Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Maryja zaprowadzi nas do domu Ojca

Słyszy się niekiedy zdanie, że trzeba zaniechać albo przynajmniej poważnie stonować kult Matki Bożej w Kościele katolickim, by ułatwić braciom odłączonym powrót do jedności. Jest to jakieś wielkie nieporozumienie i błąd. A błąd nigdy nie może przynieść dobra. Prawdziwy i rzeczywisty kult Matki Bożej nigdy nie może stać się przeszkodą do zjednoczenia Kościoła, przeciwnie może je jedynie ułatwić i przyspieszyć. Jeśli komuś Maryja przeszkadza w osiągnięciu jedności, można mieć uzasadnione obawy, że niewiele zrozumiał z myśli i dróg Bożych, że jego myślenie jest bardzo odległe od prawd Bożych.

Pan Bóg od wieków wybrał drogę zbawienia ludzi. Na tej drodze przewidział Maryję i przeznaczył Jej wyjątkowe zadanie w tym dziele. Chociaż Maryja jest tylko stworzeniem, Bóg jednak w chwili zwiastowania odnosi się do Niej z niezmiernym szacunkiem. Przez specjalnego posłańca pyta i czeka na przyzwolenie; niezrozumiałe dla Niej okoliczności uprzejmie wyjaśnia. Nadto w Ewangelii, która jest przecież objawionym słowem Bożym, powiedziano, że błogosławić Ją będą wszystkie pokolenia.

Zbyteczne jest przypominać, że Maryję czcił Jezus Chrystus jako swą prawdziwą Matkę. Z Jego też woli została Ona Matką nas wszystkich i całego Kościoła. Tak też chciał Ojciec, którego wolę Jezus zawsze pełnił. Żadna więc istota ani na ziemi, ani w niebie nie może uczynić nic mądrzejszego ani lepszego nad to, by naśladując Jezusa wraz z Nim oddawała należną cześć Jego i naszej Matce.

Taki porządek ustanowił Pan Bóg. Zmienić cokolwiek w tym porządku, znaczyłoby rozminąć się z myślą i wolą Bożą. Byłoby to wejściem na drogę fałszywą, która nie prowadzi do domu Ojca ani do zjednoczenia chrześcijan.

Jeśli zaś uznajemy ten plan Boży i przyjmujemy z pokorą, nasze myśli i nasze drogi przybliżają się i upodabniają do myśli i dróg Bożych.

Przyjąć Boży sposób myślenia i patrzenia na rzeczy, to zaszczyt dla wszystkich. Nikt wtedy nie musi z czegoś ustępować, czy czegoś się wyrzekać. Prawdy Boże nie są czyjąś wyłączną własnością; są one tylko własnością Boga, naszego Ojca, a my wszyscy mamy do nich równe prawa. Wszyscy, którzy tak myślą i czują, już są zjednoczeni, już są w domu Ojca. Maryja bowiem pojęła prawdy Boże doskonalej od nas wszystkich i najpełniej przyjęła je do swego serca. Maryja nie utrudnia procesu pojednania, lecz go ułatwia.

Pomyślmy taką sytuację: Pokłóciło się rodzeństwo. Skłóceni mają doskonale miłującą ich matkę. Czy miałby rację ktoś, kto by dla rzekomo łatwiejszego osiągnięcia zgody doradził zwaśnionym porzucić matkę i zapomnieć o niej. Byłby to błąd i niegodziwość. Czy nie jest wręcz odwrotnie? Czy skłóconym nie będzie łatwiej spotkać się w domu umiłowanej i szanowanej matki? Dobra matka z całą pewnością więcej boleje z powodu waśni swych dzieci i gorliwiej zabiega o ich pogodzenie niż którekolwiek z nich.

Ruch ekumeniczny przeszedł już dość długą drogę, ale nie jest jeszcze zakończony. Następnym etapem będzie szukanie pomocy u Niepokalanej. Zjednoczenie postąpi naprzód, przybliży się do kresu, gdy wszyscy będziemy Ją prosić, by pomogła nam przezwyciężyć uprzedzenia, urazy, niechęci, i by natchnęła nas swoim duchem i wskazała drogę. Ona nas najlepiej nauczy, jak szukać jedynie i wyłącznie chwały Pana Boga i jak pełnić Jego świętą wolę. Ona, Matka, najskuteczniej pomoże, aby wszyscy byli jedno w rodzinie chrześcijańskiej.

O. Konstanty Ponurek

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2021


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Nawrócony zbrodniarz - świętym?Nawrócony zbrodniarz - świętym?

Problematyka masonerii współczesnejProblematyka masonerii współczesnej

Jaka była rodzina św. Maksymiliana KolbeJaka była rodzina św. Maksymiliana Kolbe

Sprawdzian z uczciwościSprawdzian z uczciwości

Życzenia dla kapłanaŻyczenia dla kapłana

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej