Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Sanktuarium Maryjne w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą

Oczy wchodzących do reformackiej świątyni w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą przyciąga obraz w głównym ołtarzu o okazałych rozmiarach (210 x 119cm). Obraz przedstawia scenę Zwiastowania. Najświętsza Panna zadziwiona, przede wszystkim zasłuchana, klęczy przed Aniołem Gabrielem. Nad Jej głową - niebo śpiewających aniołów i Duch Święty.

Sanktuarium Matki Bożej Kazimierskiej

Doprawdy sceneria pełna powagi i modlitwy. W kronice klasztornej możemy wyczytać, że "ten Święty Obraz umieszczony w głównym ołtarzu około roku 1590 namalowany został przez wybitnego i biegłego w sztuce malarskiej mistrza z Kazimierza". Jest on kopią miedziorytu Hendrika Goltziusa.

Kazimierska Madonna, Matka Zawierzenia, jak dawniej, tak i dziś w przedziwny sposób przyciąga ludzi do siebie. Świadczą o tym wota - wyrazy ludzkiej wdzięczności za ratunek, za ocalenie, za różnorodne łaski... Najtrafniej ujmuje to kronikarz klasztorny w przepięknych słowach:

"Sam Bóg, aby uświęcić to miejsce, jakby Tabernakulum swojej Matki - dla Jej ozdoby i czci wsławił je niezliczonymi darami świadectw opieki, błogosławieństw, łask i cudów, jakie tu odbierali wierni... A gdy Matka Boża posiadła tę Świętą Górę, mężnie wyciągnęła swą rękę ku obronie swych dzieci. Objęła miłością mędrców i prostych, małych i wielkich, zdrowych i ułomnych. Uczyniła się dłużniczką i pomocniczą wobec wszystkich i otworzyła głębię swego miłosierdzia. Przychodzącym na to miejsce wyświadczała dobrodziejstwa; oskarżonych oczyszczała z zarzutów, potrzebującym dawała pomoc i chleb, maluczkim - serce i męstwo, dręczonym i prześladowanym - pociechę i wyzwolenie; pozostającym w niebezpieczeństwie i zagrożeniu - pomoc i uwolnienie, umierającym - życie, żeglującym - przystań szczęśliwą, walczącym - zwycięstwo; wszystkim - łaskę i swe matczyne uczucie".

Do Kazimierza nad Wisłą, słynnego z fary i renesansowych kamieniczek rynkowych, prowadzą wakacyjne wędrówki po kraju. Ludzie idą do Matki Zawierzenia na Świętą Górę po dębowych, wysłużonych schodach, po których zdążali na modlitwę J. I. Kraszewski, B. Prus, J. Zawieyski i wielu gorliwych Polaków. Modlą się tu za Ojczyznę, o zwycięstwo prawdy, dobra, sprawiedliwości i miłości. Zachęca do tego historyczna lekcja ojców reformatów, którzy wspierali powstańców i naród nieustanną modlitwą. Za patriotyczną postawę klasztor w Kazimierzu został zlikwidowany przez zaborców po upadku Powstania Styczniowego 1863 roku. Ale kiedy wróciła niepodległość, powrócili również, dzięki staraniom mieszkańców Kazimierza, reformaci, choć z opóźnieniem, bo dopiero w 1928 roku. Dziś w nawiązaniu do tradycji patriotycznych ojcowie franciszkanie reformaci rozwijają krucjatę indywidualnej modlitwy za Ojczyznę.

Kazimierz to raj dla malarzy, literatów, turystów i wczasowiczów. Józef Czechowicz tak się o nim wyraża: "Miasteczko ma okna z bursztynu...

Nie otwieraj innego raju!" Oby nasza obecność w tym raju miała charakter maryjny, eucharystyczny, pokutny, czego Wszystkim i sobie życzę.

Modlitwa do Matki Bożej Kazimierskiej

Maryjo, Pani Kazimierska, od wieków sławiona w obrazie Zwiastowania, która urzekasz przedziwną pięknością i dostojeństwem - Ty towarzyszysz ludowi polskiemu w szczęściu i niedoli: niszczysz zło, dajesz siłę do przetrwania i zsyłasz zdroje łask. Uproś nam, Służebnico Pańska, łaskę zawierzenia Bogu, daj dar pokory i poznania Pięknej Miłości, które przepełniały Twe serce w czasie Zwiastowania. Matko Kościoła, wzmocnij naszą wiarę i wolę miłowania Boga. Daj pokój naszym sercom i naszej Ojczyźnie. Daj dar jedności zwaśnionemu światu i łaskę przemiany serc licznych Twoich dzieci na przygotowanie przyjścia Królestwa Twojego Syna Jezusa Chrystusa. Amen.

O. Kazimierz Kozłowski

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2022


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Modlitwa do św. Jacka OdrowążaModlitwa do św. Jacka Odrowąża

Litania do św. Jacka OdrowążaLitania do św. Jacka Odrowąża

Aby przestać pić trzeba wierzyć, że to jest możliweAby przestać pić trzeba wierzyć, że to jest możliwe

Czy Bóg przestaje być Bogiem?Czy Bóg przestaje być Bogiem?

Otwarcie drzwi jest symbolem otwarcia życia dla BogaOtwarcie drzwi jest symbolem otwarcia życia dla Boga

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej