Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Czym jest miłość czysta

     Widzisz więc, że musimy skupić całą naszą uwagę na tym pokornym poruszeniu miłości płynącym z naszej woli. To zaś co dotyczy słodkości i pociech cielesnych albo duchowych, choćbyś je za bardzo święte i miłe uważał - powiedziałbym chętnie, gdyby szacunek i przyzwoitość na to pozwalały, że powinniśmy mieć względem nich pewną obojętność.

     Jeżeli życie je przynosi, zgotuj im dobre przyjęcie; ale strzeż się twojej słabości i nie przywiązuj do nich wielkiej wagi. Bo jeżeli będziesz się zbyt długo i z upodobaniem zatrzymywał na tych słodyczach i łzach, wyczerpiesz na nich znaczną część twoich sił.

     Może nawet stałbyś się skłonny miłować Boga ze względu na nie. To odchylenie dostrzeżesz w sobie, jeżeli nieobecność tych pociech wywoła w tobie zbytnie niezadowolenie. Jeżeli tak jest, to znak, że twoja miłość nie jest jeszcze ani czysta ani doskonała. Miłość prawdziwie czysta i doskonała wdzięczna jest, gdy ciało doznaje pociechy dzięki odczuwalnym słodkościom i łzom; skoro je Bóg odejmie, nie tylko, że nie szemrze z tego powodu, ale cieszy się obywając się bez nich, ponieważ taka jest wola Boża.

     Niektórym duszom pociechy takie udzielane są często, podczas gdy inne tylko z rzadka ich doznają. Bóg tak rozrządza dla większości korzyści swoich stworzeń i stosowanie do ich potrzeb. Niektóre są tak słabego i delikatnego ducha, że nie mogłyby wytrwać ani znieść różnych pokus i ucisków, którymi ich nieprzyjaciele cieleśni i duchowi doświadczają zadając im cierpienia, gdyby nie doznawały od czasu do czasu pociechy i umocnienia dzięki tym chwilom słodyczy. Są oni tak słabi fizycznie, że nie mogą zadawać sobie wielkich umartwień, aby się w ten sposób oczyścić. Wówczas Pan nasz w swym miłosierdziu czyni to wewnętrznie przez chwilę słodyczy i łzy.

     Inaczej rzecz się ma u osób mocnego ducha. Te osoby znajdują dosyć pociechy duchowej w ofiarowaniu Bogu tego pokornego i pełnego czci porywu miłości i w uzgadnianiu swojej woli z Jego wolą. Dlatego nie mają tak wielkiej potrzeby tego umocnienia w postaci odczuwalnych pociech i słodyczy...

     Które z tych osób są bardziej święte i milsze Bogu, Bóg wie, ja tego nie wiem.

Autor anonimowy,
Chmura niewiedzy, Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC


   

Wasze komentarze:
 o...: 16.07.2016, 22:39
  słodki Jezu, spraw by ta tęsknota nie mijała bez końca otwieram na oścież swoje serce i drzwi, znaku jedności rozdarty i umęczony, połącz to co rozłączyłeś - złącz w jedną całość. Gdzie jesteś moja druga połowo ? O niezmierna i totalna boleści którą znoszę ku (...) Chryste,co mogłeś nadto dla mnie uczynić ,Czego jeszcze nie dokonałeś ??
 dziękuję: 18.06.2016, 11:03
  Tylko on jedyny... Nie mogę już nic jednak. Nawet wyznać Ci.. że tak blisko Ciebie chciałabym być??
 Zgoda: 04.04.2016, 15:32
  Wystarczy tylko kochać ,by być szczęśliwym. Dziękuję Bogu za to ,że pozwala mi cieszyć się życiem..Bardzo chciałabym być blisko kogoś,ale nie mogę :( Została tylko pewna pamięć ..
 Prawda! Amen.: 27.11.2015, 13:13
 I..otóż to ! Pięknie napisane :) I tego się trzymajmy..Nic na siłę wbrew woli Bożej,wszystko w swoim czasie.. Jedno jest pewne-kochamy się! Jeśli ma się wypełnić wola Boża,stanie się :) Ale...a ja zawsze mam jakieś ale..:)
 niech sie stanie: 26.11.2015, 14:34
  Nie pozostaje mi nic innego jak powtarzać Za przykładem Maryi: - Tak, uczyń ze mną co zechcesz , Panie! Tylko ocal mnie ode mnie samego. Oddal mnie od mojej własnej, trującej potrzeby zmieniania wszystkiego wokół, od niemądrego działania, od poruszania się dla samego ruchu, przeinaczania wszystkiego, co Ty zrządziłeś. Pozwól mi spocząć w Twojej woli i milczeć. Wtedy światło Twojej szczęśliwości ogrzeje we mnie życie. Jej płomień będzie się palił w moim sercu i świecił na Twoją chwałę. Po to właśnie żyję. Amen.
 jak: 24.07.2015, 21:36
 przyjąć tą miłość? Jeśli jej pragniesz,otwórz swoje ramiona i serce.Nie bój się ; To Tylko Miłość puka,ale ty nie otwierasz...
 ...: 05.07.2015, 20:56
  z ufnością /: Wędrując ku Bogu Bo W ciszy i ufności leży wasza siła.
 ja: 05.07.2015, 16:29
 Jak przyjąć ta milosc..
 Velti: 18.06.2015, 09:43
 Z perspektywy czasu zauważyłem że gdybym tyle nie wycierpiał to moja miłość nie była by dużo warta bo nie była poddawana próbom. Próbom cierpienia które tylko pogłębiają naszą miłość. Hiobowi z Biblii <3 ... Zabrano rodzinę i zdrowie, lecz on się nie uległ, trfał w miłości Bożej i zyskał na tym n-krotnie. To musiał być dopiero wierzący człowiek :D. uwierzcie w miłość boża i ją przyjmijcie :)
 Velti: 18.06.2015, 09:28
  Z perspektywy czasu można zauważyć że te wszystkie nieszczęścia które nas spotykają tak naprawdę tylko nas wzmacniają czy to chodzi o miłość, o czystość, lub też o normalne życie. Gdybym nie wycierpiał tyle w moim młodziutkim życiu to mimo że bym umiał kochać, to tak naprawdę nie miało by to większej wartości bo ta milość do bliźnich nie pogłębiała by się z powodu braku takiej ,,próby,, czyli cierpień. Tylko wtedy miłość można docenić. Bóg sprowadza na nas te próby aby ukazać nam siłę miłości. Trzeba przyjmować z pokorą te próby i być wytrfałym w nich. Hiob wycierpiał tak wiele, ba praktycznie miał życie skreślone, każdy
  +: 16.06.2015, 22:22
  pięknie to ujęłeś // pokora i akceptacja... zgadza się ale, i na przyjęcie wszystkiego co ześle Bóg ,czy zsyła.
 Velti: 16.06.2015, 13:17
 Pokora i akceptacja swoich wad i zalet. Umiejętność kochania ludzi takimi jacy są zaczynając od tych najmniejszych, wyszydzanych i pogardzanyh. Bez tego to nic głębszego się nie uzyska w miłości. Można cytować wiele słów Jezusa na ten temat . ,,Ten kto przyjmuje tego najmniejszego, mnie przyjmuje,, ,,Byłem spragniony a daliście mi pić, byłem głodny a daliście mi jeść...,, ,,Ten kto jest drobny w małych rzeczach, ten będzie wierny w wielkich... ,, Wiele słów Jezusa odnosi się do miłości bliźniego czyli też do waszego partnera/partnerki. Żyjcie jak święty, kochajcie jak święty a owoce waszej miłości będą święte. Pozdrawiam , z Panem Bogiem :)
 światełko miłości: 15.06.2015, 21:11
 Takiej miłości jak teraz doświadczam...nigdy nie zaznałam.Miłość czysta,piękna i taka tylko Nasza.Dar od Boga....miłość przenika w głąb jak woda w szczeliny skały i powoduje,ze pękają najtwardsze głazy ...Nie ma takich słów ,aby miłość wyrazić słowami to trzeba poczuć...piękne jest życie ,kiedy Cię Bóg prowadzi...Łaska Pana nie ma końca..
(1)


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej