Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Władysław Tatarkiewicz

(1886 - 1980)

Władysław Tatarkiewicz Trzydzieści lat temu Polska poniosła wielką stratę. Dzień po swoich 94. urodzinach zmarł profesor Władysław Tatarkiewicz, człowiek wielkiego umysłu, wychowawca całych pokoleń polskich filozofów, żarliwy wyznawca Chrystusa, i "My wszyscy w szeregach katolickich: biskupi, kapłani, alumni seminariów duchownych uważamy się za uczniów zasłużonego Profesora" - pisał po jego śmierci kard. Stefan Wyszyński, Prymas Polski.

Tatarkiewicz urodził się w Warszawie 3 kwietnia 1886 r. W stolicy ukończył gimnazjum filologiczne. Następnie studiował prawo, psychologię, filozofię, antropologię i historię sztuki. Kształcił się w Warszawie, a także na uniwersytetach w Berlinie, Marburgu, Paryżu i Lwowie.

Miał 29 lat, gdy w 1915 r. rozpoczął wykłady z filozofii, etyki i estetyki na Uniwersytecie Warszawskim. Po czterech latach przeniósł się na Uniwersytet Wileński, a od 1921 r. wykładał na uniwersytecie w Poznaniu. Już wtedy angażował się w działalność publicystyczną i redaktorską. W1923 r. powrócił do Warszawy i wykładów na UW. Od 1924 r. był redaktorem naczelnym "Przeglądu Filozoficznego".

Należał do lwowsko-warszawskiej szkoły filozoficznej stworzonej przez prof. Kazimierza Twardowskiego. Największymi dziełami jego życia były: trzytomowa "Historia filozofii", "Historia estetyki" oraz traktat "O szczęściu". Pierwsze dwa tomy "Historii filozofii" wydał już w 1931 r. we Lwowie. Tom trzeci, znajdujący się w rękopisie, spłonął wraz z domem profesora podczas Powstania Warszawskiego. Profesor odtworzył jego treść i wydał w 1950 r., ale niemal natychmiast władze komunistyczne zakazały jego sprzedaży i wycofały nakład z księgarń i bibliotek. Sam profesor został odsunięty od pracy na uczelni. W tym trudnym dla niego czasie powstała "Historia estetyki". Dopiero na fali odnowy w październiku 1956 r. "Historia filozofii" mogła znów znaleźć się w rękach polskich studentów. Rozprawę "O szczęściu" pisał podczas okupacji hitlerowskiej, a jak wspominał "łatwiej znosi się złą rzeczywistość, gdy się od niej myślą do lepszej odbiega". Dość zapomniane są jego prace "Łazienki warszawskie" i "O sztuce polskiej w XVII i XVIII w.".

W latach 1930-1951 prof. Tatarkiewicz był członkiem Polskiej Akademii Umiejętności, a od 1956 aż do śmierci Polskiej Akademii Nauk gdzie wychował wielu wybitnych filozofów i estetyków. Był pierwszym laureatem Nagrody im. ks. Idziego Radziszewskiego, ufundowanej przez KUL. Uczelnia ta w 1976 r. nadała mu tytuł doktora honoris causa.

Pogrzeb prof. Tatarkiewicza odbył się 9 kwietnia 1980 r. W kościele seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu liturgii przewodniczył ks. Jan Twardowski. Zgodnie z wolą zmarłego w uroczystościach na warszawskich Powązkach wzięła udział jedynie najbliższa rodzina.

Tego samego dnia wieczorem w katedrze warszawskiej Mszy św. przewodniczył bp Bronisław Dąbrowski, sekretarz Episkopatu. Jednym z koncelebransów był ówczesny rektor KUL o. prof. Mieczysław Albert Krąpiec. Podczas celebry odczytany został list kard. Stefana Wyszyńskiego skierowany do syna zmarłego, prof. Krzysztofa Tatarkiewicza. Prymas Polski pisał w nim: "Jego książki były pomocniczym znakiem zdrowej filozofii, która tak optymistycznie przebijała z jasnego umysłu myśliciela i profesora. (...) Profesor umiał powiedzieć współczesnym Polakom, co jest prawdziwym szczęściem dla człowieka na ziemi, co zbliża do doskonałości".

Wojciech Świątkiewicz

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 4 kwietnia 2010Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

św. Bonawenturaśw. Bonawentura

Modlitwy do św. BonawenturyModlitwy do św. Bonawentury

Litania do św. BonawenturyLitania do św. Bonawentury

Modlitwa do św. Pompiliusza Marii PirrottiegoModlitwa do św. Pompiliusza Marii Pirrottiego

Nie umiem się modlić jak Niemiec...Nie umiem się modlić jak Niemiec...

ks. Romuald Laquaks. Romuald Laqua

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej