Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Henryk Mikołaj Górecki

     Henryk Mikołaj Górecki, jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów współczesnych, zmarł 12 listopada w Katowicach. Za parę dni, 6 grudnia, skończyłby 77 lat.

     Mimo że polscy kompozytorzy i teoretycy muzyki obcowali z wybitnym talentem od jego objawienia się w końcu lat 50., szersza publiczność usłyszała o Góreckim dopiero pod koniec ubiegłego stulecia. I to za przyczyną Brytyjczyków, którzy w latach 90. wydali nagranie III Symfonii Pieśni Żałosnych - płyta rozeszła się w po-nadmilionowym nakładzie i dopiero wtedy dotarła do masowego odbiorcy w Polsce.

     A przecież ten najsłynniejszy utwór kompozytora powstał już w 1976 r.!

     Symfonia, oparta o tekst „Lamentu świętokrzyskiego" i żałobnych pieśni ludowych z Opolszczyzny, sprawiła, że jej twórca stał się osobą rozpoznawalną nawet dla ludzi niezwiązanych z muzyką. Tymczasem o dwóch pierwszych dziełach tego gatunku mało kto słyszał. Co ciekawe, wielu muzykologów uważa, że to w II Symfonii „Ko-pernikańskiej" (jej tekstowa zawartość to kompilacja psalmów i fragmentu „O obrotach sfer niebieskich" polskiego astronoma) kompozytor osiągnął szczyt swojej twórczości symfonicznej. A kto kiedykolwiek usłyszał jedno z pierwszych dzieł Góreckiego - „Scontri" (czyli „Zdarzenia"), prawykonane na Warszawskiej Jesieni w 1960 r. - mógłby nie dowierzać, że wszystkie te utwory, reprezentujące jakże różne style, skomponował ten sam twórca.

     Ważnym elementem twórczości Henryka Mikołaja Góreckiego była religijność - zainspirowała wiele jego utworów, że wymienię tylko słynne „Ad Matrem", wykorzystujące tylko cztery słowa: „Mater mea, lacrimosa dolorosa" - nawiązanie do „Sta-bat Mater". W 1978 r. kard. Karol Woj tyła zamówił u Góreckiego utwór, który miał uświetnić obchody 900. rocznicy śmierci św. Stanisława, biskupa krakowskiego. Dzieło „Beatus vir" powstało już po wyniesieniu polskiego kardynała na Stolicę Piotrową, zostało też jemu przez kompozytora dedykowane i prawykonane podczas pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny. Zarówno wyrazisty katolicyzm, jak i brak poprawności politycznej owocowały otaczającym Góreckiego milczeniem polskich mediów.

     Górecki był laureatem wielu światowych nagród, odznaczeń, doktoratów honoris causa i kawalerem licznych orderów. Trzy tygodnie temu otrzymał ten najcenniejszy - Order Orła Białego - wręczony mu przez prezydentową Annę Komorow-ską już w katowickim szpitalu. Tam też na dwa dni przed śmiercią odwiedził go Krzysztof Penderecki, starszy od Góreckiego zaledwie o dwa tygodnie. Jak zdradziła Joanna Wnuk-Nazarowa, szefowa Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, świadek tego wydarzenia, obaj ustalili - choć Górecki już tylko za pomocą gestów - że w 2013 r., na jubileusz ich 80. urodzin, Penderecki zadyryguje wykonaniem „Beatus vii". Jeśli tak się stanie, będzie to piękny hołd dla wielkiego Mistrza Góreckiego.


Ludmiła Plitta


Tekst pochodzi z Tygodnika

21 listopada 2010   

Sztuka uwodzenia własnej żony Sztuka uwodzenia własnej żony
Margaret Hardisty
„Sztuka uwodzenia własnej żony” to książka dla mężów, choć i kobiety przeczytają ją z wielkim zainteresowaniem.

Autorka pisze o tym, czego pragną kobiety i potrafi jasno ukazać, czego tak naprawdę żony oczekują od mężów. Kto jest bowiem bardziej kompetentny, by powiedzieć mężczyznom, co myślą i czują kobiety, niż właśnie jedna z nich?... » zobacz więcej


Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej