Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Aby miłość nie była zamotana

     ORYGENES (185-254) - wybitny autor chrześcijański epoki patrystycznej. Odznaczał się wielką świętością życia, ale nie znalazła ona oficjalnego uznania w Kościele. Jest autorem wielu homilii i komentarzy do Pisma Świętego. Niektóre głoszone przez niego poglądy spotkały się z ostrą krytyką.

     Orygenes, Homilie o Pieśni nad Pieśniami, w: Pisma starochrześcijańskich pisarzy, tom XXIV, Homilia II, (frag.). Uporządkujcie miłość we mnie (Pnp 2,4). Wytwornie powiedziano: "Uporządkujcie", wszak miłość wielu jest nie uporządkowana; to co powinni miłować w pierwszym rzędzie, miłują w drugiej kolejności, a to co mają kochać w drugiej kolejności, miłują najpierw i w ten sposób w wielu ludziach miłość jest zamotana.

     Słowo Boże życzy sobie, żebyś kochał ojca, syna, córkę; chce też żebyś kochał i odnosił się z miłością do rodziców. Cóż więc mówi? Niechaj miłość twoja nie będzie nieuporządkowana tak, żebyś nie kochał najpierw matki i ojca, a dopiero później Mnie; aby nie ogarnęła cię miłość do syna i córki bardziej niż miłość do Mnie. Kto miłuje ojca i matkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien. Przemyśl swą świadomość o miłości do ojca, matki, brata, rozważ jaką masz miłość wobec Słowa Bożego i Jezusa; stwierdzisz od razu, że syna i córkę bardziej kochasz niźli Słowo, bardziej miłujesz rodziców niż Chrystusa. Jak sądzisz, kto z nas poczynił takie postępy, aby w nim miłość do Słowa Bożego była miłością szczególną i najważniejsza, oraz żeby miłość do dzieci stawiał na drugim miejscu? W ten sposób miłuj również żonę swoją. Nikt przecież nigdy nie odnosił się z nienawiścią do własnego ciała, lecz kocha je jak ciało; powiedziano: Będą dwoje, nie w jednym duchu, ale Będą dwoje w jednym ciele. Kochaj i Boga, jednakże kochaj Go nie jak ciało i krew, ale jako ducha; kto bowiem łączy się z Panem, jest z Nim jednym duchem. Uporządkowana jest więc miłość w doskonałych. Aby jednak po Bogu został też ustalony porządek miłości między nami, wydano najpierw polecenie, byśmy kochali rodziców, po wtóre byśmy kochali dzieci, po trzecie - byśmy kochali domowników. Jeśli jednak syn jest zły, a domownik dobry, wówczas należy postawić domownika w miejsce miłości do syna. Kowniez nasz Nauczyciel i Pan ustanawiając w Ewangelii przykazanie miłości, z umiłowaniem poszczególnych osób związał jakąś określoną cechę i udzielił zrozumienia porządku tym, którzy potrafią słuchać słów Pisma: Uporządkujcie miłość we mnie. Będziesz miłował Pana Boga twego całym swoim sercem, całą swoją duszą, całą mocą, całym umysłem. Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego. Nie mówi: Będziesz miłował Boga jak siebie samego, a bliźniego całym swoim sercem, cała duszą. Mówi też dalej: Miłujcie nieprzyjaciół waszych, ale nie dodaje całym sercem. Nauka Boża nie jest nieuporządkowana, nie daje niewykonalnych przykazań, nie mówi: Miłujcie nieprzyjaciół waszych jak samych siebie, lecz tylko Miłujcie nieprzyjaciół waszych. Wystarczy, że ich miłujemy i nie nienawidzimy, bliźniego zaś jak samych siebie, a Boga - całym sercem, całą duszą, całym umysłem, całą mocą.

dk. Janusz Furtak SP

Kwartalnik Katolicki

nr 57


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej