Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Język zakochanych

Zakochani mają swój własny język, którym zwracają się do siebie. Często jest on bardzo pieszczotliwy, czuły, wyraża oddanie i miłość. Chciałam Wam dziś zaproponować kilka sposobów zwracania się do siebie, które w większości już wyszły z użycia, mogą wydawać się niemodne, co nie znaczy, że są nieładne. A wręcz przeciwnie – ich użycie może spowodować miłe zaskoczenie, a także pokazać naszą oryginalność, kreatywność, a także być wyrazem naszego oczytania czy znajomości staropolszczyzny.

Odnosi się do niego:

– Zalotnik – to ktoś, kto stara się o rękę dziewczyny, albo mówiąc inaczej uderzający w konkury, albo ktoś, kto jest pretendentem do ręki. Synonim do absztyfikanta, adoratora, wielbiciela, amanta.

– Jegomość – kojarzy się z kimś tajemniczym. Zresztą często używa się właśnie takiego określenia "tajemniczy jegomość". A może właśnie Twój chłopak jest kimś tajemniczym, kimś, kogo jeszcze do końca nie poznałaś?

Cztery poniższe określenia już staropolskie nie są, ale coś wspólnego z minioną epoką mają.

– Rycerz – większość kobiet w dzieciństwie oglądała mnóstwo bajek o pięknych księżniczka i dzielnych rycerzach. Czy to znaczy, że marzenie o spotkaniu rycerza mijają z wiekiem? Zdecydowanie nie. Gdzieś każda z nas, Drogie Panie, pragnie, żeby był obok nas ktoś, kto umie walczyć, kto sprawia, że przestajemy się bać. Czy wasz wybranek taki jest? Może tym określeniem podziękujcie mu za to albo zmotywujcie do działania. Podobne określenie waleczne serce/dzikie serce.

– Książę z bajki/ Książę na białym koniu – jeśli jest księżniczka. to do pary potrzebuje księcia. A jaki jest książę? Same odpowiedzcie sobie na to pytanie. Czy są w dzisiejszych czasach? Oczywiście, tylko trochę inaczej się ubierają!

Są jeszcze dwa zwroty, będące przymiotnikami: miły i luby, mniej popularny synonim do drogi, kochany, najdroższy, ukochany, ulubiony, umiłowany. Luby to też określenie wybranka serca.

– Dżentelman – to oczywiście ktoś o nienagannym wychowaniu, godny zaufania, znający zasady savoir-vivru. Masz takiego w swoim otoczeniu?

Odnosi się do niej:

– Niewiasta – samo pochodzenie tego słowa jest nie do końca wyjaśnione. Jedna z hipotez mówi, że słowo to wiąże się z czasownikiem wiedzieć — niewiasta to kobieta nieznana [1]. Słowo to kojarzy się z językiem biblijnym i religijnym, w którym zastępuje słowo kobieta.

– Białogłowa – tego określenia możemy używać wyłącznie w stosunku do kobiety zamężnej. Chodzi o kolor podwijki (zwanej też podwiką, podwitką, podwiczką) — białego nakrycia głowy noszonego od XIV do XVII w. przez zamężne kobiety[2].

– Dziewoja – pierwotnie wyraz dziewka oznaczał młodą osobę płci żeńskiej, czyli — jakbyśmy dziś powiedzieli — dziewczynę, kobietę niezamężną.

– Dziewka – również pochodzi od wyrazu dziewoja, będący żartobliwym określeniem młodej, dorodnej dziewczyny. Obecnie raczej kojarzy się z kimś ze służby.

– Panna – to osoba młoda, stanu wolnego.

– Dama – kobieca piękna, dobrze wychowana, z klasą, umiejąca dobrać strój na każdą okazję, nie przeszkadza jej, kiedy mężczyzna otwiera przed nią drzwi czy adoruje ją. Panowie, znacie jakąś damę?

Tak jak w przypadku zwrotów do mężczyzn, do kobiety można zwracać się luba, miła. Można też, zwracając uwagę na urodę naszej dziewczyny, użyć przymiotnika nadobna, oznaczającego kogoś pięknego, pełnego powabu, ładnego albopowabna. Lub użyć bardziej powszechnego słowa: piękna.

Na koniec jeszcze kilka zwrotów z listów Jana III Sobieskiego do żony:

Jedyne duszy kochanie.

Najśliczniejsza serca i duszy pociecho!

Najśliczniejsza duszy i serca pociecho, jedyna Marysieńku!

Moja śliczna panno!

Mam nadzieję, że wśród powyższych przykładów znajdziecie jakiś, który się Wam spodoba i może wprowadzicie go do swojego słownika. Zdaję sobie sprawę, że nie ujęłam wszystkim zwrotów, ale niech to będzie zachętą dla was, abyście poszukiwali jak najpiękniejszych określeń ukochanej osoby.

Paulina Zapasek

Tekst pochodzi z pisma
Ruchu Światło-Życie "Wieczernik"


   

Wasze komentarze:
 Joanna: 05.02.2020, 12:50
 Panie,prosze uratuj nasza relacje.Bardzo go kocham. Dziekuje.
 nikt: 15.11.2017, 09:47
 Ale są takie krzyże ogromne, gdy kochając za innych się kona / To z nich spada się, jak grona wyborne w Matki Bożej otwarte ramiona. ----Jan Twardowski-
 T: 08.08.2017, 16:18
 Myślę że to nieistotne ,gdy lat nam przybywa, najważniejsze to co czujemy w sercu a reszta się nie liczy.Wiem że Pan Jezus wsadził tą niespotykaną miłość do mojego serca,z jakiegoś powodu..... A więc trwam i oczekuje naszego spotkania......Dorotka Sz.kocham cię.
  <3: 23.07.2017, 16:44
  Czy na mnie ktoś jeszcze czeka? Lata płyną starzeje sie postarza człowiek ,i już nie jest atrakcyjny urodziwy .Uroda przemija z niczym sie zostaje: Czy miłość jeszcze piękna istnieje ? Odnajdą się dwie dusze, które poszukiwały się od dawna złączą w jedność całą gorącą i czystą tak, jak oni sami; zaczynam wątpić czy odnajdą się . Nie łatwo znaleźć miłość prawdziwą :( I to milczenie które nieskończoność trwa ? Wybacz: mi tak , że nie mogę nic tylko kochać Cię w ukryciu -_-
 T: 13.12.2016, 22:00
 Dorotką Sz ,kocham cię i będę kochał......czekam na Ciebie jak obiecałem?
 Księżniczka<3: 07.12.2016, 19:50
 Mojego Ukochanego nazywam Lubym, Miłym i Rycerzem. Ja jestem Jego Księżniczką. :)
 ?: 03.08.2016, 11:16
  Istnieje taki język jedności ... zaczynam tracić nadzieję. Tylko do tego potrzeba szczerej relacji , nie czekanie że jutro wszystko nastąpi tylko dziś . Już zawsze będzie to nieznośne napięcie między nami? Żałuję swojej ucieczki .Bóg mi świadkiem ile razy próbowałam dotrzeć do Niego ... bo tylko być bliżej siebie rozwiązało by to wszystko Co jest pomiędzy nami? Byłoby łatwiej pogadać przez telefon, albo twarzą w twarz? Żebym chociaż wiedziala że wciąż zależy mu na mnie mocno??? TO BY MI WYSTARCZYLO - spojrzec tylko w Twoje oczy....... Czy porusze Twoje serce?Czy zechcesz porozmawiać ze mną w końcu na żywo ...
 Martyna: 20.01.2016, 21:49
 Fajny artykul, choc takich pelno to ten jest wyjatkowy.
(1)


Autor

Treść

Nowości

Modlitwa do św. WacławaModlitwa do św. Wacława

Litania do św. WacławaLitania do św. Wacława

Czy Pan Bóg przestanie mnie kochać?Czy Pan Bóg przestanie mnie kochać?

Będziesz moim mężem, tatoBędziesz moim mężem, tato

Czy ból gardła należy traktować poważnie?Czy ból gardła należy traktować poważnie?

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej