Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Jan Kochanowski

"Do miłości"

Matko skrzydlatych Miłości, Szafarko trosk i radości, Wsiądź na swój wóz uzłocony, Białym łabęciom zwierzony! Puść się z nieba w snadnym biegu. A staw się na wiślnym brzegu, Gdzie ku twej cci ołtarz nowy Stawię swą ręką darnowy. Nie dam ci krwawej ofiary, Bo co mają srogie dary U boginiej dobrotliwej Czynić i światu życzliwej? Ale dam kadzidło wonne, Które nam kraje postronne Posyłają; dam i śliczne Zioła w swych barwach rozliczne. Masz fijołki, masz leliją. Masz majeran i szałwiją, Masz wdzięczny swój kwiat różany, To biały, a to rumiany. Tym cię błagam, o królowa Bogatego Cypru, owa Abo różne serca zgodzisz, Abo i mnie wyswobodzisz. Ale raczej nas oboje Wzów pod złote jarzmo swoje; W którym niechaj ci służywa, Póki ja i ona żywa. Przyzwól, o matko Miłości, Szafarko trosk i radości! Tak po świecie niechaj wszędzie Twoja władza wieczna będzie!

"List zakochanej"

Jedno spojrzenie, miły, twoich oczu I na mych ustach jeden pocałunek - Czyż może znaleźć upojniejszy trunek, Kto choć raz w życiu tę słodycz ich poczuł? Z dala od Ciebie żyjąc na uboczu Tobie poświęcam mą myśl i frasunek; Serce potrąca wciąż tę samą strunę Jedną, jedyną... i łzy płyną z oczy. Po licu spływa łza i zaraz wysycha; Kocha mnie - myślę - więc czemuż w tę miłość Mam nie uwierzyć, choć taka daleka? O, usłysz skargę mych miłosnych wzdychań! Twa wola moim szczęściem - i mą siłą - Daj znak, na który me serce tak czeka.

"Do paniej"

Imię twe, Pani, które rad mianuję, Najdziesz w mych rymiech często napisane. A kiedy będzie od ludzi czytane, Masz przed inszemi, jeśli ja co czuję. Bych cię z drogiego marmuru postawił, Bych cię dał ulać i z szczerego złota (czego uroda i twa godna cnota), Jeszcze bych cię czci trwałej nie nabawił. I mauzolea i egipskie grody Ostatniej śmierci próżne być nie mogą; Albo je ogień, albo nagłe wody, Albo je lata zazdrościwe zmogą: Sława z dowcipu sama wiecznie stoi, Ta gwałtu nie zna, ta się lat nie boi

"Sen"

Uciekałem przez sen w nocy, Mając skrzydła ku pomocy, Lecz mię miłość poimała, Choć na nogach ołów miała. Hanno, co to znamionuje? Podobno mi praktykuje, Że ja, będąc uwikłany Tymi i owymi pany, Wszytkich inszych łatwie zbędę - Tobie służyć wiecznie będę.Wasze komentarze:
 mc: 01.11.2013, 18:41
 super
 aga: 26.07.2010, 16:16
 "List zakochanej" ........ jest zajebisty
 (♥)“˜(♥: 10.03.2010, 21:09
 Już jestem. Nie mogę czegoś napisać "na głos" na temat zakładania konta. Bardzo szanuję Twoje ofiary do których np. ja nie dorosłem. Jesteś a raczej byłaś mi winna mojego poświęcenia za Twoją obronę. Reżyseria tych wydarzeń nie mogła być dziełem przypadku i ja dziwię się jak Ty to wszystko zniosłaś. Szkoda też, że nie wiesz co działo się u mnie, ale nie mam odwagi Ci o tym napisać. Wybaczam Ci ostatnie zachowanie bo miałaś taką potrzebę a poza tym nie jesteś głupia. Ja nazwałbym to, że mnie wykorzystałaś ale to nic bo Ty na tym i tak dużo straciłaś chociaż ja też. Myślę, że musimy rozmawiać aby uszanować siebie nawzajem niezależnie od innych możliwości. Udostępniam Ci konto do rozmów login: "........" (moje imię kalendarzowe i Twoje zdrobniałe); hasło takie jak dostałaś do nieba a jak zapomniałaś to musisz to mi tu napisać to zmienię na Twoje "stare", które zna pewnie Roksana. Jeśli to Ci nie pasuje to napisz czy używasz starego numeru tel. czy nowego ale oczywiście nie musisz jeśli nie chcesz (nie wymieniaj tu dosłownie loginu i hasła). Pozdrawiam.:)
 maciej: 14.06.2009, 20:53
 serce serce po kochało serce sercu serce dało serce serce o to posi aby serce w sercu nosić
 marta: 25.10.2008, 15:09
 "List zakochanej"...........piękny...
 zabcia: 09.04.2008, 14:12
 jaie wiersze wogule i ja...
 Wiolica: 28.06.2007, 21:01
 To piekna poezja ,uwielbiam Kochanowskiego
 MySuu: 18.04.2007, 18:34
 Uwielbiam poezję Jana Kochanowskiego:)) Pozdrawiam:))
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Brat Albert Chmielowskiśw. Brat Albert Chmielowski

Modlitwa do św. Brata Alberta ChmielowskiegoModlitwa do św. Brata Alberta Chmielowskiego

Litania do św. Brata AlbertaLitania do św. Brata Alberta

Św. Brat Albert odkrył, jak wielką rzeczą jest człowiekŚw. Brat Albert odkrył, jak "wielką rzeczą jest człowiek"

Chatka św. brata Alberta na KalatówkachChatka św. brata Alberta na Kalatówkach

Modlitwa do św. AlinyModlitwa do św. Aliny

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej