Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Cud Życia...

     A więc, kiedy zaczyna się ludzkie życie? Kiedy maleńki ludzki organizm rozwijający się w łonie matki rzeczywiście staje się istotą ludzką? Od kiedy jest on prawdziwą osobą, człowiekiem, któremu przysługują wszystkie fundamentalne prawa należne istotom ludzkim, a szczególnie prawo do życia?

     Od momentu poczęcia/zapłodnienia są obecne wszystkie elementy, które tworzą nową istotę ludzką. Gdy połączą się chromosomy pochodzące od ojca i matki, powstaje absolutnie unikalna, całkowicie niepowtarzalna osoba ludzka. Od tego momentu zaczyna się nowe życie. Dalsze kształtowanie się tej osoby polega jedynie na rozwoju, wzroście i dojrzewaniu. Dziecko rośnie od momentu poczęcia. I rozwija się przez całe swoje życie.

Twoje pierwsze dni

1. dzień

Twoje życie rozpoczęło się w chwili poczęcia. W tym momencie zostały określone wszystkie cechy genetyczne (płeć, kolor skóry, oczu, włosów, rysy twarzy).

13. dzień

Kształtuje się zawiązek układu nerwowego.

21. dzień

Bije już serce dziecka, kształtuje się mózg.

41. dzień

Pojawiają się pierwsze odruchy nerwowe.

5. tydzień

Tworzą się mięśnie i szkielet.

6. tydzień

Tworzy się szkielet dziecka. Funkcjonują nerki, płuca, wątroba i serce. Rejestruje się już fale elektromagnetyczne wysyłane przez mózg człowieka.

6,5. tygodnia

Dziecko zaczyna się ruszać, jest to 12 tygodni wcześniej, niż matka mogłaby to odczuć.

7. tydzień

Na twarzy dziecka można zobaczyć oczy, uszy, nos i wargi.

8. tydzień

Dziecko może lekko uderzać piąstką, dostawać czkawki, ssać kciuk, budzić się i zasypiać. Pracują już wszystkie systemy anatomiczne ciała.

10. tydzień

Działają wszystkie organy. Ukształtowały się nóżki i rączki. Na palcach rąk wykształciły się linie papilarne. Dziecko reaguje na bodźce zewnętrzne, odczuwa ból. Dalszy rozwój polega jedynie na doskonaleniu pracy istniejących już narządów i wzroście człowieka.

11. tydzień

Dziecko poprzez łożysko nieustannie zasilane w pokarm i tlen, potrafi już krzywić się, a nawet uśmiechać. Wszystkie układy anatomiczne ciała zyskują coraz większą sprawność.

12. tydzień

Dziecko potrafi podkurczać nogi, obracać stopy i prostować palce u nóg, zaciskać piąstkę, marszczyć brwi. Wykazuje w swoim zachowaniu i budowie indywidualne cechy, odczuwa i reaguje na stany emocjonalne matki. Wzrost człowieka wynosi ok. 9 cm.

16. tydzień

Dziecko, mając zaledwie 14 cm, długości, potrafi chwytać rączkami, pływać, a nawet fiknąć koziołka.

26. tydzień

Przedwcześnie urodzone dziecko jest już w stanie przeżyć.

40. tydzień

Rodzi się dziecko - po 9 miesiącach życia w łonie matki.

     Podczas rozwoju w łonie matki dziecko rozwija się jako osobny organizm. Ma własny krwiobieg oddzielony od układu krwionośnego matki. Życie dziecka nie jest życiem matki, lecz jego własnym, indywidualnym życiem.

Prawo do życia

     Zarówno dziecko jak i matka mają takie samo prawo do swego życia, jak każda ludzka istota niezależnie od wieku.

     Prawo do życia jest najbardziej podstawowym prawem osoby ludzkiej. Gwałcenie tego prawa, zabijanie ludzi w jakimkolwiek stadium rozwoju, czy to w łonie matki, czy poza nim - jest zbrodnią przeciwko Bogu i ludzkości.

     Poczęte dziecko otrzymuje po 23 chromosomy od każdego z rodziców. On lub ona jest rzeczywiście unikalną, indywidualną ludzką istotą, która nigdy się nie powtórzy. Gdy zapłodnienie się dokona, komórka jajowa i plemnik przestają istnieć. Zostaje stworzona nowa osoba, która na tym etapie rozwoju jest maleńkim żywym organizmem ważącym zaledwie 0,0000015 grama.

     Trzy czwarte ludzkości żyje dziś w krajach, które odstąpiły od ochrony nienarodzonych dzieci. Ta wola zabijania może porazić całą ludzkość. Niska ilość urodzeń dowodzi, że cały Zachód w rzeczywistości wymiera. Ogólna liczba aborcji (zabiegi chirurgiczne, pigułki, wkładki domaciczne i inne metody) jest trudna do wyobrażenia. Jest to stan ogólnej katastrofy. Aborcja ma wymiar największej wojny wszechczasów. Nigdy w historii ludzkości nie miała miejsca w świecie taka ilość śmierci zadanych ludzką ręką.

dr med. Józefa Deszczowa

Wasze komentarze:
 Wikusia: 21.05.2009, 17:19
 bardzo dobry artykul! Bardzo mi sie przydal do wypracowania.... porusza wiele waznych tematow i wogole.....:)
 Smile: 08.07.2007, 14:19
 Bardzo boli Nas nerw w bolącym zębie? Przyjrzyjmy się w tekście, w jakim czasie Dziecko ma już zalążki układu nerwowego? :)
 Justyna: 30.10.2006, 17:49
 Super artykuł Naprawde przydatne informacje nie tylko do szkoly
(1)


Autor

Treść

Nowości

Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 2Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 2

bł. Czesławbł. Czesław

Modlitwa do bł. CzesławaModlitwa do bł. Czesława

Litania do bł. CzesławaLitania do bł. Czesława

św. Ansegizśw. Ansegiz

Modlitwa do św. AnsegizaModlitwa do św. Ansegiza

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

 [ Powrót ]Następna
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej