Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Historia Walentynek

Wielkimi krokami zbliża się Dzień Zakochanych. Nie trudno o tym zapomnieć, ponieważ od początku lutego w sklepach, telewizji i w każdym innym miejscu możemy dostrzec serduszka, czerwone ozdoby- jednym słowem wszystko co kojarzy się z miłością i zakochaniem. Jest to doskonała okazja dla handlowców, aby trochę dorobić. Czy jednak Walentynki zawsze miały taki komercyjny charakter? Czy ich idea polega wyłącznie na tym, aby dać ukochanej osobie prezent i spędzić razem czas czy może walentynki mają większe znaczenie?

Od tego się zaczęło...

Pierwowzorem Walentynek był zwyczaj obchodzony w starożytnym Rzymie. 14 lutego obchodzony był Dzień Płodności i Macierzyństwa. Z tej okazji każda młoda niezamężna kobieta wrzucała do wielkiego dzbana kartkę ze swoim imieniem. Następnie kawalerowie losowali kartki. Tą, którą wylosował stawała się jego partnerką na świąteczne zabawy, a nie raz i na całe życie.

Dlaczego Św. Walenty?

Patronem Święta Zakochanych jest Św. Walenty. Żył on w starożytnym Rzymie za panowania cesarza Klaudiusza II Gockiego, który zakazał młodym mężczyznom wchodzenia w związki małżeńskie. Św. Walenty złamał zakaz i potajemnie udzielał ślubów. Został za to wtrącony do więzienia. Tam poznał i uzdrowił ze ślepoty córkę więziennego straźnika a później udzielił jej ślubu. Za ten czyn cesarz skazał go na śmierć. Św. Walenty zostawił na pożegnanie list dla córki straźnika, który podpisał "Od Twojego Walentego".

Jak obecnie wyglądają walentynki

Obecnie Dzień Zakochanych obchodzony jest w prawie każdym miejscu na świecie. Wszędzie przybiera bardzo komercyjny charakter (liczne serduszka, kartki, róże). Są jednak pewne różnice, które sprawiają, że Święto w poszczególnych miejscach jest obchodzone w trochę inny, wyjątkowy sposób.

We Francji zamiast kartek jest zwyczaj wysyłania bukietów kwiatów z zaproszeniem na koncert lub do teatru. Natomiast we Włoszech upowszechnił się zwyczaj kupowanie ukochonej osobie odzieży w czerwonym kolorze. Nieco inaczej Walentynki wyglądają w Japonii. Tam panie obdarowują mężczyzn czekoladkami. Są dwa rodzaje czekoladki "giri-choko" - dawane przyjaciołom i znajomym i czekoladki "Honmei-choko" - dawane tej jednej ukochanej osobie.

To tylko nieliczne przykłady tego, w jaki sposób obchodzone jest Świeto Zakochanych w poszczególnych krajach. Niestety nie sposób wymienić wszystkich. Najlepszymi obserwatorami i ekspertami w tej kwestii są Polacy mieszkający za granicą. Mają oni na codzień kontakt z kulturą i mieszkańcami danego rejonu. Warto odwiedzić takie miejsca w sieci, są one cennym źródłem informacji. Przykładowo takim miejscem jest serwis www.znajomapolonia.com Znajdują się tam Polacy żyjący na emigracji. Z pewnością chętnie podzielą się swoimi doświadczeniami i obserwacjmi na temat sposóbów obchodzenia Dnia Św. Walentego.

Drugie dno

Pod fasadą wszystkich życzeń i upominków kryje się potrzeba miłości. Człowiek chce kochać i być kochanym jest to teza, którą śmiało możemy postawić mieszkańcom wszystkich krajów świata i w każdych czasach. Stwierdzenie jest aktualne dzisiaj, jak i 1000 lat temu. Potrzeba miłości jest na tyle ważne w życiu każdego z nas, że specjalnie z tej okazji został ustanowiony Dzień Zakochanych. Dzień ten ma nam przypominać o tym co jest w życiu najważniejsze. W dzisiejszych czasach pogoni za pracą, za karierą często miłość schodzi na drugi plan. Zaniedbujemy osoby najbliższe, często nie mamy dla nich czasu. Taki Dzień jak Walentynki pozwala zastanowić się nad miłością i w plastikowym, czerwonym serduszku dostrzec coś więcej niż tylko przedmiot.

Aleksandra Hacia
www.znajomapolonia.comWasze komentarze:
 sp 4: 16.02.2022, 13:14
 pozdrawiam z lekcjii informatyki na walentynki
 ._.: 14.02.2022, 13:33
 Pozdrawiam lekcje informatyki
 Anonim: 13.02.2020, 16:58
 Pare informacji brakuje ale moze byc
 Cześć : 04.02.2019, 11:30
 Wyjaśnijcie o co tu naprawdę chodzi
 Dori: 13.02.2018, 21:55
 świetne! Bardzo konkretny opis walentynek. właśnie tego szukałam. Dzięki!
 ;-;: 06.01.2018, 16:58
 ;-;
 tajemnic: 03.02.2017, 12:13
 walentynki to święto zakochanych wiec ru
 James Headnail: 29.12.2016, 14:07
 Walentynki są do dupy! Walentynki Sralentynki! Walentynki to tortury, przez nie mam tylko kłopoty! W lutym są Walentynki I wszystkie esy srają sobie w tyłki! Miłość sryłość! YEEAAH!!!
 Minikora: 08.02.2016, 15:39
 Robię gazetkę a w tej stronie nie ma żadnych wiadomości


 BaltazarXD: 27.01.2016, 14:17
 Robilem gazetke o walentynkach a z tej strony nic sie nie dowiedzialem nie polecam jej
 Kasia <3: 16.02.2014, 18:15
 Dalej nie wiem jak powstało święto walentynki !
 weronika : 09.02.2014, 12:02
 dalej nie wiem gdzie sa te 2 panstwa w ktorych sie te walnietynki szczegolnie obchodzi
 gość: 28.02.2013, 18:31
 Walenty to patron paralityków
 jasiu12p: 14.02.2013, 15:29
 super
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Karol Lwangaśw. Karol Lwanga

św. Klotyldaśw. Klotylda

Nabożeństwo Pierwszych Sobót MiesiącaNabożeństwo Pierwszych Sobót Miesiąca

Zaakceptować leczenieZaakceptować leczenie

Wypocząć w PieninachWypocząć w Pieninach

Zostawił ślady swoich stópZostawił ślady swoich stóp

Najbardziej popularne

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2023 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej