Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Maryja najlepszą Uczennicą Chrystusa

     Maryja jest najlepszą Uczennicą Chrystusa, a zarazem naszą Nauczycielką. Zostaliśmy przyjęci do Jej szkoły wtedy, kiedy Jezus powierzył Jej każdego z nas w godzinie Krzyża. Być dzieckiem Maryi oznacza zatem, że wsłuchujemy się w Jej słowa i przyglądamy Jej postawie, ażeby kształtować nasze życie wiarą. Czy jestem gotów iść tą Maryjną drogą? Czy chcę być pilnym uczniem w szkole Matki i Mistrzyni?

     Oto jestem

     Pierwsza lekcja odbywa się w Nazarecie. Anioł Gabriel, wysłannik Boga, przedstawia Maryi Bożą propozycję, aby została Matką Mesjasza, którym będzie Jednorodzony Syn Ojca. Maryja uczy nas dialogu z Bogiem, czyli uważnego wsłuchiwania się w to wszystko, co On pragnie nam powiedzieć, oraz pokornego odpowiadania na Jego słowa. Każda odpowiedź winna być znakiem naszego zawierzenia, czyli odważnego powierzenia swojego życia Bogu. Wierzyć, to znaczy mówić do Boga: oto jestem. To słowa gotowości, by wypełniać wolę Bożą zawsze i w każdych okolicznościach życia. Zadaniem domowym z tej lekcji jest oczyszczenie swojego serca z najmniejszych oznak naszej pewności siebie, że damy sobie radę w życiu. Wierzyć bowiem, to polegać jedynie na mocy Bożej.

     Poszła z pośpiechem

     Maryja uwierzyła, dlatego też poszła z pośpiechem do Elżbiety. Nie szła sama, ale z Jezusem. Nasze zawierzenie Bogu sprawia, że zaczynamy odczuwać wewnętrzne przynaglenie, aby iść do ludzi. Mamy skarb wiary, którym chcemy się podzielić z innymi. Dar wiary otrzymujemy nie tylko dla siebie, ale ma on również służyć innym. Idzie z pośpiechem ten, kto jest przekonany, że każdy człowiek powinien usłyszeć Dobrą Nowinę. Kolejne zadanie domowe polega na tym, aby otworzyć drzwi serca i wyjść naprzeciw ludziom, których spotykamy na naszej drodze życia, aby powiedzieć im o tym, że Bóg ich kocha. Możemy to uczynić słowem, spojrzeniem, uśmiechem, gestem, postawą, modlitwą...

     Zauważać

     Obecność Maryi wśród ludzi miała charakter macierzyński. W czasie wesela w Kanie Galilejskiej była uważna i dostrzegła brak, który mógł zakłócić radość i szczęście nowożeńców i gości. Powierzyła ten problem Jezusowi i usunęła się w cień. Ufała, że Syn uczyni to, co należy. Znakiem żywej wiary jest wrażliwość na potrzeby innych ludzi, na to wszystko, co mogłoby zagrażać ich szczęściu. Oznacza to zatem troskę o ich wierność Chrystusowi, bo w Nim właśnie człowiek może odnaleźć i zachować prawdziwe szczęście, czyli takie, którego świat dać nie może. Zadanie domowe z Kany Galilejskiej polega na codziennym otwieraniu rano oczu w celu dostrzeżenia potrzebujących ludzi.

     Trwać

     Maryja przeżyła najtrudniejszą próbę wiary na Golgocie. Wierzyła pośród ciemności, wbrew ludzkiemu rozumowi. Godzina krzyża zawsze jest sprawdzianem naszej wiary. Maryja uczy nas, aby w takich chwilach trzymać się krzyża Chrystusa, obejmując go miłością. Zadanie domowe z Golgoty jest najtrudniejsze: w godzinie naszego cierpienia nie uciec z Golgoty Jezusa.

ks. Janusz Kumała MIC

Z Niepokalaną - jesień 2011


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Humor | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej