Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

o. Pedro Arrupe

(1907 - 1991)


Pedro Arrupe      Przez osiemnaście lat stal na czele zakonu jezuitów, ostatnie osiem służył mu chorobą i cierpieniem. Ojciec Pedro Arrupe zmarł w infirmerii Kurii Generalnej w Rzymie 5 lutego 1991 r. Miat 84 lata.

     Urodzony 14 listopada 1907 r. w hiszpańskim mieście Bilbao, w Kraju Basków, po czterech latach studiów medycznych na uniwersytecie w Madrycie, wstąpił do jezuitów w Loyoli, rodzinnym mieście św. Ignacego, założyciela Towarzystwa Jezusowego. Studia teologiczno-filozoficzne odbywał w Hiszpanii, Belgii oraz Holandii. Po święceniach kapłańskich w 1936 r. udał się do USA, gdzie podjął posługę duszpasterską wśród emigrantów hiszpańskich.

     W 1938 r. jako misjonarz rozpoczął pracę w Japonii. Tu w 1941 r. po ataku Japończyków na Pearl Harbor został prewencyjnie aresztowany przez Amerykanów, kiedy odprawiał Mszę św. w święto Niepokalanego Poczęcia NMP 1941 r. Jego opanowanie i nadzieja pokładana w Bogu, zyskały uznanie nie tylko współwięźniów, ale takzt strażników i sędziów. Po miesiącu został uwolniony.

     Zaraz też objął funkcję przełożonego i mistrza nowicjatu w Nagatśuka na przedmieściach Hiroszimy, gdzie 6 sierpnia 1945 r. przeżył wybuch bomby atomowej. Mając kilkuletnie doświadczenie medyczne, jako jeden z pierwszych, pospieszył z pomocą ofiarom. Nowicjat przekształcił w szpital polowy dla kilkuset ciężko poparzonych.

     W 1954 r. został wiceprowicjałem, a w cztery lata później prowincjałem jezuitów w Japonii. Założył Wyższą Szkołę Muzyczną w Hiroszimie i przyczynił się do rozwoju Uniwersytetu Sophia w Tokio.

     Niezwykle owocna, trwająca 27 lat praca w Japonii, została przerwana w 1965 r. Wtedy to obradująca w Rzymie XXXI Kongregacja Generalna Towarzystwa Jezusowego wybrała go na generała zakonu, 28. następcę św. Ignacego Loyoli.

     Zgodnie z oczekiwaniami papieży Pawła VI i Jana Pawła II pod jego rządami zakon stanowczo jednoczy! swoje siły w walce z ateizmem w jego różnorodnych formach. Odpowiadając na potrzeby świata podejmował też rozległą działalność na rzecz sprawiedliwości społecznej. Szczególnie zależało o. Arrupe, aby jezuici dawali przejrzyste świadectwo zaangażowania w budowę świata bardziej ludzkiego.

     Polskę odwiedził w 1969 r., wizytując klasztory jezuickie. Był jednym z pierwszych dostojników kościelnych wpuszczonych na terytorium PRL. Miał wielu przyjaciół wśród Polaków, a w naszym kraju ukazała się jego książka "Japonia, której nie znamy".

     Jako pierwszy w historii generał jezuitów w 1983 r. zrezygnował z funkcji. Stało się tak po wylewie, którego doznał w 1981 r. i którego następstwem był paraliż. Żegnał się z jezuitami słowami: "Bardziej niż kiedykolwiek czuję się w rękach Boga. To jest to, czego pragnąłem od młodości przez całe me życie. Ale teraz jest inaczej: inicjatywa całkowicie należy do Boga. Doprawdy to głębokie doświadczenie duchowe - widzieć i czuć się tak całkowicie w rękach Boga".

     W pogrzebie o. Arrupe uczestniczyło 10 kardynałów i 20 biskupów oraz władze cywilne Wioch. Jan Paweł II przesłał specjalny list, w którym podkreślał jego głęboką pobożność, żywe świadectwo wiary i cierpliwość w przyjęciu woli Bożej w cierpieniu.

Wojciech Świątkiewicz

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 31 stycznia 2010


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej