Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Pocieszycielka Warszawy

     Kult Matki Bożej Pocieszenia został uroczyście wznowiony w sanktuarium św. Antoniego na Nowym Mieście w Warszawie.

     We franciszkańskim kościele Stygmatów św. Franciszka przy ul. Zakroczymskiej, od połowy XVII w. znajduje się obraz Matki Bożej Pocieszenia. Jego historia, jak podają źródła historyczne i zakonne, związana jest z osobą króla Jana III Sobieskiego. Obraz ten, uznany już w 1659 r. za cudowny, pierwotnie znajdował się w prawej nawie kościoła. Następnie umieszczono go w specjalnie dla niego zbudowanej w 1696 r. kaplicy koło prezbiterium.

     W Warszawie przez około 300 lat istniał i rozwijał się kult Matki Bożej Pocieszenia. Obecnie, na prośbę czcicieli Madonny z franciszkańskiego sanktuarium, powrócono do tamtej formy nabożeństwa. Pod koniec sierpnia odbyły się specjalne uroczystości maryjne, inaugurujące reaktywację kultu.

     Uroczystości zostały poprzedzone trzydniowym wprowadzeniem duchowym i liturgiczno-teologicznym. Przez kolejne dni zostały odprawione Msze Święte o Niepokalanym Sercu Maryi, o Matce Bożej Częstochowskiej i o Matce Bożej Przyczynie Naszej Radości. Głoszący homilie o. Jerzy Szyran przybliżył Matkę Bożą jako Pocieszycielkę. Maryja stała się Pocieszycielka, rodząc Mesjasza i Pocieszyciela, który przyniósł na świat wyzwolenie. Matka Boża w swoim życiu nie była pozbawiona smutku i niepokojów. Z troską szukała dla siebie miejsca w Betlejem, z rozdartym sercem uciekała do Egiptu i słuchała proroctwa Symeona. Wreszcie, tracąc z oczu dwunastoletniego Jezusa, ufnie wróciła do świątyni i tam Go odnalazła. W życiu człowieka zagubienie Chrystusa jest swoistym zaćmieniem słońca w życiu duchowym. Trzeba wtedy - na wzór Maryi - wrócić do początku, kiedy podczas chrztu w kościele wszystko się zaczęło. W świątyni, w życiu sakramentalnym człowiek zawsze odnajdzie zagubionego Jezusa. Wraz z Nim przychodzi słońce, znikają ciemności, a Chrystus wlewa w ludzkie serce optymizm i nadzieję. Maryja zachęca nas, abyśmy tę pociechę odnajdywali i do niej dążyli. Matka Pocieszenia uczy dzielić się z innymi pociechą, którą sami otrzymujemy od Boga.

     W każdą sobotę o godz. 10 w kościele przy Zakroczymskiej jest sprawowana Msza Święta w intencjach zbiorowych, jakie wierni przynoszą w sercach i składają na kartkach, polecając je przyczynie Matki Bożej Pocieszenia.

Z modlitwy
do Matki Bożej Pocieszenia


Od trzystu przeszło lat Warszawa
Cię wzywa jako swoją Pocieszycielkę
i Orędowniczkę przed tronem Boga.
Ty zawsze spieszyłaś na pomoc
skrzywdzonym i opuszczonym,
skłaniając w trybunale serca sędziów
ku sprawiedliwości i miłości.
O, strzeż, pocieszaj nas teraz!
Niech Warszawa pozostanie na zawsze
miastem sprawiedliwości
i czystościobyczajów.
Niech w sercach jej mieszkańców
potężnieje wiara, ożywia się nadzieja
i rozpłomienia miłość.
Spraw, aby w domach grodu stołecznego
żyli ludzie o sercu nowym, współczującym,
gościnnym i otwartym
na dobro, piękno i prawdę.
Uproś u Boga, aby nasza stolica
i cała Polska
szły drogą swych przeznaczeń,
pisanych ręką Bożej Opatrzności.Anna Dziemska

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 26 września 2010


   

Wasze komentarze:
 Andre: 30.09.2010, 16:54
 Jezus do Św. Faustyny: Jestem święty po trzykroć i brzydzę się najmniejszym grzechem. Nie mogę kochać duszy, którą plami grzech, ale kiedy żałuje, to nie ma granicy dla Mojej hojności, jaką mam ku niej. Miłosierdzie Moje ogarnia ją i usprawiedliwia. Miłosierdziem Swoim ścigam grzeszników na wszystkich drogach ich i raduje się Serce Moje, gdy oni wracają do Mnie. Zapominam o goryczach, którymi poili Serce Moje, a cieszę się z ich powrotu. Powiedz grzesznikom, że żaden nie ujdzie ręki Mojej. Jeżeli uciekają przed miłosiernym Sercem Moim, wpadną w sprawiedliwe ręce Moje. Powiedz grzesznikom, że zawsze czekam na nich, wsłuchuję [się] w tętno ich serca, kiedy uderzy dla Mnie. Napisz, że przemawiam do nich przez wyrzuty sumienia, przez niepowodzenie i cierpienia, przez burze i pioruny, przemawiam przez głos Kościoła, a jeżeli udaremnią wszystkie łaski Moje, poczynam się gniewać na nich, zostawiając ich samym sobie i daję im czego pragną.(Dz 1728)
 ewa: 29.09.2010, 11:09
  O Pani Ukochana ... w Ciszę Piękna Przyodziana ... Matką - o Wielkim Sercu się Stałaś , gdy Syna Boga ludziom - Dałaś . O Piękna - w Twoje Oblicze troski - zatopieni ... - Pocieszenia oczekujemy ... Matko - Spójrz _ na Twoje Miasto > Stolicą Polski > Warszawa się Stała i w > Szczycie ... zamieszkała ... Matko - Popatrz - Warszawa Ciebie Potrzebuje ... W Tobie > Ufność składa ...i o pomoc błaga ... O Pomóż > Jej < aby > Cała Twoja Była ...i na > parady > z ł e > nigdy > nie pozwoliła . O Matko - Daj Pocieszenie , aby Nastąpiło Wiary Świętej - > Odrodzenie ... aby Twój Syn _ Miłosierdziem Opromieniony _ Otrzymał Swoje _Królewskie Miłosierne Korony ... Koronę S E R C A i Koronę U M Y S Ł U ...aby Rozum i Uczucia w Bogu Były ...i z Nim się jednoczyły ...i Mądrze Krajem Kierowały ...i Mądrość na cały świat > r o z s z e r z a ł y... O Pani - niech Twoja Pociecha będzie temu Grodowi Dana ... i Niech Warszawa ... Będzie Uratowana Amen !.
(1)


Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Humor | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej