Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Matka Boża z Płok

Opiekunka górników i hutników

     W miejscowości Płoki, położonej między Trzebinią a Olkuszem znajduje się Sanktuarium Maryjne. Pierwsze wzmianki o nim sięgają XV wieku. Z tego bowiem okresu pochodzi łaskami słynący obraz Matki Bożej Płockiej. Przedstawia on Najświętszą Pannę z Dzieciątkiem i należy do jednych z najstarszych w Polsce wizerunków Madonny. Bogarodzica o pięknym, łagodnym obliczu, wskazuje na Zbawiciela -naszą Drogę, Prawdę i Życie.

     Matka Boża królująca w Płokach, stanowi ostoję wiary i wytrwania w wierności najwyższym wartościom dla mieszkańców ziemi chrzanowskiej, trzebińskiej, jaworznickiej i olkuskiej. Pani z Płok została obrana na Patronkę i Wspomożycielkę wszystkich, którzy uciekają się pod Jej opiekę, a zwłaszcza górników i hutników jako ludzi ciężkiej i niebezpiecznej pracy oraz ich rodzin.

     Pielgrzymi przybywali do swej matki, Pani Płockiej od bardzo dawna.

     Dziś przybywają tu nie tylko miejscowi pątnicy, ale też ci z okolic Śląska, Zagłębia, a nawet z Wielkopolski, Kujaw i Pomorza.

     Wierni synowie Maryi "od zawsze" otrzymywali tutaj wielkie łaski. Wiele przykładów łask wyproszonych przed cudownym wizerunkiem zapisanych zostało w specjalnej księdze.

     Uwieńczeniem kultu Matki Najświętszej w iJej łaskami słynącym wizerunku był akt koronacji koronami papieskimi, dokonany przez arcybiskupa krakowskiego JE ks. Franciszka kardynała Macharskiego we wrześniu 1982 roku.

     Licznie zgromadzeni pielgrzymi usłyszeli wówczas z ust kardynała następujące słowa: "Matko Boża, my Ciebie dziś koronujemy na Patronkę, Opiekunkę Matkę i Królową polskich robotniczych rodzin. Rodzino Polska, bądź sobą, a uratujesz Polskę i chrześcijaństwo na tej ziemi". Jakże te słowa dziś, w dobie kryzysu rodziny, są aktualne.

     Wierni, którzy nawiedzają to miejsce odwiedzają też znajdujący się przy kościele grób zamordowanego przez komunistów Sługi Bożego ks. Michała Rapacza. Ten świątobliwy kapłan, oddany modlitwie i czynom miłosierdzia był tu proboszczem w latach 1937-1946. Pragnął on umocnić wiarę swoich parafian. W płomiennych kazaniach próbował wstrząsnąć sumieniami ludzi obojętnych na Boga, a zwłaszcza walczących z religią katolicką. Z tego powodu został nocą z 11 na 12 maja 1946 roku, uprowadzony z plebani do pobliskiego lasu i tam bestialsko zamordowany. Ta męczeńska śmierć świątobliwego kapłana wstrząsnęła mieszkańcami okolicznych miejscowości. Wielu obojętnych nawróciło się. Od tego czasu grób ks. Rapacza nawiedzają liczni pątnicy, modląc się o wyniesienie go na ołtarze.


MD


Przymierze z Maryją
nr 13 listopad/grudzień 2003 r.


   

Różaniec Różaniec
abp Grzegorz Ryś
Jeśli szukasz głębokich rozważań tajemnic różańcowych, dobrze trafiłeś. Przedstawiamy Ci osobiste, oparte na słowie Bożym rozważania abp. Grzegorza Rysia. Myśli duchownego skupiają się tutaj wokół poszczególnych tajemnic czterech części Różańca.... » zobacz więcej


Wasze komentarze:
 Prosząca mama.: 16.11.2014, 20:55
 Cudowna Mateńko Tobie polecam Piotra spraw by poznał dziewczynę miłość swojego założył rodzinę Bogiem silną.
 babcia: 30.09.2009, 22:05
 Matuchno Ukochana-Pocieszycielko Strapionych wyproś u Syna Swego łaskę zdrowia dla moich chorych wnuków.
 Jolanta: 10.03.2009, 13:32
 Maryjo, ratuj mnie. Pomóż wypełnić pustkę po utracie najbliższych. W Tobie pokładam moją ufność. Jeśli nie chcesz mi pomóc, zabierz mnie do Siebie, skróć me cierpienia. Ja naprawdę nie daję rady żyć.
 Babcia Jagoda: 02.03.2009, 22:53
 Matuchno Kochana,Uzdrowienie Chorych- Tobie w opiekę oddaję moje wnuki.Uproś im łaskę zdrowia.
 Babcia Jagoda: 24.02.2009, 00:32
 Maryjo ,Cudowna Lekarko w chorobach błagam Cię ,abyś uprosiła u Syna Swego łaski zdrowia dla moich w nuków.
 Jolanta: 17.02.2009, 15:57
 Maryjo, Mateńko Najukochańsza, w Tobie pokładam swoją ufność. Błagam Cię w pewnej intencji, której spełnienia tak bardzo pragnę. Maryjo, nie odejdę od Ciebie dopóki mnie nie wysłuchasz. Maryjo, błagam Cię przez Krew i Rany oraz Mękę Najświętszego Twego Syna Jezusa, uproś mi tę łaskę. Ratuj mnie Mateńko !!!
(1)


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej