Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Krótka historia Gietrzwałdu

     Gietrzwałd (Dietrichswalde) został lokowany przez kapitułę warmińską w roku 1352. Wraz z założeniem wsi powołano tu parafię, której pierwszym znanym proboszczem był ks. Jan Sternchem. Parafia liczyła 8 wiosek i należała do dekanatu Dobre Miasto. W XV wieku w miejsce drewnianego kościoła postawiono murowany z kamienia i cegły (dziś częściowo zachowany), gotycki. Konsekrował go w 1500 roku biskup pomocniczy Jan Wilde. Kościół otrzymał wezwanie Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Na początku XVIII wieku dodano wezwanie św. Jana Ewangelisty, a w 1790 roku także św. Apostołów Piotra i Pawła.

     Z wyposażenia pierwotnego kościoła zachowała się gotycka Pięta z około 1425 roku i granitowa chrzcielnica. W 1580 roku Marcin Kromer konsekrował ołtarz główny. Już wtedy w kościele znajdował się słynący łaskami obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem.

     Gietrzwałd do połowy XV wieku zamieszkiwali Prusowie, Niemcy i Słowianie. Potem zaczęły osiedlać się tu rodziny polskie. W 1517 roku Gietrzwałd odwiedził Mikołaj Kopernik.

     Szczególnie po objawieniach Matki Bożej sanktuarium to stało się ośrodkiem obrony polskości na Warmii. Andrzej Samulowski, znany poeta ludowy, który opiewał objawienia maryjne, założył tu w roku 1878 pierwszą polską księgarnię na Warmii. Księgarnia, prowadzona później przez jego żonę, przetrwała do 1939 roku. Współpracownik Samulowskiego Antoni Sikorski kierował drugą polską księgarnią w Gietrzwałdzie powstałą w 1880 roku. W jego domu znajdowała się też czytelnia założona przez Towarzystwo Czytelni Ludowych. Od 1892 roku w Gietrzwałdzie działało Polsko-Katolickie Towarzystwo Ludowe pod wezwaniem św. Wojciecha, które organizowało obchody uroczystości narodowych i prowadziło teatr.

     W okresie międzywojennym powstała tu polska szkoła, od 1922 roku istniał oddział Związku Polaków w Niemczech. W Gietrzwałdzie spotykali się na zjazdach polscy harcerze, istniała polska biblioteka i świetlica. Do roku 1934 wszystkie nabożeństwa w gietrzwałdzkim kościele (oprócz jednej niedzieli w miesiącu) odprawiano w języku polskim.


   

Wasze komentarze:
 ewa:08.02.2009: 08.02.2009, 10:18
 Odwiedziłam to sanktuarium w1991roku,jest bardzo piękne.Dziękuję Panu Bogu za to piękne sanktuarium,i życzę każdemu aby je odwiedził.
(1)


Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Humor | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej