Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Szukać ideałów...

     Pośpiech zabija - przekonałem się o tym wielokrotnie. Ludzie, którzy się spieszą, rychło tracą kontakt z rzeczywistością, zdolność obiektywnej oceny, a przede wszystkim spłycają swe relacje z Bogiem. Modlitwa służy między innymi temu, aby w pośpiechu codziennych zajęć odnaleźć chwile ciszy i spokoju, oraz odnaleźć się przed Bogiem; odkryć fundament swego bytu. Dom nie może istnieć bez fundamentu; im ten jest solidniejszy, tym większa pewność, że budynek przetrwa. Nie inaczej jest z człowiekiem. Wszak jego budowniczym jest sam Bóg, Stworzyciel świata. Istota ludzka zawdzięcza życie Panu wszechrzeczy. Czy zatem może trwać na ziemi, ignorując Jego istnienie? Czy może żyć, wykluczając Go, wyrzucając z serca?

     Niestety, tak. Piszę "niestety", ponieważ wielu ludzi tak żyje, jakby Boga nie było. Szukają ideałów, sprzecznych z prawem Bożym. Miesiąc temu wspominałem o powołaniu. Wydaje mi się, że jest ono prawdziwym pomostem, łączącym człowieka z Bogiem. Kto jest wierny swemu najgłębszemu powołaniu, postępuje drogą, prowadzącą ku Stworzycielowi i Zbawicielowi.

     Sądzę, że warto zatem zastanowić się nad swoim powołaniem oraz szukać poprawnych wzorów życia. Nie można żyć - tak, na chybcika, bezrefleksyjnie, poddając się chwilowym impulsom; wypada mieć przemyślany ideał, wzorzec osobowy. Kiedy rozglądam się po klasie, spoglądając na moje koleżanki, widzę, że jedne faktycznie szukają wyższych racji, inne natomiast szarpią się w kotle chwilowych wyborów. Nie wiedzą, czego chcą. Myślę, że najlepszym wzorem osobowym dla dziewcząt jest Maryja, Matka Pana. Niektóre wpatrują się - rzeczywiście - w ten wzór. Inne skłaniają się raczej do tego, co dostrzegają na kolorowych okładkach zachodnich pism. Wydaje im się. że przygoda, zwłaszcza erotyczna, może być celem życia. I że piękne ciało może być instrumentem, przy pomocy którego da się zdobywać pieniądze i wyższy standard życia. Stanowczo się z nimi nie zgadzam. Kupczenie ciałem musi prowadzić do degradacji osobowości.

     Naturalnie, nie twierdzę, że moje koleżanki faktycznie postępują, jak im sugerują wspomniane wyżej pisma. To jednakże, czym się często fascynują, jest aż nadto widoczne. Rzuca się w oczy otoczeniu.

Marcin


   

Wasze komentarze:
 IWONA: 05.12.2009, 16:12
 Matenko mojam nas pod swoja opieka nie opuszczaj nas daj mi wiecej wiary zebym mogla to wszystko zrozumiec . IWONA
(1)


Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Humor | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej