Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Pocieszycielka Warszawy

     Kult Matki Bożej Pocieszenia został uroczyście wznowiony w sanktuarium św. Antoniego na Nowym Mieście w Warszawie.

     We franciszkańskim kościele Stygmatów św. Franciszka przy ul. Zakroczymskiej, od połowy XVII w. znajduje się obraz Matki Bożej Pocieszenia. Jego historia, jak podają źródła historyczne i zakonne, związana jest z osobą króla Jana III Sobieskiego. Obraz ten, uznany już w 1659 r. za cudowny, pierwotnie znajdował się w prawej nawie kościoła. Następnie umieszczono go w specjalnie dla niego zbudowanej w 1696 r. kaplicy koło prezbiterium.

     W Warszawie przez około 300 lat istniał i rozwijał się kult Matki Bożej Pocieszenia. Obecnie, na prośbę czcicieli Madonny z franciszkańskiego sanktuarium, powrócono do tamtej formy nabożeństwa. Pod koniec sierpnia odbyły się specjalne uroczystości maryjne, inaugurujące reaktywację kultu.

     Uroczystości zostały poprzedzone trzydniowym wprowadzeniem duchowym i liturgiczno-teologicznym. Przez kolejne dni zostały odprawione Msze Święte o Niepokalanym Sercu Maryi, o Matce Bożej Częstochowskiej i o Matce Bożej Przyczynie Naszej Radości. Głoszący homilie o. Jerzy Szyran przybliżył Matkę Bożą jako Pocieszycielkę. Maryja stała się Pocieszycielka, rodząc Mesjasza i Pocieszyciela, który przyniósł na świat wyzwolenie. Matka Boża w swoim życiu nie była pozbawiona smutku i niepokojów. Z troską szukała dla siebie miejsca w Betlejem, z rozdartym sercem uciekała do Egiptu i słuchała proroctwa Symeona. Wreszcie, tracąc z oczu dwunastoletniego Jezusa, ufnie wróciła do świątyni i tam Go odnalazła. W życiu człowieka zagubienie Chrystusa jest swoistym zaćmieniem słońca w życiu duchowym. Trzeba wtedy - na wzór Maryi - wrócić do początku, kiedy podczas chrztu w kościele wszystko się zaczęło. W świątyni, w życiu sakramentalnym człowiek zawsze odnajdzie zagubionego Jezusa. Wraz z Nim przychodzi słońce, znikają ciemności, a Chrystus wlewa w ludzkie serce optymizm i nadzieję. Maryja zachęca nas, abyśmy tę pociechę odnajdywali i do niej dążyli. Matka Pocieszenia uczy dzielić się z innymi pociechą, którą sami otrzymujemy od Boga.

     W każdą sobotę o godz. 10 w kościele przy Zakroczymskiej jest sprawowana Msza Święta w intencjach zbiorowych, jakie wierni przynoszą w sercach i składają na kartkach, polecając je przyczynie Matki Bożej Pocieszenia.

Z modlitwy
do Matki Bożej Pocieszenia


Od trzystu przeszło lat Warszawa
Cię wzywa jako swoją Pocieszycielkę
i Orędowniczkę przed tronem Boga.
Ty zawsze spieszyłaś na pomoc
skrzywdzonym i opuszczonym,
skłaniając w trybunale serca sędziów
ku sprawiedliwości i miłości.
O, strzeż, pocieszaj nas teraz!
Niech Warszawa pozostanie na zawsze
miastem sprawiedliwości
i czystościobyczajów.
Niech w sercach jej mieszkańców
potężnieje wiara, ożywia się nadzieja
i rozpłomienia miłość.
Spraw, aby w domach grodu stołecznego
żyli ludzie o sercu nowym, współczującym,
gościnnym i otwartym
na dobro, piękno i prawdę.
Uproś u Boga, aby nasza stolica
i cała Polska
szły drogą swych przeznaczeń,
pisanych ręką Bożej Opatrzności.Anna Dziemska

Tekst pochodzi z Tygodnika

26 września 2010


   

Różaniec Różaniec
abp Grzegorz Ryś
Jeśli szukasz głębokich rozważań tajemnic różańcowych, dobrze trafiłeś. Przedstawiamy Ci osobiste, oparte na słowie Bożym rozważania abp. Grzegorza Rysia. Myśli duchownego skupiają się tutaj wokół poszczególnych tajemnic czterech części Różańca.... » zobacz więcej


Wasze komentarze:
 Andre: 30.09.2010, 16:54
 Jezus do Św. Faustyny: Jestem święty po trzykroć i brzydzę się najmniejszym grzechem. Nie mogę kochać duszy, którą plami grzech, ale kiedy żałuje, to nie ma granicy dla Mojej hojności, jaką mam ku niej. Miłosierdzie Moje ogarnia ją i usprawiedliwia. Miłosierdziem Swoim ścigam grzeszników na wszystkich drogach ich i raduje się Serce Moje, gdy oni wracają do Mnie. Zapominam o goryczach, którymi poili Serce Moje, a cieszę się z ich powrotu. Powiedz grzesznikom, że żaden nie ujdzie ręki Mojej. Jeżeli uciekają przed miłosiernym Sercem Moim, wpadną w sprawiedliwe ręce Moje. Powiedz grzesznikom, że zawsze czekam na nich, wsłuchuję [się] w tętno ich serca, kiedy uderzy dla Mnie. Napisz, że przemawiam do nich przez wyrzuty sumienia, przez niepowodzenie i cierpienia, przez burze i pioruny, przemawiam przez głos Kościoła, a jeżeli udaremnią wszystkie łaski Moje, poczynam się gniewać na nich, zostawiając ich samym sobie i daję im czego pragną.(Dz 1728)
 ewa: 29.09.2010, 11:09
  O Pani Ukochana ... w Ciszę Piękna Przyodziana ... Matką - o Wielkim Sercu się Stałaś , gdy Syna Boga ludziom - Dałaś . O Piękna - w Twoje Oblicze troski - zatopieni ... - Pocieszenia oczekujemy ... Matko - Spójrz _ na Twoje Miasto > Stolicą Polski > Warszawa się Stała i w > Szczycie ... zamieszkała ... Matko - Popatrz - Warszawa Ciebie Potrzebuje ... W Tobie > Ufność składa ...i o pomoc błaga ... O Pomóż > Jej < aby > Cała Twoja Była ...i na > parady > z ł e > nigdy > nie pozwoliła . O Matko - Daj Pocieszenie , aby Nastąpiło Wiary Świętej - > Odrodzenie ... aby Twój Syn _ Miłosierdziem Opromieniony _ Otrzymał Swoje _Królewskie Miłosierne Korony ... Koronę S E R C A i Koronę U M Y S Ł U ...aby Rozum i Uczucia w Bogu Były ...i z Nim się jednoczyły ...i Mądrze Krajem Kierowały ...i Mądrość na cały świat > r o z s z e r z a ł y... O Pani - niech Twoja Pociecha będzie temu Grodowi Dana ... i Niech Warszawa ... Będzie Uratowana Amen !.
(1)


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej