Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

In vitro i powikłania

     Wielu ludzi współczuje znajomym, którzy nie mogą począć dzieci, i namawia ich na nieetyczny program in vitro. Zazwyczaj jednak nie dysponują wiedzą o tym, jak ryzykowna jest procedura in vitro dla matki i dziecka. Przytoczę ważne informacje z badań naukowych.

     Piętnaście niezależnych badań amerykańskich naukowców wykazało dwa razy większą śmiertelność noworodków z in vitro niż poczętych naturalnie. Wtedy statystyki mówią, że in vitro się udało, mimo że dziecko nie żyje. Australijskie badania 4 tys. dzieci urodzonych w latach 1993-1997 wykazały, że wśród dzieci poczętych naturalnie 4,2 proc. ma wady wrodzone, wśród dzieci z in vitro - 9 proc. Na podstawie 25 badań z całego świata wiemy, że ryzyko urodzenia się dziecka z wadą wrodzoną wzrasta po in vitro o 30-40 proc. Z badania z USA (rządowy raport) wynika, że 33,6 proc. ciąż in vitro to ciąże mnogie. W in vitro rośnie ryzyko niskiej masy urodzeniowej i wcześniactwa (2,6 razy). Masa bliźniaków po in vitro to 1476 g, a po naturalnym poczęciu - 2009 g. Ciąża bliźniacza z in vitro trwa ok. 30 tygodni, a naturalna - 33,5 tygodnia.

     Zagrożenia dla matki wiążą się z dwa razy częstszą ciążą jajowodową po in vitro, gdy embrion zaszczepia się tam zamiast w macicy. Jajowód nie może się rozszerzyć i często pęka w trakcie rozwoju dziecka, powodując jego śmierć i krwotok groźny dla życia matki.

     Piętnaście niezależnych badań naukowych stwierdziło 2,8-krotny wzrost ryzyka łożyska przodującego, a więc krwotoku w ciążach in vitro.

     Występowanie zespołu Beckwitha-Wiedemanna (wady chromosomów prowadzące do powstawania guzów u dzieci) jest 5-9 razy częstsze u dzieci z in vitro. Ryzyko wystąpienia mózgowego porażenia dziecięcego jest o 60 proc. większe niż u dzieci poczętych naturalnie (przy in vitro z zamrażaniem embrionów ryzyko wzrasta o 230 proc). Rozwój fizyczny tych dzieci jest do drugiego roku życia gorszy, stwierdzili Nyirati, Orvos, Bartfai i Kovacs (1997). W późniejszym okresie życia dzieci różnice te zanikają.

     U pacjentek po zapłodnieniu in vitro (IVF) może wystąpić ciężki zespół nadmiernej stymulacji jajników z masywnym wodobrzuszem, obrzękiem jajników > 12 cm. Najcięższa postać wiąże się z niewydolnością nerek, zakrzepicą, zawałem serca i udarem mózgu. Łagodny zespół występuje u 25 proc. pacjentek in vitro, ciężki -u 2 proc. Przed procedurą in vitro kobieta dostaje preparaty hormonalne (estrogeny), by wywołać tzw. superowulację. Badacze stwierdzili, że to powoduje wzrost ryzyka raka piersi u kobiet po in vitro.

     Z najnowszych badań wynika, że ok. 42 proc. zarodków powstałych w czasie procedur in vitro ma genetyczne defekty uniemożliwiające im dotrwanie do końca ciąży. Z kanadyjskich badań dr. Marka Walkera z Ottawy u 60 tys. dzieci (w tym 1394 z in vitro) wynika, że ryzyko wad wrodzonych u dzieci poczętych in vitro jest 58 proc. wyższe niż u dzieci poczętych drogą naturalną.

     I na koniec: in vitro niczego nie leczy.

Grażyna Rybak - pediatra

Tekst pochodzi z Tygodnika

2 sierpnia 2015

Pomoc dla niepłodnych małżeństw
(Duszpasterstwo Małżeństw Pragnących Potomstwa)

     Na Msze Święte w intencji potomstwa zapraszamy w każdą drugą niedzielę miesiąca do kościoła NMP Matki Miłosierdzia w Warszawie przy ulicy Świętego Bonifacego 9 do Kaplicy bł. Jerzego Matulewicza.

     Najbliższa Msza Święta 10 lutego 2019 r. godz. 16

     Nasza wspólnota:
     ks. Tomasz Nowaczek MIC - duszpasterz wspólnoty
     oraz grupa małżeństw...

     strona: www.pragniemypotomstwa.pl
     e-mail: pragniemypotomstwa@gmail.com


Jak nie zwiariować podczas starań o dziecko Jak nie zwiariować podczas starań o dziecko
Katarzyna Jarosz
Napisałam to wszystko, by wam powiedzieć, że nie jesteście same w tym, co przeżywacie i że to, co przechodzicie jest normalne. Ja was rozumiem. Bo po prostu jestem jedną z was... » zobacz więcej


Czekając na dziecko Czekając na dziecko
Katarzyna Jarosz
Katarzyna Jarosz jest mężatką od 2004 r. Wraz z mężem, Tomaszem, prowadzi portal katolicki www.adonai.pl; od 2008 r. współtworzy warszawskie Duszpasterstwo Niepłodnych Małżeństw. Od 1,5 roku jest matką adopcyjną Michałka... » zobacz więcej

Wasze komentarze:
 Miska: 04.10.2015, 22:10
 Jak mozna przytaczac badania z lat 1993-1997 w roku 2015 przy obecnym tempie rozwoju medycyny?Kobieto doksztalc sie albo zmien zawod na listonoszke bo jak tak pracujesz na co dzien to ludzi pozbijasz
 Ewa: 04.10.2015, 22:08
 Grazyna Rybak-pediatra-dobrze,ze taka osoba sie podpisala pod tym stekiem bzdur.Widac,ze niestety i wsrod lekarzy sa tlumoki i konowaly,mam nadzieje,ze ta oblakana kobieta nie powadzi czynnej praktyki lekarskiej.
(1)


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej