Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

bł. Pier Giorgio Frassati

(1901 - 1925)

Pier Giorgio Frassati Ludzie się za nim odwracali na ulicy, tak był przystojny i urodziwy. Świetnie zbudowany, wysportowany, twarz owalna o oliwkowej cerze, nos orli, oczy czarne, włosy gęste, ciemne, zaczesane do tyiu, rysy klasyczne, ujmujgcy uśmiech.

Los też się do niego uśmiechał. Jako dziecko dziennikarza i polityka, który robił karierę i matki, zdolnej malarki, wyrósł w atmosferze zamożności, ambicji rodowych i elitarności. W domu jednak brakowało ciepła: małżeństwo rodziców trzymało się tylko względami na dobro dzieci i opinię środowiska. Zresztą nawet to dobro dzieci było pojęte swoiście. Ojciec chciał widzieć w synu swego następcę na stołku redaktora i fotelu senatorskim. Matka, ekscentryczka i despotka, chowała Pier Giorgia i młodszą o rok Lucianę metodami spartańskimi, które im właściwie zatruły dzieciństwo. Pan Frassati był agnostykiem, a jego żona unikała wszelkich objawów żywszej religijności, nazywając je dewocją i bigoterią.

W takim środowisku wyrósł Pier Giorgio Frassati, młody Włoch z Turynu, urodzony w 1901 r. a zmarły w wieku 24 lat, beatyfikowany w 1990 roku.

Dziecko było uczuciowe i wrażliwe. Dostrzegało bystrym okiem każdą krzywdę i potrzebę ludzką. Chociaż ze względów snobistycznych Pier Giorgio i jego siostra zostali przygotowani do pierwszej komunii św. osobno, poza grupą ich rówieśników szkolnych, religijność chłopca od początku odznaczała się postawą służby i ofiary na rzecz drugiego człowieka. Nie dał się izolować od spraw i bolączek społecznych; bywało, że wracał ze szkoły czy spaceru bez grosza kieszonkowego przy duszy, a nawet bez części ubrania, bo napotkał biedaka. Chłopiec był w tej chęci pomagania energiczny, pomysłowy i uparty.

Równocześnie, pomimo despotycznych zachowań matki wobec dzieci, Pier Giorgio był najposłuszniejszym i oddanym jej dzieckiem. Ojciec w miarę jak syn rósł, dochodził do przekonania, że nie będzie miał w nim kogoś na swój wzór i podobieństwo. Pier Giorgio nie odznaczał się zdolnościami, uczył się pilnie, ale nauka nie szła mu łatwo. Wykazywał zainteresowania zupełnie inne, jak ojciec. Myślał o zawodzie, który by go wiązał z ludźmi ciężkiej pracy, wybierając liceum kierował się tym, by móc codziennie przystępować do komunii św. Ojciec obserwując zachowanie syna, zaczął się o nim odzywać pogardliwie, nazywając go "ii puro folio" - czysty wariat. Raz, zastawszy go wieczorem odmawiającego różaniec na klęczkach, następnego dnia rzekł do proboszcza z wyrzutem: "Coście zrobili z mojego syna!". Swoje niezadowolenie okazywał synowi przy każdej okazji. Rosnące obowiązki redaktora jednego z największych dzienników włoskich "La Stampa" i równocześnie senatora, powodowały, że był nerwowy, niecierpliwy i przykry dla wszystkich, ale szczególnie dla Pier Giorgia. W związku z pogarszającymi się stosunkami między obojgiem małżonków, atmosfera | w domu stawała się nieznośna. Niemniej - ani na chwilę Pier Giorgio nie przestał okazywać rodzicom miłości gorącej, cierpliwej, oddanej i wiernej.

Włochy w latach wzrastania młodego Turyńczyka, nie były krajem spokojnym. Już okres I wojny światowej, chociaż front objął tylko skrawek tej ziemi, był bardzo ciężki, ale zastał Frassatiego świadomego sytuacji swej ojczyzny i gotowego ponieść wszelkie ofiary dla jej dobra. Po zakończeniu wojny | nastał czas radykalizowania się różnych orientacji politycznych: bieda powojenna i bezrobocie sprzyjały ekspansji komunizmu; jako przeciwwaga powstawały partie ludowo-chrześcijańskie, ale jeszcze słabe, a nieraz skłócone. Potem zaczęło podnosić głowę nowe zjawisko w życiu Włoch i Europy: faszyzm. Nasilały też swą działalność różne odłamy wolnomyślicielstwa i antyklerykalizmu.

Pier Giorgio, od 1918 r. student inżynierii górniczej na Królewskiej Politechnice w Turynie, całą duszą włączył się w działalność społeczną i polityczną. Chciał ewangelizować wśród młodzieży i wśród robotników, stąd wybór kierunku studiów. Swoim wdziękiem, urodą, wesołością, dużym talentem oratorskim i energią pociągał młodych za sobą. Jego siostra wspomina:

"Można było nie doceniać miłości Giorgia względem bliźnich, jego pobożności i inteligencji, można było nie znać jego zdolności orator-skich, ale jego czystość biła wprost w oczy najbardziej nawet nieuważnego obserwatora. Była to jego cecha najbardziej widzialna. Cała jego postać była nią nacechowana. Była w nim jakaś trwała i niezmienna powściągliwość, powściągliwość nie wykluczająca absolutnej swobody, nawet ją w pewnej mierze akcentująca".

W okresie studiów nasiliło się jego zaangażowanie w pracę polityczną i organizacyjną. Uważał, że to jest wezwanie chwili i trzeba na nie odpowiedzieć nawet ewentualnym kosztem nauki. Od 1918 r. działał w Akcji Katolickiej; w 1920 r. zapisał się do Włoskiej Partii Ludowej. Najbliższe sercu było turyńskie koło UFKW im. Cesare Balbo. "Musimy się zahartować - pisał w odezwie do członków koła Włoskiej Młodzieży Katolickiej - do sprostania walkom, jakie z pewnością stoczyć musimy, by wypełnić nasz program i zapewnić naszej Ojczyźnie, w niedalekiej przyszłości, dni radośniej sze i społeczeństwo moralnie zdrowe. A do tego wszystkiego trzeba: nieustannej modlitwy, by otrzymać od Boga tę łaskę, bez której nasze siły są daremne; organizacji i dyscypliny, byśmy w stosownym momencie byli gotowi do działania, i w końcu złożenia w ofierze naszych namiętności i nas samych, bo bez tego nie można osiągnąć celu".

Wobec rosnących wpływów faszyzmu, organizacje, do których należał, musiały się, przy różnych okazjach, opowiedzieć za lub przeciw. W 1922 Pier Giorgio pisał do przyjaciela: "Rzuciłem okiem na przemówienie Mussoliniego i cała krew zawrzała w moich żyłach. Doprawdy, zupełnie się rozczarowałem do postawy ludowców. Gdzie się podział piękny program, gdzie Wiara, która ożywia naszych ludzi? Niestety, kiedy chodzi o wznoszenie się ku zaszczytom, ludzie depczą swoje sumienie". Rok później donosił temu samemu przyjacielowi: "W kole szykują się wybory; wybierzmy na przewodniczącego Severiego, na Guardię Rivę bowiem jesteśmy wszyscy oburzeni, a niżej podpisany bardziej niż wszyscy inni, bo wywiesił on sztandar na powitanie Mussoliniego. Złożyłem wtedy dymisję z członkostwa, a potem ją wycofałem, dla dobra Koła".

Odwaga, z jaką Frassati demaskował niebezpieczeństwo faszyzmu, naraziła go na odwet bojówek "brunatnych koszul". Tak opisał w liście do przyjaciela napad, który na niego uczyniono: "Piszę, żeby cię uspokoić. Przeczytasz w gazecie, że wczoraj mieliśmy nagle coś w rodzaju dewastacji w mieszkaniu, spowodowanej przez tych obrzydliwych faszystów. Był to wyskok tchórzów, nic więcej. Spokojnie siedzieliśmy przy stole i był kwadrans na godzinę pierwszą, kiedy rozległ się dźwięk dzwonka u drzwi. Marysia [służąca] pobiegła i zobaczyła przez okno młodego człowieka dość dobrze ubranego. Pomyślała więc, że to jeden z moich przyjaciół, i uchyliła drzwi. On natychmiast zażądał, aby się zjawił "Komandor Frassati". Usłyszawszy odmowę, pchnął drzwi i krzycząc: "Naprzód!", wszedł do domu z pięcioma innymi. Jedliśmy spokojnie, gdy nagle usłyszeliśmy krzyk Marysi. W pierwszej chwili pomyślałem, że to złodzieje, ale gdy wybiegłem do przedpokoju i zobaczyłem, że jeden z nich usiłuje zerwać telefon, od razu pomyślałem, że to faszyści, i w tym samym momencie krew zaczęła szybciej pulsować w moich żyłach. Rzuciłem się na nicponia, dając mu mocno pięścią, krzycząc: "Łajdacy, tchórze, mordercy!". Ledwie ci oszuści usłyszeli męski głos, bardzo odważnie rzucili się do drzwi i uciekali na łeb na szyję..." Dwa dni przed zajściem pisał w liście do przyjaciela: "Przypominam sobie pierwsze wybory okresu powojennego, potem nadejście faszyzmu, i oto uświadamiam sobie z radością, że w naszym dotychczasowym życiu nigdy, ani przez chwilę, nie byliśmy za faszyzmem, lecz zawsze walczyliśmy z tym nieszczęściem Italii".

Równocześnie biegły studia ze zmiennym szczęściem; zaangażowania polityczne kolidowały zbyt często z terminami egzaminów. Ale pomimo tych dużych obciążeń Pier Giorgio nie rezygnował z dwóch swoich pasji życiowych: z poświęcania się ubogim i z alpinizmu. Będąc członkiem Konferencji św. Wincentego a Paulo, organizował wszechstronną pomoc biednym, bezrobotnym i chorym, ale najbardziej lubił osobiście ich odwiedzać, z nimi rozmawiać, przy nich posiedzieć. Ojciec Pier Giorgia, sam tak bogaty, drastycznie ograniczył synowi kieszonkowe twierdząc, że i tak on to wszystko rozdaje darmozjadom.

Od dzieciństwa Pier Giorgio uwielbiał Alpy, korzystał w każdej wolniejszej chwili, aby wyskoczyć na narty albo wspinaczkę. Podczas wycieczek kipiał wesołością i pomysłami, ale dbał o to, by zawsze zdążyć na codzienną mszę św., co czasem wymagało bardzo wczesnego wstania albo dodatkowych kilometrów marszu. Towarzysze alpejskich wypadów nieraz utyskiwali na ten jego zwyczaj, ale w tej sprawie Pier Giorgio był niezłomny. Bóg był dla niego zawsze na pierwszym miejscu.

Rok 1925 zaczął się dla Frassatiego pod znakiem doświadczeń, zesłanych przez Boga. W styczniu wyszła za mąż i po ślubie opuściła Włochy Luciana, jedyna szczerze mu oddana dusza w domu rodzinnym. "Rozstanie było przeraźliwe..." - zwierzył się przyjacielowi.

Już wcześniej Pier Giorgio musiał stłumić w zarodku rodzącą się sympatię do koleżanki Laury, gdyż wyczuł, że rodzice nigdy by jej nie zaakceptowali jako synowej. W końcu ojciec postanowił powierzyć synowi administrację finansową dziennika "La Stampa" - było to równoznaczne z rezygnacją z jego własnych planów zawodowych i nadziei na samodzielność.

Pier Giorgio przyjmuje te dotkliwe próby życiowejako znaki woli Bożej, nie buntuje się, coraz częściej myśli o wieczności, do której trzeba dojść przekreślając siebie.

Latem zachorowała śmiertelnie babka Giorgia. Cała rodzina zaabsorbowana jej stanem nie zauważyła, że on też nie domaga. Bóle, gorączka, słabość, przykuły go w końcu do łóżka. Gdy wrócono z pogrzebu babki, stan chorego był już bardzo ciężki, postępował paraliż. Lekarze stwierdzili chorobę Heinego-Medina, na którą wtedy nie znano lekarstwa.

Pier Giorgio umierał otoczony rodziną: matka modliła się gorąco, może po raz pierwszy w życiu, ojciec płakał, wołając "Mój śliczny Giorgio", siostra trzymała go za rękę, i jej przesłał umierający swój ostatni uścisk. Pan wezwał go do Siebie 4 lipca 1925 roku.

Odprowadziły go do grobu niezliczone tłumy przyjaciół, kolegów, ubogich, duchowieństwa, członków organizacji i partii politycznych. Ojciec zmarłego, widząc to mrowie żegnające Pier Giorgia jak świętego, oniemiał; jego zajadły przeciwnik polityczny, redaktor konkurencyjnej gazety, nad grobem syna wyciągnął rękę do zgody.

Pier Giorgio Frassati pozostanie jako wzór młodego człowieka, który swoje zjednoczenie z Bogiem realizował w pełnym zaangażowaniu na rzecz bliźniego, z młodzieńczym entuzjazmem szafując sobą bez reszty. Ojciec Święty Jan Paweł II będąc jeszcze kardynałem, powiedział o nim: "Popatrzcie jak wyglądał człowiek Ośmiu Błogosławieństw, który nosił w sobie na co dzień tę radość Ewangelii, Dobrej Nowiny, radość zabawienia ofiarowanego nam przez Chrystusa" (Kraków 1977 r.).

Teresa TyszkiewiczWasze komentarze:
 irena: 29.07.2016, 00:47
 Błogosławiony Piotrze,ubłagaj Pana o cud uzdrowienia skóry twarzy Marty,oraz o uwolnienie nas trzynaściorga z tak wielu dolegliwości i chorób.Uwielbij ode mnie Pana Jezusa.Pragnę się od dziś modlić przez Twoje wsawiennictwo.
 Bogu-sława: 27.07.2016, 23:06
 Bł Pier proszę o pomoc mojemu synowi w odnalezieniu głębokiej wiary i radości życia. Bardzo dziękuję
 Mariusz: 26.07.2016, 19:55
 Bł.Piotrze -chciałbym naśladować Ciebie... -proszę też o opiekę nad moim synem Jankiem abyś pokazał Mu jak zaprzyjażnić się Jezususem.
 Mariusz: 26.07.2016, 19:50
 Bł.Piotrze -chciałbym naśladować Ciebie... -proszę też o opiekę nad moim synem Jankiem abyś pokazał Mu jak zaprzyjażnić się Jezususem.
 Agata: 21.07.2016, 12:00
 Bł. Piotrze Jerzy Frassati, proszę wstawiaj się u Pana za naszą rodziną . Proszę szczególnie o nawrócenie mojego syna Marcina. On ma teraz tyle lat ile Ty w chwili odejścia do Boga. Dziękuję za wysłuchanie mojej prośby. Niech Bóg będzie uwielbiony. Niech będzie uwielbiona Maryja nasza najczulsza i kochająca Mama.
 Matka: 17.07.2016, 13:23
 Błogosławiony Pier Giorgio oddaję Ci w opiekę mojego syna Piotra,prowadź go drogami Jezusa ,proszę o wiarę dla niego, o błogosławieństwo Boże ,o dobra żonę i szczęśliwą rodzinę, czuwaj nad nim na jego drogach życia. Ty, który tak ukochałeś Boga wyproś dla Piotra łaskę dobrej spowiedzi
 Matka: 17.07.2016, 13:18
 Błogosławiony Pier Giorgio oddaję Ci w opiekę mojego syna Piotra,prowadź go drogami Jezusa ,proszę o wiarę dla niego, o błogosławieństwo Boże ,o dobra żonę i szczęśliwą rodzinę, czuwaj nad nim na jego drogach życia. Ty, który tak ukochałeś Boga wyproś dla Piotra łaskę dobrej spowiedzi
 Aga: 12.07.2016, 22:38
 Sw. Piotrze Jerzy prosze Cie o pomoc w mojej sprawie z Damianem. A wszystkich prosze o modlitwe. Bog zaplac.
 Marta: 12.07.2016, 08:07
 Piekna postac na dzsiejsze czasy...piękny fizycznie i duchowo...


 JA: 22.05.2016, 13:50
 JA TEŻ TAK SĄDZE
 JA: 22.05.2016, 13:45
 JA
 JA: 21.05.2016, 14:55
 CZEŚĆ
 alek: 07.05.2015, 14:51
 Błagam Cię Georgio, módl się za mną i moją rodziną, ratuj nas, nigdy o nas nie zapomnij...kłaniam się nisko !!! Twojej wielkiej świętości
 Dominika: 05.01.2015, 13:36
 Błogosławiony Pier Giorgio Frassati ! Proszę Cię o pomoc dla mnie i mojej siostry. Ty wiesz, o co proszę Boga, co jest dla mnie takie ważne. Jeszcze raz Cię przepraszam. Obiecuję, że jeśli za Twoim wstawiennictwem - Bóg mnie wysłucha - będę starała się być coraz lepsza i postaram się pomóc chociaż jednej osobie. Zanoszę do Ciebie tę prośbę i mam nadzieję, że wysłuchasz mojego błagania. Jako młoda osoba - na pewno rozumiesz problemy i ciężką sytuację kogoś, kto jest w podobnym do Twojego wieku. Pomóż mi i spraw, aby Bóg wysłuchał mojej prośby i dał mnie i mojej siostrze to, czego już teraz - tak bardzo potrzebujemy. Sam miałeś ukochaną siostrę i chciałeś dla niej jak najlepiej. Więc na pewno mnie rozumiesz. Błagam Cię - wysłuchaj mnie a ja zawsze będę Ci za to wdzięczna i będę modlić się do Ciebie - do końca życia. Amen. Już teraz - z całego serca Ci dziękuję.
 Jadwiga: 28.12.2014, 18:39
 Błogosławiony Piotrze Jerzy, prosimy o wstawiennictwo u Pana Boga za pasażerami płonącego promu.Dziękuję, że nie ma tam naszego zięcia, ale bardzo proszę o pomoc ,ratunek dla kierowcy,który ma zamiennie ten kurs...Boże ratuj.
 a.f.k.a.: 29.08.2014, 22:48
 Błogosławiony patronie młodych, niech wzór Twój prowadzi młodszych braci tercjarzy drogą św. Dominika ku chwale Pana. Proszę także za Twym wstawiennictwem o przyjęcie do rodziny dominikańskiej i o pomyślność w pomocy potrzebującym.
 Maria: 05.07.2014, 03:00
 Proszę o łaskę małżeństwaz Marcinem
 Dziewczyna: 22.03.2014, 14:17
 Błogosławiony Giorgio Frassati, przepraszam Cię bardzo - Ty wiesz za co ... Błagam Cię z całego serca, wyproś u Boga tę łaskę dla mnie, by wysłuchał moich próśb i spełnił je, ponieważ bardzo tego potrzebuję. Proszę Cię o to, bym mogła jak najszybciej otrzymać własne mieszkanie i wyprowadzić się z domu rodzinnego. Chcę wygrać w lotto taką sumę pieniędzy, abym mogła kupić i urządzić swoje własne mieszkanie i żyć na własny rachunek. Amen. - Dziękuję.
 dk. Karol Myszk: 23.02.2014, 03:42
 Uczmy się naśladować świętych, bo to wzoru dla osiągnięcia naszej świętości. Powodzenia, Kochani! =)
 Elżbieta:2.03.2013: 02.03.2013, 23:34
 Błogosławiony Piotrze Jerzy Frassati proszę Cię całym sercem o opiekę nad moim synem Piotrem. Wyproś u Pana Jezusa łaskę zdrowia dla niego i łaskę spokoju, aby się wyciszył i nie denerwował. Niech dobry Jezus ukoi jego serce i umysł. Dziękuję Ci gorąco
[1] (2) [3]


Autor

Treść

Nowości

św. Marcin Iśw. Marcin I

Modlitwa do św. Marcina IModlitwa do św. Marcina I

Bajka o miasteczku bez nazwyBajka o miasteczku bez nazwy

Zbrodnia Katyńska po 70 latachZbrodnia Katyńska po 70 latach

Szatan działa w różny sposób. Jeżeli dojdzie do opętania, potrzebne są egzorcyzmySzatan działa w różny sposób. Jeżeli dojdzie do opętania, potrzebne są egzorcyzmy

Kościół św. Józefa w NazarecieKościół św. Józefa w Nazarecie

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej