Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła

W jakiej intencji będziemy w tym roku uczestniczyć w majowych nabożeństwach? Czego oczekiwać od Maryi śpiewając Jej litanię, stare i nowe pieśni w kościołach, w kapliczkach przydrożnych, przy ołtarzykach domowych?

Karol Carretto, w swojej ostatniej książce zatytułowanej: Ty, któraś uwierzyła, w przeczuciu bliskiej już śmierci, napisał do swoich przyjaciół: "Jeżeli pójdziecie na mój grób i uwierzycie, że możliwa jest łączność pomiędzy członkami Królestwa Bożego, nie proście mnie, abym się modlił o uzdrowienie was z tej czy innej choroby. Proście mnie tylko, abym błagał Pana o w i a r ę dla was. JEST TO JEDYNY DAR, O KTÓRY WARTO SIĘ MODLIĆ! Uczynię to: będę w milczeniu patrzał w oczy Maryi z Nazaretu, która miała tyle męstwa, byście uwierzyli, ponieważ tego potrzebujecie." "Modlić się - powiedział Jan Paweł II - to być świadomym, w pełni świadomym wszystkich potrzeb człowieka..." Czy wśród wielości odczuwanych potrzeb przeżywasz już świadomie potrzebę uczynienia czegoś ze swoją wiarą, żeby to była wiara żywa, wiara życia; wiara, która otwiera oczy na to, że wszystko czego doświadczam na co dzień: oczekiwania, obawy, lęki, pragnienia, rozczarowania, depresje, nadzieje... to wszystko jest "miejscem" działania Boga w moim życiu. On w tym JEST, JEST ze mną i dla mnie. Ta zasada przenika całą Biblię, a znajduje wyraz w ciągle powtarzającym się zwrocie: "JA BĘDĘ Z TOBĄ" (Wj 3,12); "NIE BÓJ SIĘ! - WIERZ TYLKO" (Łk 8, 50).

Na lekcji religii jedna z uczennic L. O. w Szymanowie na pytanie, jakby najkrócej sformułowała swoją odpowiedź wiaryTemu, który objawił swoje Imię słowem "JESTEM" (Wj 3, 14), napisała: "Jeżeli kiedykolwiek do tego dorosnę, to pragnę, aby moje wyznanie wiary zabrzmiało tak: "Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa Twego".

"Wtej odpowiedzi Maryi - wyjaśnia Jan Paweł II w encyklice Matka Odkupiciela - zawierało się doskonałe współdziałanie z łaską Bożą uprzedzającą i wspomagającą oraz doskonała wrażliwość na działanie Ducha Świętego, który darami swymiwiarę stale udoskonala.

Nie mów więc nigdy: mam wiarę, bo twoja wiara ciągle się staje albo - w równie ciągłym procesie - martwieje, zanika i ani się spostrzeżesz, jak pozostaną z niej tylko okruchy świątecznych tradycji bez siły i wpływu na ż y c i e. Kto traci wiarę powiązaną z życiem, już więcej stracić nie może.

Dlatego każdemu, kto odkrywa w wierze ów ewangeliczny skarb czy perłę, za które warto sprzedać wszystko, stale towarzyszy świadomość potrzeby wzrastaniawwierze. Dzisiejsza wiara już mi na jutro nie wystarczy - dlatego wołam: "Panie, przymnóż nam wiary!"

Miesiąc maj to "gorący" czas w polskich sanktuariach maryjnych. Jeżeli więc czujesz się jeszcze człowiekiem "małej wiary", wybierz się na pielgrzymkę, w tej samej intencji: abyś wzrastał w wierze.

Jan Paweł II w czasie pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny, nawiedzając swoje ulubione sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej, powiedział: "Zawsze, kiedy tu przychodziłem, miałem świadomość, że zanurzam się w rezerwuarze wiary, nadziei i miłości, które naniosły na te wzgórza, na to Sanktuarium, całe pokolenia Ludu Bożego tej ziemi, z której pochodzę, i ja z tego skarbca czerpię. Nawet niewiele dodając od siebie - czerpię".

Bo co to jest dziedzictwo? - pyta gdzie indziej Papież - "To jest to wszystko, co w stosunku do Maryi uczynili nasi przodkowie. To nie są wspomnienia i zabytki, ale to jest żywe dziedzictwo... tym można nadal żyć".

Dlatego wiara nie jest rzeczywistością skomplikowaną. Jeżeli ci trudno uwierzyć, zauważ, że w każdej Mszy św. prosisz Pana: "... nie zważaj na grzechy moj e, lecz na w i a r ę swojego Kościoła". Zanurzaj się po prostu w dziedzictwo wiary naszych ojców. Czerp z wiary pierwszych chrześcijan aż do autentycznych chrześcijan naszych czasów.

A przede wszystkim uwierz, że możesz uczestniczyć w wierze Tej, która "przekroczyła już próg pomiędzy wiarą a widzeniem "twarzą w twarz", swoją zaś ziemską, pielgrzymią wiarę zostawiła dzieciom. Ona również do ciebie zwraca się słowami, które ojciec syna marnotrawnego wypowiedział do swego pierworodnego: "Moje dziecko, ty zawsze jesteś przy mnie i wszystko moje do ciebie należy" (Łk 15, 31). Czerp z mojej wiary!

A jeżeli jesteś rycerką czy rycerzem Niepokalanej, czerp i dla tych, którzy są przedmiotem twojej odpowiedzialności. Upoważniliśmy Ją przecież aktem rycerskiego oddania, aby użyła nas, jeżeli zechce, do wykonania tego, co jest szczególną misją Jej Niepokalanego Poczęcia: ścierania głowy węża i niszczenia wszystkich herezji, które dziś zagrażają czystości wiary katolickiej.

W Raporcie o stanie wiary dzisiaj kard. Józef Ratzinger, prefekt Świętej Kongregacji Nauki Wiary, wyznał: "Kiedy byłem młodym teologiem... trudno mi było pojąć znaczenie starej formuły, powtarzanej w Kościele od pierwszych wieków jego trwania, określającej Dziewicę Maryję NIEPRZYJACIÓŁKĄ WSZYSTKICH HEREZJI.Teraz w okresie zamieszania, gdy doprawdy tak wiele herezji usiłuje przeniknąć do autentycznej wiary, teraz dopiero zrozumiałem, że w określeniu tym nie było nic z pobożnego życzenia, ale czysta prawda, szczególnie doniosła, jeżeli chodzi o nasze czasy". I na koniec kilka pytań. Dziś człowiek, który nie stawia pytań, nie będzie sobą, nie odnajdzie własnej tożsamości, a to skazuje jego życie na bezużyteczność, bo... jeżeli sól przestanie być tym, czym ma być - solą, nadaje się tylko na wyrzucenie i na podeptanie przez ludzi... (por. Mt 5, 13).

Zapytaj więc siebie:

- czego brakuje mojej wierze, jeżeli nie ma ona siły pociągającego świadectwa i w moim środowisku ludzie odchodzą od wiary, zmieniają wiarę, przechodzą do różnych sekt?
- co dla ożywienia, zdynamizowania mojej wiary czyniłem, czynię, co powinienem uczynić?
- czy kiedyś odważyłem się zakwestionować moją dotychczasową wiarę, bo może to już nie jest wiara?
- czy sprawa wiary i niewiary przejmuje mnie, leży mi na sercu? nie szkodzi, jeżeliby czasem spędziła sen z oczu, przecież to moje wieczne "być albo nie być": "Kto wierzy, nie podlega potępieniu, a kto nie wierzy już został potępiony" (J 3, 18).

Niech majowe zadumanie przy ołtarzach Tej, która "przoduje Ludowi Bożemu w pielgrzymce wiary", pomoże nam znaleźć właściwą odpowiedź na te i tym podobne pytania.

Jeżeli jesteś już choć trochę przekonany, że warto się modlić przede wszystkim o wiarę, i jeżeli masz już "święty nawyk" prosić Jezusa przez Maryję, to poproś Go po Komunii świętej, żeby na dłonie NIEPOKALANEJ POŚREDNICZKI ŁASK złożył dla ciebie i dla tych, za których wiarę jesteś odpowiedzialny, dar żywej wiary, wiary życia.

Ona to już weźmie na siebie, żebyśmy tej "łaski łask" nie zmarnowali. Dziewica wierna nauczy nas współdziałania z łaską wiary i uwrażliwi nasze serca na działanie Ducha Świętego, który darami swymi wiarę stale udoskonala.

S. Joanna, niepokałanka

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP - dzień 8Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP - dzień 8

św. Mikołajśw. Mikołaj

Modlitwa do św. MikołajaModlitwa do św. Mikołaja

Litania do św. MikołajaLitania do św. Mikołaja

Święty Mikołaj na opakŚwięty Mikołaj na opak

W mieście świętego MikołajaW mieście świętego Mikołaja

Najbardziej popularne

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2023 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej