Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Jacy mężczyźni podobają się kobietom

     Specjalny artykuł dla panów a w nim w nim o kilku ważnych cechach prawdziwego mężczyzny.

     Prawdziwy mężczyzna

     Czy zawsze kiedy mowa jest o kobiecie trzeba mówić o mężczyźnie? Czy nikt już nie próbuje być oryginalny? Wciąż tylko te porównania. - Wielu mogłoby tak powiedzieć. Ten artykuł nie chce nikogo i niczego porównywać. Zawiera tylko kilka słów o tym, jakie cechy czynią mężczyznę naprawdę wartościowym w oczach kobiety. Myśli te są wynikiem obserwacji autora i być może skłonią czytelników do refleksji i do zadania sobie paru pytań. Nie należy ulegać złudzeniu, że mężczyzna będzie przez chwilę w świetle reflektorów, gdyż powszechnie wiadomo, nie tylko z literatury, że przyczyną męskich poczynań jest właśnie kobieta. Poza tym każda płeć ukazuje się w pełnym świetle, wtedy gdy przedstawiona jest z punktu widzenia drugiej strony. Tym rozważaniom towarzyszyć będzie postać świętego Józefa. Nie ulega bowiem wątpliwości, że na opiekuna Maryi i Jezusa musiał zostać powołany prawdziwy mężczyzna.

     Jest kilka cech, które kobieta ceni w mężczyźnie w sposób szczególny. Najbardziej podstawowe kryją się pod słowem BEZPIECZEŃSTWO. Nie jest to jednak bezpieczeństwo, oparte na górze mięśni, szybkim samochodzie i drogich prezentach. Bezpieczeństwu, o którym tu mowa, bliższe jest pojęcie zaufania. Jest to bezpieczeństwo otwarte na cierpliwe słuchanie, zrodzone z gotowości poświęcenia czasu. Bezpieczeństwo, które - paradoksalnie - potrafi szczerze powiedzieć "nie wiem" i przyznać się do błędu, kiedy trzeba (Przyznanie się do słabości jest oznaką prawdziwego męstwa). Takie bezpieczeństwo nie przegrywa w walce z chorobą, zwolnieniem z pracy czy nudą. Błogosławione kobiety, które potrafiły obudzić prawdziwe męstwo w mężczyznach. Niech będą pochwaleni ci mężczyźni, którzy nie próbują udawać męskości przy kobietach.

     Maryja mogła czuć się bezpiecznie przy świętym Józefie. Józef dowiódł tego już wtedy, gdy dowiedział się, że jest brzemienna za sprawą Ducha Świętego. Maryja wiedziała, że Józef nie narazi Jej na szyderstwa ludzi, że będzie, podobnie jak Ona, otwarty na Boże wskazówki. Józef zaopiekował się Maryją, mimo tego że nie rozumiał sytuacji, w której się znalazła. Dał Jej dowód, że może bezgranicznie Mu zaufać - przyjął Życie, które nosiła w sobie. Był otwarty na życie - to cecha szczególnie doceniana przez kobiety w dzisiejszych czasach.

    Zbliżona do bezpieczeństwa jest kolejna, istotna dla kobiety, męska a cecha: STAŁOŚĆ. Dla małżonków, narzeczonych czy sympatii pojęciem odpowiedniejszym jest z pewnością wierność. Oznacza ona między innymi przeświadczenie kobiety, że posiada w mężczyźnie prawdziwe oparcie. Nawet gdy kobieta czuje się niezrozumiana i osamotniona, ale wic, że jest kłoś, kio przynajmniej spróbuje z nią porozmawiać i wic, czego może się po nim spodziewać. Bardzo ważna jest dla kobiety stałość mężczyzny w uczuciach i w poglądach, Panowie, którzy są jak chorągiewki na dachu, postrzegani są przez większość kobiet jako mężczyźni słabi i tchórzliwi. Stałości nic należy mylić z brakiem inwencji czy romantycznej natury u mężczyzn albo z pasywnością i przewidywalną powtarzalnością ich działań. Stałość, o której mowa, rozumiana jest raczej jako wierność zasadom, rozwaga pełna mądrości.

     Taka postawa związana jest z ODWAGĄ, która pozwala uchronić wyznawane zasady od nacisków z zewnątrz i pomaga rozpoznawać, co w danej chwili jest najważniejsze.

     Święty Józef był osobą, na której można było się oprzeć. Nie obawiał się wziąć na siebie odpowiedzialności w najtrudniejszych chwilach - gdy trzeba było zapewnić opiekę Maryi w drodze do Betlejem czy podjąć szybką decyzję o ucieczce do Egiptu. Jawi się On również jako człowiek o jasnych zasadach. Przestrzegał żydowskiego prawa i dlatego poddał małego Jezusa obrzezaniu i co roku podążał z rodziną na Święto Paschy do Jerozolimy. Maryja mogła być spokojna, mając zapewnioną pomoc świętego Józefa przy wychowywaniu Jezusa.

     Niezwykle ważne dla kobiety jest poszanowanie przez mężczyznę jej godności. SZACUNEK dla osoby stanowi istotę chrześcijańskiego trwania przy bliźnim i wiąże się z postawą służby. Rodząca się z takiej postawy wrażliwość i delikatność mężczyzny względem kobiety jest chyba cechą najwyżej cenioną przez kobietę w codziennym życiu. Słowa i gesty pełne ciepła i dobroci są dla kobiet piękniejszym prezentem niż najcudowniejsze kwiaty. Taka postawa wymaga od mężczyzny prawdziwego zaangażowania, a często poświęcenia. A ponieważ naturalną cechą większości mężczyzn jest gruby płaszcz egoizmu, którego zwykle trudno się pozbyć, dlatego dużo łatwiej przychodzi im kupić kwiaty...

     Święty Józef był mężczyznę bardzo wrażliwym. O Jego delikatności świadczy wspomniany już fakt - opisany przez świętego Łukasza - reakcji świętego Józefa na wiadomość, że Maryja spodziewa się Dziecka. Czytamy, że będąc człowiekiem sprawiedliwym, nie chciał narazić jej na zniesławienie i zamierzał oddalić ją potajemnie (Łk 1,19). Nie patrzył na siebie, chciał przede wszystkim dobra Maryi.

     Żadna z powyższych obserwacji nie sprawdza się na każdym kroku. Prawdziwe bycie dla drugiej osoby jest trudnym wyzwaniem. Dlatego nieustannie trzeba brać przykład ze świętego Józefa i dać się prowadzić Bożym wskazówkom. To jedyna droga zakończona pewnym sukcesem.

Andrzej Grudzień

Kwartalnik Katolicki

nr 57


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej