Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Czym miłość jest?

     Kiedy ustaliliśmy razem z Anną, że miłość nie jest decyzją, pojawiła się oczywista implikacja: "Czym zatem miłość jest?". Po­szukamy odpowiedzi i na to pytanie, jednak najpierw chciałbym zapytać was o to, co różni przedstawione poniżej dwie postawy:

     Pierwsza. Żonaty mężczyzna pracuje w biurowcu, obsługując program księgowy korporacji, w której szeregach jest zatrudniony. W jego pokoju znajdują się tylko dwa biurka. Pracujący przy sąsiednim biurku kolega przechodzi na emeryturę i odchodzi z firmy. Spółka po procesie rekrutacji wybiera nowego współpracownika. Jest nią inteligentna, zabawna i do tego bardzo piękna brunetka o ciemnych oczach. Codzienna wspólnie wykonywana praca bardzo zbliża do siebie tych dwoje. Po kilku tygodniach wspólnej pracy z biurka mężczyzny znika zdjęcie uśmiechniętej żony i małego synka. Wkrótce potem obrączka z palca. Niewinny flirt przeradza się w romans i po miesiącu mężczyzna wnosi o rozwód. Uważa się za człowieka na tyle uczciwego, że nie potrafi oszukiwać żony. Wyznaje jej prawdę i odchodzi.

     A teraz druga postawa. Sytuacja jest analogiczna, ale żonaty mężczyzna nie angażuje się we flirty i prowokacje. Co więcej, prosi o przeniesienie do innego pomieszczenia. Tym samym odsuwa zagrożenie flirtów i zdrady. Załóżmy przy tym, że obaj są identyczni (to czysta teoria).

     Co sprawia, że pierwszy tak łatwo zrywa dotychczasowe relacje, rujnuje małżeństwo i zbudowane od podstaw wspólne życie, podczas gdy ten drugi wiernie trwa przy swojej żonie, dziecku oraz ideałach, które wyznawał? Nie możemy mówić tutaj o tym, że jest to kwestia odporności na wdzięki kobiece. Założyliśmy przecież, że obaj mężczyźni są identyczni. Poza tym, żaden zdrowy mężczyzna nie jest całkowicie obojętny na piękno kobiece i poniekąd nie ma wpływu na okoliczności zewnętrzne, ale może swoją wewnętrzną siłą niewzruszenie podążać w wyznaczonym wcześniej kierunku. Na czym opiera się owa siła? Na decyzji, złożonych ślubach, postanowieniu, że niezależnie od sytuacji będzie zawsze wierny. Zwróćcie uwagę, jak bardzo zmienia się optyka takiej miłości. W pierwszym modelu to okoliczności zewnętrzne (pojawienie się pięknej kobiety jako współpracownika) wpływają na trwałość lub nietrwałość miłości i małżeństwa. W drugim zaś mamy sytuację odwrotną, ponieważ to wewnętrzna decyzja i pragnienie trwania w niej wpływają na zewnętrzne środowisko (prośba o przeniesienie, nieangażowanie się we flirty).

     Przeczytaj poprzednią część:
     [ Miłość nie jest dla tchórzy! ]
     [ Czym miłość nie jest? ]

     Przeczytaj dalsze części:
     [ Dlaczego to tak cholernie trudne? ]


Michał Piekara, "Razem przez życie",
Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC
   


Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny
Św. Ludwik Maria Grignion de Montfort
Lektura traktatu jest cennym duchowym doświadczeniem. Im częściej po niego sięgamy, tym bardziej przemienia on nasze serca. Osnowę dzieła stanowi dewiza św. Ludwika Marii de Montfort: "Wszystko dla Jezusa przez Maryję"... » zobacz więcej


Wasze komentarze:
 OLA: 19.10.2016, 18:23
  Kiedy ustaliliśmy razem z Anną, że miłość nie jest decyzją, A nie powinno być "uczuciem" ??
 Ola: 17.10.2016, 08:29
 A nie powinno być w pierwszym zdaniu,, Ustaliliśmy że miłość nie jest uczuciem,,. zamiast. ,, decyzją,,
(1)


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej