Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Milcząca Królowa Irlandii

Sanktuarium maryjne w Knock w Irlandii jest u nas mało znane, choć to miejsce zatwierdzonego przez Kościół objawienia. Dodajmy: objawienia na tle innych dość osobliwego. Matka Boża ukazała się tam ze św. Józefem i św. Janem oraz Barankiem, a widziało to aż 15 osób. Od tamtego zdarzenia mija właśnie 130 lat.

Knock było wówczas ubogą rolniczą miejscowością. Wieczorem 21 sierpnia 1879 r. dwie młode kobiety przechodziły obok kościoła. U jego południowej ściany zobaczyły grupę postaci w błękitnawym świetle. Zaczęły zwoływać krewnych i sąsiadów. Zebrało się piętnaścioro ludzi. Najstarsza kobieta miała 75 lat, najmłodszy chłopiec - 6. Objawienie trwało dwie godziny, w ulewnym deszczu. W tym czasie zebrani odmawiali Różaniec.

Co widzieli? Matka Boża, w koronie i płaszczu, trwała w modlitewnej pozie z uniesionymi, rozłożonymi dłońmi. Po prawej miała św. Józefa, zwróconego ku Niej z lekkim pokłonem. Z drugiej strony św. Jan w biskupiej szacie trzymał w lewej ręce księgę. Wyglądał na głoszącego kazanie. Żadna z postaci nie przemówiła. Obok, w głębi, widać było ołtarz z barankiem i krzyżem. Wokół ołtarza poruszały się skrzydła niewidzialnych aniołów.

PRZESŁANIE BEZ SŁÓW

Scena ta przywodzi na myśl adorację Baranka z Apokalipsy - zresztą późniejsi interpretatorzy wskazywali, że może właśnie Apokalipsę trzymał w ręku św. Jan. Przypominali też, że zaledwie siedem lat wcześniej Pius IX ogłosił św. Józefa patronem Kościoła. Ale wieśniacy z Knock nie mieli wątpliwości co do bezsłownej treści objawienia. Zgodnie twierdzili, że zostali pouczeni o Mszy św. jako prawdziwej Ofierze Chrystusa - Baranka, a Maryja jawiła się jako Pośredniczka i Wspomożycielka.

Pielgrzymowanie do Knock zaczęło się niemal natychmiast. Miejsce zasłynęło licznymi cudownymi uzdrowieniami. Tylko w ciągu pierwszych trzech latach zanotowano ich ok. 300. Pierwsze - już w październiku 1879 r., kiedy to szesnastoletnia Delia Gordon odzyskała słuch.

KOŚCIÓŁ ZATWIERDZA

W tym samym czasie zwołano kościelną komisję do zbadania prawdziwości objawienia. Zeznania świadków uznano za wiarygodne. Kolejna komisja przesłuchała ponownie w 1936 r. troje żyjących jeszcze wizjonerów - z takim samym skutkiem. Mary 0'Connell, jedna z dwóch, które pierwsze zauważyły Maryję, potwierdziła wtedy swoje oświadczenie z wielką mocą, leżąc na łożu śmierci. Knock należy do zaledwie dziewięciu miejsc objawień - wśród m.in. Guadelu-pe, La Salette, Lourdes czy Fatimy - które oprócz uznania przez biskupa miejsca zyskały aprobatę Stolicy Apostolskiej. Pius XII poświęcił sztandar Knock i ukoronował figurę Matki Bożej. Jan XXIII przysłał Madonnie z Knock świecę. Wreszcie w stulecie objawień, 30 września 1979 r., Jan Paweł II przybył do sanktuarium podczas swojej trzeciej podróży apostolskiej do Irlandii i USA. "Od czasu, gdy dowiedziałem się o setnej rocznicy tej świątyni, czułem wielką potrzebę przybycia tutaj. Jestem więc tutaj jako pielgrzym, znak całego pielgrzymującego Kościoła" - wyznał wówczas w homilii. Ofiarował też Matce Bożej złotą różę.

POLAK Z IRLANDCZYKIEM

Objawienie w Knock dokonało się zaledwie dwa lata po naszym "rodzimym" w Gietrzwałdzie. Trudno nie dostrzec podobieństwa między okolicznościami obu tych wydarzeń. Irlandczycy, podobnie jak Polacy, cierpieli w tamtym czasie nasilone prześladowania jako zniewolony naród pod panowaniem Wielkiej Brytanii. Dręczeni klęską głodu, rugowani ze swej ziemi przez Anglików i Szkotów, wśród niesnasek religijnych, masowo emigrowali do Stanów Zjednoczonych. Ich liczba w kraju zmniejszyła się o połowę: z 8 do 4 milionów. Dla tych, którzy zostawali, podporą - również tożsamości - były Kościół, Eucharystia, maryjność, a także rodzina. Bezsłowne orędzie z Knock Irlandczycy potraktowali jako potwierdzenie tych wartości i znak nadziei. Wraz z rozwojem kultu powstawał silny ruch narodowowyzwoleńczy. Doprowadził on w 1919 r. do proklamowania przez Irlandię niepodległości, uznanej przez Wielką Brytanie rok później. Mieszkańcy Zielonej Wyspy powszechnie łączyli odmianę losu swej ojczyzny z objawieniem w Knock. Tamtejszą Maryję Pannę nazwali Królową Irlandii - takie wezwanie nosi nowa, duża świątynia wybudowana na stulecie objawienia.

Obecnie Knock odwiedza rocznie półtora miliona pielgrzymów z całego świata. Chociaż w Polsce niewiele może słyszano o milczącej Królowej Irlandii, nasi rodacy przybywający w ostatnich latach na Zieloną Wyspę zdążyli Ją poznać, a 5 września tego roku odbyła się już IV Pielgrzymka Polaków do Knock.

Lidia Modal

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 8 listopada 2009

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021


   

Wasze komentarze:
 Anka: 01.04.2010, 22:02
 Maryjo Królowo Polski módl się na nami!
 teokrata: 01.04.2010, 17:50
 Słąwek ty odstępco do czego mnie namawiasz. Ja się niczego Maryi prosić nie muszę bo ja mam Zbawiciela - Jezusa Chrystusa który 2000 lat temu poniósł męczeńską śmierć za grzechy wszystkich ludzi. A ty mnie po prostu rozbawiłeś tym śmiesznym postem.
 Sławek: 01.04.2010, 17:00
 Upadnij teokrato na kolana i proś Maryje o wybaczenie. Może odpraw 9 pierwszych piątków miesiaca?
 teokrata: 31.03.2010, 19:37
 1 Tm 2:5 "Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus." (BT) Hbr 7:26-27 "Takiego bowiem potrzeba nam było arcykapłana: świętego, niewinnego, nieskalanego, oddzielonego od grzeszników, wywyższonego ponad niebiosa, takiego, który nie jest obowiązany, jak inni arcykapłani, do składania codziennej ofiary najpierw za swoje grzechy, a potem za grzechy ludu. To bowiem uczynił raz na zawsze, ofiarując samego siebie." (BT) Co z tego wynika - objawienie z Knock jest kłamstwem !!! Przytoczyłem tylko dwa wersety ale w Biblii nigdzie nie jest napisane że Maryja jest pośredniczką lub że ofiara Chrystusa ma być wielokrotnie powtarzana.
(1)


Autor

Treść

Nowości

Modlitwa do św. Franciszka BorgiaszaModlitwa do św. Franciszka Borgiasza

Pius XI - Papież trzech jubileuszyPius XI - Papież trzech jubileuszy

Bóg Ojciec, który mieszka w nasBóg Ojciec, który mieszka w nas

Kto nie miał psa nie był kochany i nie umie kochać"Kto nie miał psa nie był kochany i nie umie kochać"

Starożytne przekłady z septuagintyStarożytne przekłady z septuaginty

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej