Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Poeci o narodzeniu Boga

     Dziś w tym szczególnym, świątecznym numerze, proponuję Państwu coś odmiennego od tego, co zwykle pojawia się w mojej rubryce. Wszystkich czytelników "Idziemy" zapraszam mianowicie do lektury dwóch współczesnych yierszy dotykających tajemnicy Bożego Narodzenia.

     Pierwszy, plastyczny i dynamiczny zarazem, bardzo rytmiczny regularny, utrzymany jest w stylistce kolędowej czy też pastorałkowej. Jego autorem jest miody poeta Michał Muszalik, laureat m.in. lagrody poetyckiej przyznawanej przez Fundację im. Księdza Janusza St. Pasierba.

     "Nasz Bóg "//Dzień już zgasł w Jerozolimie/I zmierzch zapadł nad łetlejem./W małej stajni przy kantynie/Pan Bóg cicho wkracza w dzie- e.//Płyną wydmą karawany, /Chodzą z ogniem trzej strażnicy, /A w obeżach dzwonią dzbany/I nikt nie wie tu o niczym. IIAni ci, co spali v polu/Też by się nie dowiedzieli, lJakby wielki chór aniołów IZ gwiazdo- bioru nie wystrzelili/Wnet się niesie śpiew niebiański:/Pokój ludziom lobrej woli,/Już na ziemi jest Syn Pański/I nad stajnią Gwiazda stoi.ll ram pójdziecie, pędząc owce, /Które ciszej dzisiaj beczą,/Ujrzeć pojedlaną w Chłopcu/Sprawę Boską i człowieczą.//I nim przyjdą tutaj Mędrcy, /Zanim pośle król siepaczy, /Nikt nie widzi tego więcej,/Jak Zastępów Yladca płacze. Nie kadzidła ani trony, /Ale to jest Boże wlaśnie:/Niemal niezauważonym/Najprawdziwsze pisać baśnie.//Pismo jest już wyelnione/I nie trzeba więcej czekać:/Dziś Bóg serce nieskończone/Odlał całe dla człowieka.

     Mamy tu do czynienia ze skalą makro, autor pokazuje przy tym aczej okoliczności przyjścia Boga na świat, niż samego małego Jezusa czy jego najbliższych. I mimo akcentów obcości, obojętności czy wręcz odrzucenia (A w oberżach dzwonią dzbany...), mimo motywu płaczu Dzieciątka (Jak Zastępów Władca płacze), a nawet mimo cienia śmierci niewiniątek (Zanim pośle król siepaczy), obraz jest pogodny, radosny, a nawet tryumfalny.

     Zupełnie inny w poetyce, obrazowaniu i nastroju jest jeden z najnowszych wierszy Piotra Klimczaka, kilkakrotnie już przeze mnie tu przywoływanego bardzo interesującego wrocławskiego poety.

     "Bo wejrzał na uniżenic"//Usiadła na skrawku ziemi świętej/Wyprostowala zmęczone nogi/Objęła lewą ręką żłób/Niewiele wyższy od jej kolan/Lewą dłoń położyła na gołych nóżkach Dziecka/Prawą dłonią podgarnia siano/Popod główkę opartą na jej lewym ramieniu// Nachyliła się nad tą główką głęboko /Prawie frunie pod welonem jej profil/Do chwili kiedy Niemowlę się zbudzi/I zobaczy odwrotnie czyli prawdziwie/I uśmiechnie się do Mamy.

     Tu nie ma nic z tryumfalizmu, a nawet nic z wyjątkowości zjawisk świata wokół (gwiazda, aniołowie, śpiew z nieba, mędrcy z darami itp.). Zresztą, w ogóle nie ma tego świata wokół. Jesteśmy świadkami jedynie (?) pełnej miłości relacji między Matką a Jej nowonarodzonym Synem. Relacji, która wyraża się w prostych gestach tej, która, zgodnie z tytułem, "uniżyła się", by przynieść ludziom Zbawiciela. Ta niezwykle intymna, poruszająca scena rozgrywa się przy tym w scenerii, która nie ucieka od konkretów i nie "lukruje" realiów: mamy tu i zmęczenie Matki siedzącej na "skrawku ziemi świętej" (bardzo ciekawa jest wieloznaczność tego wyrażenia), i "żłób" (a nie "żłóbek") czy "siano" (a nie "sianko").

     Wraz z życzeniami wszelkiego Bożego i ludzkiego dobra, gorąco zachęcam Państwa do uważnej i niespiesznej lektury obu wierszy. Zwłaszcza utwór Piotra Klimczaka może nas doprowadzić do prawdziwej kontemplacji tajemnicy Wcielenia i przybliżyć nam zarówno Jezusa, jak i Maryję.

dr Tomasz Korpysz

Autor jest językoznawcą, pracownikiem UKSW i UW

Tekst pochodzi z Tygodnika

23 grudnia 2018   

Sychar. Ile jest warta Twoja obrączka? Sychar. Ile jest warta Twoja obrączka?
Anna Jedna
Niniejsza książka to pomoc dla tych, którzy chcą zachować wierność małżeńską, niezależnie od okoliczności i ludzkiej słabości. To także znakomity podręcznik Bożej mądrości i Bożej miłości dla tych, którzy przygotowują się do zawarcia sakramentalnego małżeństwa... » zobacz więcej


Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej