Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Wchodząc na drogę, dochodzimy do celu. Podobnie jest w małżeństwie

Wchodząc na drogę, dochodzimy do celu - prędzej czy później - gdy bardzo nam na tym zależy. Podobnie jest w małżeństwie.

Było to podczas katechezy przygotowującej do sakramentu bierzmowania. Młodzież, do której przemawiałem miała około 19 lat, a więc była dorosła. Tematem tego spotkania były dary Ducha Świętego. Usiłowałem przekonać moich słuchaczy, że nie wystarczy te dary przyjąć, ale trzeba koniecznie otworzyć się na nie, żeby zaowocowały w życiu.

Prędzej czy później...

Dary Pan Bóg daje darmo z miłości, a nie ze sprawiedliwości. Mówiąc o tym, użyłem porównania z małżeństwem. Dwoje ludzi tworzy szczęśliwe i wierne małżeństwo, gdy otwiera się na siebie, gdy każdego dnia ma miejsce wzajemna wymiana dobra i miłości. Gdy miłość, jako dar... - Ech tam, prędzej czy później każde rozpada się - powiedział jeden z chłopaków przerywając moją wypowiedź. Słysząc to, nie omieszkałem wyrazić swojego zdziwienia i chciałem podjąć polemikę. Niestety, miody pesymista tego nie chciał.

Przeżywamy czas Wielkiego Postu. W tym okresie zasadniczo Kościół nie błogosławi małżeństw. Wiele natomiast narzeczonych, właśnie podczas Wielkiego Postu, do małżeństwa przygotowuje się, by móc jeszcze przed majem stanąć przed ołtarzem i powiedzieć sobie: "... i że cię nie opuszczę aż do śmierci". Można się zastanawiać i dywagować, czy to w ogóle jest możliwe tak zapewniać, gdy ma się dwadzieścia kilka lat, a niekiedy i mniej. Oczywiście, jeśli na małżeństwo spojrzymy z punktu widzenia psychologicznego, to możemy dojść do wniosków negatywnych, pesymistycznych. Stawiając zaś to pytanie na płaszczyźnie teologicznej musimy dojść do wniosku następującego: to co pan Bóg pobłogosławi, zwiąże, to nie może samo się rozwiązać. Bóg daje łaskę, wykorzystując ją małżonkowie, nie tylko będą wierni, ale i szczęśliwi.

Pesymistyczna, wręcz katastroficzna wypowiedź kandydata do bierzmowania związana była bezpośrednio z jego osobistymi, negatywnymi przeżyciami. Jego ojciec był alkoholikiem i opuścił rodzinę, kilka lat po jej założeniu. Pomiędzy obecnym mężem jego matki a nim jest zaledwie 15 lat różnicy. Trudno więc, aby taki człowiek był autorytetem. Matka mego ucznia w tym wszystkim jest zagubiona.

Małżeństwo się rozpada z przyczyn zewnętrznych bardzo rzadko. Z reguły rozwód ma swe korzenie i przyczyny w środku. Gdy człowiek człowiekowi w imię Boga ślubuje wierność do końca i bardzo mu na tym zależy, to się udaje. I to przeświadczenie jest na dnie serca i świadomości. Bóg wie, ile obecnie zawieranych małżeństw na dnie serca ma przeświadczenie, że gdy ten związek nie uda się, to będzie następny... Gdy tak jest, czy to małżeństwo jest ważnie zawierane?

Ks. WOJCIECHWasze komentarze:
 marzena aneta: 23.03.2023, 18:32
 Wchodząc na drogę,dochodzimy do celu.Podobnie jest w małżeństwie dziękuję proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie dziękuję proszę dla mnie o domu kupno dobrą mieszkania sprzedaż urode ubezpieczenie zdrowotne z urzędu pracy zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego polaka religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
 marzena aneta: 10.09.2022, 13:42
 Boże kocham Cię proszę o dobre małżeństwa w swoim wieku dziękuję naukowo udowodnione że to będą dobre małżeństwa dziękuję z rówieśnikami zawsze się dogadamy dziękuję Boże proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie dziękuję modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to pewność bez dowodu wiara to droga którą docieramy do marzeń dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Anzelm z Canterburyśw. Anzelm z Canterbury

Modlitwa do św. AnzelmaModlitwa do św. Anzelma

Ja jestem dobrym pasterzem (J 10, 11)Ja jestem dobrym pasterzem (J 10, 11)

Jezus Dobry PasterzJezus Dobry Pasterz

Szukam pasterzaSzukam pasterza

Wybór Najwyższego uczynił z Jerozolimy podnóżek stóp Jego, obszar świętyWybór Najwyższego uczynił z Jerozolimy "podnóżek stóp Jego", obszar święty

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej