Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Metody naturalne - radość i szczęście

     Rozwód to prawdziwa katastrofa rodziny. Nic więc dziwnego, że Kościół Katolicki od niepamiętnych czasów walczy o uchronienie rodziny przed tą tragedią.

     Czy dowodem działania Bożej Opatrzności nie jest fakt, że propagowane od dawna przez Kościół, Naturalne Metody Planowania Rodziny (NPR) prowadzą do udanego małżeństwa?

     Amerykańska Fundacja Family of the Americas opublikowała niedawno dane obrazujące związek istniejący pomiędzy powodzeniem w małżeństwie oraz stosowaniem NPR.

     Już od początku lat 70-tych, wyżej wymieniona Fundacja prowadziła szeroko obecnie rozpowszechnione, przeznaczone dla małżeństw i narzeczonych - kursy naturalnego planowania rodziny. Programy tych kursów uwzględniają m.in. kształcenie w zakresie wiedzy na temat kobiecego cyklu, okresów płodnych i niepłodnych, ze szczególnym zwróceniem uwagi na poszanowanie prawa naturalnego i nauczania Kościoła Katolickiego.

     Jak wiadomo, kursy te od wielu lat przynosiły godne uznania rezultaty: w krajach zarówno chrześcijańskich, jak i muzułmańskich, czy komunistycznych.

     Pomimo systematycznego potwierdzania przez naukę i szereg wiarygodnych statystyk wyższości metod naturalnych nad "sztucznymi", nie było jak dotąd możliwości pełne udokumentowanie niepodważalnych korzyści, jakie te pierwsze niosą rodzinie. Stało się to dopiero w roku 2000. Analizy danych podjął się jeden z najwybitniejszych światowych socjologów i ekonomistów - dr Robert Lerner, z Uniwersytetu w Chicago. Procedura badawcza wymagała dokonania przez niego nie tylko ewaluacji dostarczonych danych, ale dodatkowo - porównania uzyskanych wyników z dwoma największymi raportami rządowymi, w których respondentom zadano podobne pytania.

     Dodać warto, że grupa badawcza 505 małżeństw stosujących NPR przez co najmniej 3 do 10 lat, wywodziła się najczęściej z tzw. middle class - średnio zamożnych rodzin amerykańskich, wyznania głównie: rzymsko-katolickiego, protestanckiego i ewangelickiego.

     Analiza porównawcza wyników badań jasno potwierdziła, że wśród małżeństw stosujących metody naturalne:

 • Wskaźnik rozwodów jest wielokrotnie niższy - wynosi tylko 0,2% (w porównaniu do ok. 55% w tzw. ogólnej populacji)
 • Kobiety stosujące NPR czują się szczęśliwsze wykonując swe codzienne obowiązki, chętniej przyznają, że są zadowolone z życia
 • Kobiety stosujące NPR cieszą się głębszym szacunkiem współmałżonka
 • W ich małżeństwie częściej dochodzi do zbliżeń, a intymnym relacjom z mężem towarzyszy większa radość i czułość
 • Posiadają stosunkowo duże rodziny - więcej dzieci
 • Są bardziej religijne: częściej chodzą do kościoła, przystępują do Komunii św., łatwiej znajdują czas na codzienną modlitwę
 • W swoim postępowaniu i podejmowanych decyzjach opierają się w dużym stopniu na Piśmie Świętym i nauczaniu Kościoła Katolickiego
 • Charakteryzuje je silniejsze przywiązanie do tradycji i tradycyjnych zasad moralnych
 • W sposób bardziej odpowiedzialny i zaangażowany walczą o uchronienie swych rodzin przed rozbiciem i rozpadem
     Innym, naturalnym rezultatem badań było stwierdzenie, że kobiety stosujące NPR są mniej skłonne do:
 • decyzji o dokonaniu aborcji
 • opuszczenia rodziny i zamieszkania z innym mężczyzną
 • pracy na pełen etat
 • zdrady małżeńskiej lub jej akceptacji u innych
     Przypomnieć należy, że Naturalne Metody Planowania Rodziny mogą stać się głównym szermierzem niezachwianego stanowiska Kościoła Katolickiego, który broni prawa naturalnego. Metody NPR okazują się wspaniałym strażnikiem małżeństwa i ochroną przed rozwodem. Rozwód - ta najbardziej niszcząca siła kultury śmierci - rozdziela i niszczy rodzinę, powodując jej tragedię i głębokie konflikty wśród jej członków.

    W encyklikach Humanae Vitae, Familiaris Consorto oraz Evangelium Vitae, zarówno Papież Paweł VI, jak i Jan Paweł II wielokrotnie ostrzegali przed konsekwencjami stosowania antykoncepcji, poddawania się sterylizacji i aborcji. Praktyki te prowadzą często do stosunków pozamałżeńskich, mieszkania bez ślubu i rozwodu.

     Wszechobecne dzisiaj i wciąż postępujące gwałcenie prawa naturalnego, odrzucanie Dziesięciu Przykazań i Nauki Kościoła, jak również przywłaszczanie przez państwo praw należnych tylko rodzicom, pogłębia kryzys moralny, prowadząc do degradacji podstawy społeczeństwa - rodziny.


Mercedes Arzu Wilson

GŁOS DLA ŻYCIA
nr 3 (50) maj/czerwiec 2001

Wasze komentarze:
 maja: 06.12.2013, 21:33
 Przecież nie o to chodzi, że praca na pełen etat jest zła, ale o to że one realizują się w pracy bo pracują na pół etatu jednocześnie nie czując przymusu udowadniania wszystkim, że są businesswoman. My z mężem również stosujemy NPR i powiem, że jest to bardzo skuteczna metoda. Po pierwsze dzięki niej zauważyłam u siebie pewne nieprawidłowości które w przeciwnym razie szukać mogłabym latami. Dzięki tej metodzie wykryto u mnie pewne problemy hormonalne. Po drugie metoda ta bardzo nas do siebie zbliża. Uczy mojego męża odpowiedzialności za mnie i za nasze dziecko. Stwierdzam w naszym małżeństwie dużo dobra dzięki tym metodom przede wszystkim dojrzał mój mąż, jesteśmy bardziej otwarci na możliwość "wpadki" tzn. gdyby w czasie przez nas nieplanowanym pojawiło się dziecko. Dodam jeszcze że ze względu na szereg moich chorób tabletki antykoncepcyjne odpadają, pogarszałyby tylko moje dolegliwości. Zastanawialiśmy się nad prezerwatywą, ale to też odpada bo wiem, że mąż czułby się mniej odpowiedzialny za mnie i naszą rodzinę.
 noheo: 09.01.2012, 15:32
 Jestem za metodami naturalnymi. Sama je od jakiegoś czasu stosuje. Mam do tego specjalny monitor płodności- cyclotest. Czuję się świetnie z metodą termiczną, ale wydaje mi się, ze autor artykułu delikatnie przesadził. Nie widzę nic złego w pracy na etacie. era matek polek się zakończyła.
 realista;): 18.04.2010, 20:23
 "Posiadają stosunkowo duże rodziny - więcej dzieci " - radzę tak nie pisać, bo ktoś zacznie się zastanawiać czy te dzieci to z wyboru, czy z wpadki...;) i jak to się ma do skuteczności npr? "pracy na pełen etat " - Kobieto Polska! Nie pozwól się omamić konsumpcjonizmem zachodu! To nasz wróg! Wszystkie prawdziwe Polski do MATKI POLKI!!! (...sorry, nie mogłem się powstrzymać, ale w takim kontekście to przedstawiacie, jakby praca etatowa była dla kobiety zła)
 Lonka: 28.06.2009, 00:35
 Słuchajcie skoro mezczyzna i kobieta sa równi to czemu obydwoje nie moga pracowac? Po co sie uczyc studiowac i rozwijac, kiedy później kobieta ma siedziec w domu? Zreszta, dlaczego wmawia sie kobietom, ze to daje szczeście. kazdy jest inny i ma swoja wizję szcześcia.
 MK: 28.03.2009, 01:42
 Dlaczego mówiąc o NPR widzi się same tylko zalety??? A gdzie miejsce na wady?! Sama stosuję NPR i nie powiedziałabym, że jestem z tego powodu przeszczęśliwa! Przede wszystkim to ogromne wyrzeczenie - codzienne wczesnoranne pobudki, by zmierzyć tempkę- świątek, piątek czy niedzielę, ciągle pamiętanie i kalkulowanie czy dzisiejszy śluz można uznać za bardziej czy mniej płodny?! No i te kilkunastodniowe przymusowe okresy wstrzemięźliwości, które bynajmniej nie pogłębiają więzi małżonków tylko stają się nierzadko przyczyną frustracji... Bo seks w okresie niepłodnym jest chyba bardziej nienaturalny, niż w okresie płodnym kobiety, kiedy jej organizm jest na to bardziej przygotowany i to zarówno od strony psychcznej jak i fizycznej! A tu jak nie planujesz powiększnia rodziny to zęby w ścianę! I gdzie tu miejsce na spontaniczność, skoro wyliczam, że dzisiaj jeszcze nie, ale już za tydzień będzie trzecia faza i musimy się nacieszyć sobą na zapas, bo potem znowu długi zakaz... Posdumowując NIE jestem szczęśliwa stosując czysty NPR, a że chcąc korzystać z sakramentów nie mamy innego wyboru, więc się męczymy... PS. Żeby nie było, że jesteśmy wynaturzonymi grzesznikami to zapraszam na jakiekolwiek forum NPR - tam więcej takich frustratów jak my! :)
 krzysiek: 05.03.2009, 22:59
 kochane dziewczyny jak czytałyście chodzi tutaj o klasę średnią tz. midel klas to ludzie w stanach którzy świetnie zarabieją i w takim wypadku żona nie musi pracować lub jeżeli pracuje to zazwyczaj na pół etatu i bardziej poświęca się dziecią i rodzinie, szczerze gdyby wasz mąż przynosił pensje w wysokości 8 -12 tys. zł pracowałybyście?
 karolina: 24.05.2008, 15:01
 co ma praca na cały etat do tego wszystkiego?? dla mnie to pozytyw :)
 olga: 28.02.2008, 11:13
 Innym, naturalnym rezultatem badań było stwierdzenie, że kobiety stosujące NPR są mniej skłonne do: decyzji o dokonaniu aborcji opuszczenia rodziny i zamieszkania z innym mężczyzną pracy na pełen etat zdrady małżeńskiej lub jej akceptacji u innych - nie rozumiem co złego w pracy kobiety na cały etat, że postwiono to w takim kontekscie, czy to aż taki grzech, szczególnie w naszym kraju gdzie z jednej pensji nie spsób się utrzymać , a wymaganie aby mąż pracował sam całą dobę świadczy raczej o braku miłości i odpowiedzialności ze strony kobiety, która również może wspomóc rodzinę finansowo pracując. Pieknym i idealnym byłby świat gdyby kobiety mogły zając się tylko wychowaniem dzieci, ale tak nie jest. Inna sprawa,że choć może się to wydawać szokujące są kobiety, które mimo macierzynstwa chcą pracować i cuż w tym złego dlaczego miałyby być za to potepiane.
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Bonawenturaśw. Bonawentura

Modlitwy do św. BonawenturyModlitwy do św. Bonawentury

Litania do św. BonawenturyLitania do św. Bonawentury

Modlitwa do św. Pompiliusza Marii PirrottiegoModlitwa do św. Pompiliusza Marii Pirrottiego

Nie umiem się modlić jak Niemiec...Nie umiem się modlić jak Niemiec...

ks. Romuald Laquaks. Romuald Laqua

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej