Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

In vitro i powikłania

Wielu ludzi współczuje znajomym, którzy nie mogą począć dzieci, i namawia ich na nieetyczny program in vitro. Zazwyczaj jednak nie dysponują wiedzą o tym, jak ryzykowna jest procedura in vitro dla matki i dziecka. Przytoczę ważne informacje z badań naukowych.

Piętnaście niezależnych badań amerykańskich naukowców wykazało dwa razy większą śmiertelność noworodków z in vitro niż poczętych naturalnie. Wtedy statystyki mówią, że in vitro się udało, mimo że dziecko nie żyje. Australijskie badania 4 tys. dzieci urodzonych w latach 1993-1997 wykazały, że wśród dzieci poczętych naturalnie 4,2 proc. ma wady wrodzone, wśród dzieci z in vitro - 9 proc. Na podstawie 25 badań z całego świata wiemy, że ryzyko urodzenia się dziecka z wadą wrodzoną wzrasta po in vitro o 30-40 proc. Z badania z USA (rządowy raport) wynika, że 33,6 proc. ciąż in vitro to ciąże mnogie. W in vitro rośnie ryzyko niskiej masy urodzeniowej i wcześniactwa (2,6 razy). Masa bliźniaków po in vitro to 1476 g, a po naturalnym poczęciu - 2009 g. Ciąża bliźniacza z in vitro trwa ok. 30 tygodni, a naturalna - 33,5 tygodnia.

Zagrożenia dla matki wiążą się z dwa razy częstszą ciążą jajowodową po in vitro, gdy embrion zaszczepia się tam zamiast w macicy. Jajowód nie może się rozszerzyć i często pęka w trakcie rozwoju dziecka, powodując jego śmierć i krwotok groźny dla życia matki.

Piętnaście niezależnych badań naukowych stwierdziło 2,8-krotny wzrost ryzyka łożyska przodującego, a więc krwotoku w ciążach in vitro.

Występowanie zespołu Beckwitha-Wiedemanna (wady chromosomów prowadzące do powstawania guzów u dzieci) jest 5-9 razy częstsze u dzieci z in vitro. Ryzyko wystąpienia mózgowego porażenia dziecięcego jest o 60 proc. większe niż u dzieci poczętych naturalnie (przy in vitro z zamrażaniem embrionów ryzyko wzrasta o 230 proc). Rozwój fizyczny tych dzieci jest do drugiego roku życia gorszy, stwierdzili Nyirati, Orvos, Bartfai i Kovacs (1997). W późniejszym okresie życia dzieci różnice te zanikają.

U pacjentek po zapłodnieniu in vitro (IVF) może wystąpić ciężki zespół nadmiernej stymulacji jajników z masywnym wodobrzuszem, obrzękiem jajników > 12 cm. Najcięższa postać wiąże się z niewydolnością nerek, zakrzepicą, zawałem serca i udarem mózgu. Łagodny zespół występuje u 25 proc. pacjentek in vitro, ciężki -u 2 proc. Przed procedurą in vitro kobieta dostaje preparaty hormonalne (estrogeny), by wywołać tzw. superowulację. Badacze stwierdzili, że to powoduje wzrost ryzyka raka piersi u kobiet po in vitro.

Z najnowszych badań wynika, że ok. 42 proc. zarodków powstałych w czasie procedur in vitro ma genetyczne defekty uniemożliwiające im dotrwanie do końca ciąży. Z kanadyjskich badań dr. Marka Walkera z Ottawy u 60 tys. dzieci (w tym 1394 z in vitro) wynika, że ryzyko wad wrodzonych u dzieci poczętych in vitro jest 58 proc. wyższe niż u dzieci poczętych drogą naturalną.

I na koniec: in vitro niczego nie leczy.

Grażyna Rybak - pediatra

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 2 sierpnia 2015

Pomoc dla niepłodnych małżeństw
(Duszpasterstwo Małżeństw Pragnących Potomstwa)

Na Msze Święte w intencji potomstwa zapraszamy w każdą drugą niedzielę miesiąca do kościoła NMP Matki Miłosierdzia w Warszawie przy ulicy Świętego Bonifacego 9 do Kaplicy bł. Jerzego Matulewicza.

Najbliższa Msza Święta 11 września 2022 2021 r. godz. 16

Nasza wspólnota:
ks. Tomasz Nowaczek MIC - duszpasterz wspólnoty
oraz grupa małżeństw...

strona: www.pragniemypotomstwa.pl
e-mail: pragniemypotomstwa@gmail.com

Jak nie zwiariować podczas starań o dziecko Jak nie zwiariować podczas starań o dziecko
Katarzyna Jarosz
Napisałam to wszystko, by wam powiedzieć, że nie jesteście same w tym, co przeżywacie i że to, co przechodzicie jest normalne. Ja was rozumiem. Bo po prostu jestem jedną z was... » zobacz więcej

Czekając na dziecko Czekając na dziecko
Katarzyna Jarosz
Katarzyna Jarosz jest mężatką od 2004 r. Wraz z mężem, Tomaszem, prowadzi portal katolicki www.adonai.pl; od 2008 r. współtworzy warszawskie Duszpasterstwo Niepłodnych Małżeństw. Od 1,5 roku jest matką adopcyjną Michałka... » zobacz więcej

Wasze komentarze:
 Miska: 04.10.2015, 22:10
 Jak mozna przytaczac badania z lat 1993-1997 w roku 2015 przy obecnym tempie rozwoju medycyny?Kobieto doksztalc sie albo zmien zawod na listonoszke bo jak tak pracujesz na co dzien to ludzi pozbijasz
 Ewa: 04.10.2015, 22:08
 Grazyna Rybak-pediatra-dobrze,ze taka osoba sie podpisala pod tym stekiem bzdur.Widac,ze niestety i wsrod lekarzy sa tlumoki i konowaly,mam nadzieje,ze ta oblakana kobieta nie powadzi czynnej praktyki lekarskiej.
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Bernadetta Soubirousśw. Bernadetta Soubirous

Modlitwa św. Bernadetty SoubirousModlitwa św. Bernadetty Soubirous

Testament Bernadety SoubirouTestament Bernadety Soubirou

Ciało nie tknięte rozkładem śmierciCiało nie tknięte rozkładem śmierci

św. Benedykt Józef Labreśw. Benedykt Józef Labre

Bergen i StavangerBergen i Stavanger

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

[ Powrót ]
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej