Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Matka Boża z Płok

Opiekunka górników i hutników

     W miejscowości Płoki, położonej między Trzebinią a Olkuszem znajduje się Sanktuarium Maryjne. Pierwsze wzmianki o nim sięgają XV wieku. Z tego bowiem okresu pochodzi łaskami słynący obraz Matki Bożej Płockiej. Przedstawia on Najświętszą Pannę z Dzieciątkiem i należy do jednych z najstarszych w Polsce wizerunków Madonny. Bogarodzica o pięknym, łagodnym obliczu, wskazuje na Zbawiciela naszą Drogę, Prawdę i Życie.

     Matka Boża królująca w Płokach, stanowi ostoję wiary i wytrwania w wierności najwyższym wartościom dla mieszkańców ziemi chrzanowskiej, trzebińskiej, jaworznickiej i olkuskiej. Pani z Płok została obrana na Patronkę i Wspomożycielkę wszystkich, którzy uciekają się pod Jej opiekę, a zwłaszcza górników i hutników jako ludzi ciężkiej i niebezpiecznej pracy oraz ich rodzin.

     Pielgrzymi przybywali do swej matki, Pani Płockiej od bardzo dawna.

     Dziś przybywają tu nie tylko miejscowi pątnicy, ale też ci z okolic Śląska, Zagłębia, a nawet z Wielkopolski, Kujaw i Pomorza.

     Wierni synowie Maryi "od zawsze" otrzymywali tutaj wielkie łaski. Wiele przykładów łask wyproszonych przed cudownym wizerunkiem zapisanych zostało w specjalnej księdze.

     Uwieńczeniem kultu Matki Najświętszej w iJej łaskami słynącym wizerunku był akt koronacji koronami papieskimi, dokonany przez arcybiskupa krakowskiego JE ks. Franciszka kardynała Macharskiego we wrześniu 1982 roku.

     Licznie zgromadzeni pielgrzymi usłyszeli wówczas z ust kardynała następujące słowa: "Matko Boża, my Ciebie dziś koronujemy na Patronkę, Opiekunkę Matkę i Królową polskich robotniczych rodzin. Rodzino Polska, bądź sobą, a uratujesz Polskę i chrześcijaństwo na tej ziemi". Jakże te słowa dziś, w dobie kryzysu rodziny, są aktualne.

     Wierni, którzy nawiedzają to miejsce odwiedzają też znajdujący się przy kościele grób zamordowanego przez komunistów Sługi Bożego ks. Michała Rapacza. Ten świątobliwy kapłan, oddany modlitwie i czynom miłosierdzia był tu proboszczem w latach 1937-1946. Pragnął on umocnić wiarę swoich parafian. W płomiennych kazaniach próbował wstrząsnąć sumieniami ludzi obojętnych na Boga, a zwłaszcza walczących z religią katolicką. Z tego powodu został nocą z 11 na 12 maja 1946 roku, uprowadzony z plebani do pobliskiego lasu i tam bestialsko zamordowany. Ta męczeńska śmierć świątobliwego kapłana wstrząsnęła mieszkańcami okolicznych miejscowości. Wielu obojętnych nawróciło się. Od tego czasu grób ks. Rapacza nawiedzają liczni pątnicy, modląc się o wyniesienie go na ołtarze.

MD

Przymierze z Maryją
nr 13 listopad/grudzień 2003 r.


   

Wasze komentarze:
 Zatroskana Mama: 10.01.2019, 11:48
 Kochana Mateńko Proszę Cię o pomoc w zdaniu egzaminu zawodowego mojej córki niezawiodłaś mnie wtedy gdy prosiłam o jej zdrowie pomóż i teraz. Wiesz że Cię Kocham.
 Prosząca mama.: 16.11.2014, 20:55
 Cudowna Mateńko Tobie polecam Piotra spraw by poznał dziewczynę miłość swojego założył rodzinę Bogiem silną.
 babcia: 30.09.2009, 22:05
 Matuchno Ukochana-Pocieszycielko Strapionych wyproś u Syna Swego łaskę zdrowia dla moich chorych wnuków.
 Jolanta: 10.03.2009, 13:32
 Maryjo, ratuj mnie. Pomóż wypełnić pustkę po utracie najbliższych. W Tobie pokładam moją ufność. Jeśli nie chcesz mi pomóc, zabierz mnie do Siebie, skróć me cierpienia. Ja naprawdę nie daję rady żyć.
 Babcia Jagoda: 02.03.2009, 22:53
 Matuchno Kochana,Uzdrowienie Chorych- Tobie w opiekę oddaję moje wnuki.Uproś im łaskę zdrowia.
 Babcia Jagoda: 24.02.2009, 00:32
 Maryjo ,Cudowna Lekarko w chorobach błagam Cię ,abyś uprosiła u Syna Swego łaski zdrowia dla moich w nuków.
 Jolanta: 17.02.2009, 15:57
 Maryjo, Mateńko Najukochańsza, w Tobie pokładam swoją ufność. Błagam Cię w pewnej intencji, której spełnienia tak bardzo pragnę. Maryjo, nie odejdę od Ciebie dopóki mnie nie wysłuchasz. Maryjo, błagam Cię przez Krew i Rany oraz Mękę Najświętszego Twego Syna Jezusa, uproś mi tę łaskę. Ratuj mnie Mateńko !!!
(1)


Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Humor | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej