Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Ja też kiedyś byłam embrionem...

     Na antyaborcyjnych manifestacjach w USA często przemawia 19-letnia dziewczyna. Ma w sobie niesłychanie dużo entuzjazmu i miłości. Mówi swobodnie nawet na wielkich zgromadzeniach. Jej bawełniana koszulka zawiera przesłanie, które głosi: z przodu - trzy pary odcisków stopek nie narodzonego 10-, 20-, i 36-tygodniowego dziecka, z tyłu - napis: "Kiedyś byłam embrionem i dlatego jestem przeciw aborcji".

     Nazywa się Gianna Jessen. Mieszka obecnie w San Clemente. Dziwnie potoczyły się losy Gianny. W 1977 r. jej matka udała się do kliniki w Los Angeles, aby dokonać aborcji przeprowadzanej metodą "saline - solition". Wykonano zabieg rutynowo i personel "medyczny" byt pewien śmierci płodu. Jedna z pielęgniarek z przerażeniem zauważyła, że dziecko żyje. W odruchu współczucia wzięła poparzone maleństwo i zaniosła na oddział intensywnej terapii. Lekarze nie dawali żadnych szans na przeżycie. Gianna nie mogła się poruszać, leżała w beznadziejnym stanie - "jak kawałek ugotowanego makaronu" - według określenia jednej z pielęgniarek. Przeżyta jednak zastrzyk z roztworu solnego i sprowokowany poród. Pielęgnowano ją do czasu, kiedy mogła być zabrana do sierocińca dla małych dzieci. Kiedy miała 3 lata została adoptowana. Mimo prognoz lekarskich - nie tylko przeżyła - ale wyrosła na śliczną, utalentowaną dziewczynę. «To, co nazywają prawem kobiety do wyboru - mówi - jest prawem do zabijania. Gdyby lekarz nie "spartaczył" swojej roboty, nie byłoby mnie tutaj. Wiem, że dzieje się coś strasznego».

     W kwietniu 1991 r. przed sądem w Morris County (New Jersey) stanął Aleksander Loce i 16 innych oskarżonych w tej samej sprawie. Loce próbował odwieść swoją narzeczoną w 8 tygodniu ciąży od zamiaru aborcji. Zapewniał, że zajmie się dzieckiem. Kiedy starania jego zawiodły, zwrócił się do sądu, ale sprawa została odrzucona. Po wyczerpaniu wszystkich legalnych sposobów ocalenia życia dziecka, rano w dniu planowanej aborcji wraz z 16 innymi osobami wszedł do kliniki aborcyjnej i przykuł się łańcuchami do kaloryfera w sali, gdzie dokonywano aborcji. Wszystkich aresztowano pod zarzutem naruszenia praw innych osób. Aborcja została dokonana.

     Obrońca Loce'a wezwał do złożenia zeznań prof. Jeromeme Lejeune'a, światowej sławy francuskiego genetyka, odkrywcę syndromu Downa. Prokurator zaprotestował. Porównał legalną aborcję do egzekucji skazanego na śmierć. Chociaż skazany jest człowiekiem, nikt nie może przeszkadzać w egzekucji dokonanej zgodnie z prawem. Nawet gdyby zeznania ekspertów - mówił - potwierdziły, że 8-tygodniowy embrion jest człowiekiem, prawo do dokonania aborcji gwarantowane jest przez decyzję Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych. Sędzia uznał jednak, że sprawa nie dotyczy aborcji, ale naruszenia praw innych w obronie drugiej osoby, i pozwolił na wyjaśnienie prof. Lejeune'a.

     Na prośbę obrońcy Loce'a profesor rozpoczął składanie zeznań od opisu procesu reprodukcji człowieka. Nauka wie, bez wątpienia - stwierdził - że nowy człowiek powstaje w momencie zapłodnienia. "Życie każdego z nas ma swój jedyny początek. Jest to moment, w którym cała genetyczna informacja konieczna i wystarczająca, aby być tym szczególnym osobnikiem ludzkim, którego nazwiemy później Piotrem czy Małgorzatą, a zależności od układu genetycznego, kiedy ta pełna, konieczna i wystarczająca informacja zostaje zebrana. (...) Jest to dokładnie w tym momencie, kiedy główka plemnika przenika do środka żeńskiej komórki jajowej. Wtedy informacja przekazywana przez ojca spotyka się w komórce z informacją przekazywaną przez matkę. (...) Wiemy obecnie - sądzę, że panuje w tej kwestii powszechna zgoda wśród biologów - że po zapłodnieniu żadna nowa informacja nie zostaje dodana". Embrion na każdym etapie rozwoju zachowuje swoją indywidualność i swoje człowieczeństwo, należy do gatunku homo sapiens. Żaden człowiek nie byt np. małpą, ani małpa człowiekiem. W momencie zapłodnienia mamy do czynienia z człowiekiem, ponieważ informacja zawarta w chromosomach jest informacją stanowiącą o człowieku.

     Na prośbę sądu prof. Lejeune opisał 8-tygodniowy embrion. Nazwał go Tomcio Paluch, "ponieważ człowiek w 8 tygodniu życia jest wielkości mojego kciuka". Można go zamknąć w dłoni. "Ale kiedy otwarłbym dłoń, zobaczylibyście małego człowieka z palcami u rąk, nóg, twarzą, nawet liniami papilarnymi na dłoniach, dostrzegalnymi pod mikroskopem. Wiadomo by było, czy jest to chłopak, czy dziewczynka. (...) Każdy z nas był kiedyś takim Tomcio Paluchem w łonie swojej matki, w tym przedziwnym schronieniu, do którego dochodzi jedynie ciemne, czerwone światło i w którym słychać dwa dźwięki, jeden głośny i silny, powolne uderzenia serca matki, a drugi bardzo szybki i słabszy, uderzenia serca dziecka - prawdziwa symfonia dwóch serc". Obrońca pyta: "Panie profesorze, co oznacza dokonanie aborcji na 8-tygodniowym płodzie?" "Jest to zabicie przedstawiciela naszego gatunku" - odpowiedział profesor.

     Na zakończenie procesu sędzia przewodniczący powiedział: "Sąd uznaje świadectwo prof. Lejeunen'a za prawdziwe i stwierdza, że życie ludzkie rozpoczyna się od chwili poczęcia. (...) Stwierdzam, w oparciu o niepodważalne dane naukowe przedstawione tutaj, że 8-tygodniowy embrion (w tym wypadku) był żyjącą osobą, człowiekiem."

     O skarżeni zostają jednak uznani winnymi popełnionego przestępstwa. Decyzja Sądu Najwyższego z 1973 r. zezwalająca na aborcję jest prawem i sąd jest nią związany. "Dlatego - powiedział sędzia stwierdzam, że 8-tygodniowy płód był żyjącym człowiekiem, na którym dokonano legalnej egzekucji..." Przy innej okazji prof. Lejeune mówił o katastrofalnych skutkach aborcji. "Dla kobiety katastrofa jest podwójna. Po pierwsze dlatego, że okłamano ją i niektóre uwierzyły, że nie noszą w swoim łonie człowieka. A po drugie, rozum można zwieść, ale nie można oszukać ludzkiego serca. Kobieta oszukana przez prawo zabijając swoje dziecko, zadaje sobie samej ranę, której nie sposób zmierzyć i której nie można zapomnieć. Wiele lat po aborcji kobiety mówią o swoim dziecku nie urodzonym, ale nadal żyjącym, wzrastającym w ich sercach. I nie chodzi tu o aborcję dokonaną 2, 4 czy pięć lat temu. Chodzi o dziecko, którego nie ma, ale które w ich pamięci ma 2, 4 czy 5 lat".

     Pani Z., matka 8-tygodniowego dziecka bronionego przez Aleksandra Loce'a, nigdy nie słyszała tych słów. Ale po dokonanej aborcji napisała: "Nigdy nie płakałam tak gorzko. Ból serca byt większy niż ciała. Wołałam do Boga i prosiłam o przebaczenie."

     Matka Gianny Jessen też może płacze, kiedy widzi w telewizji córkę na antyaborcyjnych manifestach. Chciała ją przecież kiedyś zabić. A ile polskich rodzin mogłoby mieć takie córki jak Gianna? Jednak kiedyś skazali je na śmierć. Egzekucje były dokonane legalnie, w zgodzie ze stalinowską ustawą z 1956 r.

     Została ona, na szczęście, zmieniona na początku 1993 r. Państwo zaczęło - choć jeszcze nie w pełni - wypełniać swoją podstawową funkcję: obrony swoich najsłabszych, najbardziej bezbronnych obywateli. Obecna większość parlamentarna w polskim Sejmie z zadziwiającą determinacją pragnie na nowo przywrócić prawo do praktycznie nieograniczonego zabijania nie narodzonych. Jeżeli jej to się uda, to wtedy odpowiedzialność za tę odrażającą zbrodnię spadnie również na ich wyborców.


Jan Bilewicz - Szwecja


Publikacja za zgodą redakcji
Miłujcie się!, nr 5-8/1996

Wasze komentarze:
 Ula: 18.06.2007, 11:52
 to straszne, że ludzie potrafią być tak zaślepieni, że nawet tak oczywiste fakty do nich nie przemawiają ;( świetny tekst !!
 basia: 11.03.2007, 10:22
 bardzo cekawy artukuł. w pełni popieram!!
 Monika: 18.02.2007, 18:00
 bardzo ciekawy artukuł!
 Misio: 27.10.2006, 16:50
 Więcej takich treści!!! Popieram!!!
(1)


Autor

Treść

Nowości

Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 2Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 2

bł. Czesławbł. Czesław

Modlitwa do bł. CzesławaModlitwa do bł. Czesława

Litania do bł. CzesławaLitania do bł. Czesława

św. Ansegizśw. Ansegiz

Modlitwa do św. AnsegizaModlitwa do św. Ansegiza

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej