Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Św. Paweł o miłości

     Nie ulega wątpliwości, że najbardziej znanym, aczkolwiek nie jedynym tekstem św. Pawła, traktującym o miłości jest hymn o miłości znajdujący się w 13-tym rozdziale Pierwszego Listu do Koryntian. Tekst ten należy do najpiękniejszych tekstów biblijnych. Bardzo często jest on czytany przy okazji zawierania małżeństwa, stanowięc niejako drogowskaz dla wstępujących w związek małżeński, jaka powinna być ich wzajemna miłość.

     Jednakże nie jest to jedyny tekst św. Pawła poruszający tematykę miłości. Pojawia się ona często w jego listach, w których ukazywana jest jako fundament dzieła Odkupienia dokonanego przez Chrystusa.

     Kilka słów o hymnie o miłości

     Nie jest przypadkiem, iż hymn o miłości znajduje się w liście skierowanym przez św. Pawła do mieszkańców Koryntu, który w początkach I w. był ważnym centrum portowym i handlowym, przez które przewijali się ludzie najprzeróżniejszych narodowości. Nad miastem górowała świątynia Afrodyty (greckiej bogini miłości), która skupiała tysiące kobiet oddających się nierządowi kultycznemu. 1 Kor 13 jest zatem tekstem wskazującym na czym polega prawdziwa miłość - miłość, która jest najważniejszym przykazaniem Chrystusa i streszczeniem całej nauki ewangelicznej.

     Zajmując się hymnem o miłości warto nadmienić, iż w pierwszych wiekach chrześcijaństwa istniał nawet zwyczaj, iż czytając ten hymn w miejsce słowa miłość wstawiano słowo Jezus, bądź Bóg. Nie jest to niezgodne z rzeczywistością, gdyż - jak naucza św. Jan Apostoł - Bóg jest miłością (1 J 4,16).

     Hymn autorstwa św. Pawła ukazuje miłość jako większą od najwspanialszych darów, jakimi człowiek dysponuje, a wśród których wymienia dar języków (tzw. glossolalia), dar prorokowania, wiedza, czy też znajomość najbardziej ukrytych tajemnic. Miłość przewyższa wartością nawet chwalebne i dobre czyny, które znajdują uznanie w Ewangelii, jak jałmużna, ofiarność wyrażająca się w gotowości na wydanie ciała na spalenie.

     Po ukazaniu tej pierwszorzędnej roli miłości w życiu chrześcijanina, św. Paweł stosuje środek stylistyczny, jakim jest personifikacja i wymienia cechy charakteryzujące prawdziwą miłość. Wśród nich wymienia:

 • cierpliwość, która uzdalnia człowieka do znoszenia trudności i przeciwności oraz do wytrwałego zmierzania do celu; to właśnie dzięki cierpliwości wszystko znosi i wszystko przetrzyma;
 • łaskawość, którą można rozumieć jako ludzką życzliwość, dobroduszność;
 • wolność od zazdrości;
 • brak pogoni za poklaskiem, sławą, szukania swego - nawet tego, co się należy, ze swoich praw;
 • wolność od pychy, która jest korzeniem wszelkiego grzechu;
 • nie jest bezwstydna, a więc szanuje ludzką godność, ludzką intymność;
 • nie unosi się gniewem nawet wtedy, gdy po ludzku jest on jedyną możliwą reakcją;
 • nie pamięta złego, a więc zdolna jest przebaczać i zapominać doświadczone zło (przebaczenie i zapomnienie to nie to samo!);
 • nie cieszy się z niesprawiedliwości - bez względu na to, czy doświadcza jej wróg, czy też przyjaciel;
 • współweseli się z prawdą, w prawdzie znajduje powód radości;
 • wszystkiemu wierzy, czego nie można utożsamić z naiwnością, gdyż chodzi przede wszystkim o wiarę w człowieka;
 • we wszystkim pokłada nadzieję;
 • wszystko przetrzyma - nawet ataki gniewu i nienawiści;
 • nigdy nie ustaje - jest bezkresna nieskończona, jak sam Bóg, który nie ma początku ani końca.
     Miłość ma tak wielką wartość, że przewyższa nawet cnoty takie, jak wiara i nadzieja.

Pielgrzym


Tekst pochodzi z pisma
"Królowa Apostołów" styczeń 2009 r.


   

Wasze komentarze:
 Krzysztof: 09.08.2015, 18:14
 jak mozna pisac o czyms nie przedstawiajac danego tekstu?
 Gosia: 09.11.2013, 21:21
 Wrocilam zRzymu św.Pawel był na Lateranie i nie tylko .Wierzcie bo to jedyna droga i jak tam będziecie to poczujecie kim naprawdę jesteście
 czarna m: 14.05.2013, 21:01
 Milosc jest od Boga Najwyzszego dlatego jest najwyzszym dobrem.Milosc uszlachetnia serce czlowieka,dusze czlowieka.Milosc wszystko przetrzyma ,wszystko zniesie... tylko w tym musi uczestniczyc Bog,ktory nigdy nie da upasc.W Boga nie tylko sie wierzy,Bogu sie ufa!,,Doskonalosc doskonali sie w doskonalosci,,
 ja: 18.01.2013, 22:34
 miłośc jest nadzieją na lepsze jutro :>
 kinia: 19.10.2012, 21:59
 witam mam napisać wypracowanie prawda o miłości zawarta w 1 liście św pawła do koryntian czy mógłby mi ktoś pomuc
 Alicja916: 19.09.2012, 18:50
 Piękne słowa
 Tomasz: 07.05.2012, 09:33
 Chwała Tobie Panie Boże, za Św. Pawła i za wszystkich świętych. Wielka moc w tych słowach, sam Pan Bóg przemawia przez świętych. Ja wierzę w słowo boże i dzięki temu świat jest piękny, mój stosunek i relacja z ludźmi, przyrodą i wszystkim co żyje przez pryzmat tych słów jest doskonała. Kto wierzy w te słowa, kto ufa Panu Bogu, to zmieni swoje życie na nieskończenie lepsze. Chwała Tobie Święty Pawle przez Pana naszego Jezusa Chrystusa. Podpisuję się pod tymi słowami Bezgranicznie wdzięczny i świadomy wierny sługa Pana Boga Trójjedynego.
 MIŚ: 05.05.2012, 22:50
 KCHAM WSZYSTKICH
 Ala: 21.01.2012, 18:35
 Hymn o Miłości opowiada miłości Boga do człowieka czy człowieka do człowieka albo człowieka do Boga?
 sylwia dojlida : 09.12.2011, 13:01
 ja na miłość moją SYLWIA KAMIL
 seba: 20.11.2011, 19:08
 nigdy nie ustaje - jest bezkresna nieskończona, jak sam Bóg, który nie ma początku ani końca.
 Oliwia : 28.09.2011, 21:36
 Zgadzam sie z Paulina bardzo dobrze to okreslila, bo moim zdaniem w zyciu na prawde nie jest łatwo jak sie zdaje dziecku ktore ma 6 lat, ale czasami miłość to wszystko przetrzymuje... Lecz jednak kazdy z nas chcialby zeby bylo tak jak jest napisane... Szkoda ze tak nie moze byc ; / . Zycze wam jak najlepiej ;33.
 DG: 01.09.2011, 12:39
 zgadzam sie z Pauliną. od siebie dodam że taka miłość jest trudna ale mysle ze jak się trafi na milosc z drugiej strony to życie jest piekne :)
 Shrono: 16.11.2010, 17:55
 Przydało sie !!!
 Gościuwa: 09.10.2010, 07:40
 Wazne by choć w niewielkim stopniu starać sie przestrzegac tych prawd bo one sprawiają że stajemy sie lepsi i piekniejsi...
 M: 26.09.2010, 13:20
 Czy da się być taką osobą?..
 Klaudusia KL.1d: 13.09.2010, 18:01
 Prosze niech ktoś mi poda wyraz miłości w środkach stylistycznych w Hymnie o Miłości Św.Pawła
 iza: 27.03.2010, 12:58
 zgadzam się z Pauliną;)
 anonim: 22.07.2009, 15:14
 rozumiem i sie cieszę:)
 paulina: 13.05.2009, 00:40
 mozna miec tylko nadzieje ze milosc to wszystko przetrzyma...zeby tylko w zyciu bylo tak latwo...jak jest to napisane...
(1)


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej