Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Adopcja bez głosu dziecka

     Biuro Rzecznika Praw Dziecka przeanalizowało ponad siedemset z ponad 6 tys. akt sądowych dotyczących adopcji z okresu od stycznia do czerwca br. i wystosowało list do ministrów rodziny i sprawiedliwości oraz prezesa NIK. Powodem analizy były sygnały o nieprawidłowościach w działalności sądów i ośrodków adopcyjnych, "które mogły zagrażać dobru dziecka".

     Rzecznik donosi m.in. o przewlekłości postępowania sądowego o ustanowienie opiekuna dziecka po pozbawieniu jego rodziców władzy rodzicielskiej; braku analizy sytuacji dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej, co powoduje nieuzasadnione wydłużanie tego pobytu; orzekaniu przez sądy z pominięciem Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, także z pominięciem ośrodka adopcyjnego.

     Donosi także o sytuacjach, w których uprawnione podmioty, w tym sądy, nie zgłaszają do ośrodka adopcyjnego dzieci o uregulowanej sytuacji prawnej, które dzięki temu mogłyby pójść do adopcji pozarodzinnej; o braku w postępowaniu sądowym właściwej reprezentacji dziecka - jego opiekuna czy kuratora; o braku wysłuchania dziecka adoptowanego. Zdarza się, że sądy orzekają bez wymaganych dokumentów Rzecznik wskazuje też na naruszana zasadę poufności w postępowaniu o orzeczenie o adopcji oraz na przewlekłość procedur w ośrodkach adopcyjnvch.

Tekst pochodzi z Tygodnika

16 września 2016

Pomoc dla niepłodnych małżeństw
(Duszpasterstwo Małżeństw Pragnących Potomstwa)

     Na Msze Święte w intencji potomstwa zapraszamy w każdą drugą niedzielę miesiąca do kościoła NMP Matki Miłosierdzia w Warszawie przy ulicy Świętego Bonifacego 9 do Kaplicy bł. Jerzego Matulewicza.

     Najbliższa Msza Święta 10 lutego 2019 r. godz. 16

     Nasza wspólnota:
     ks. Tomasz Nowaczek MIC - duszpasterz wspólnoty
     oraz grupa małżeństw...

     strona: www.pragniemypotomstwa.pl
     e-mail: pragniemypotomstwa@gmail.com


Jak nie zwiariować podczas starań o dziecko Jak nie zwiariować podczas starań o dziecko
Katarzyna Jarosz
Napisałam to wszystko, by wam powiedzieć, że nie jesteście same w tym, co przeżywacie i że to, co przechodzicie jest normalne. Ja was rozumiem. Bo po prostu jestem jedną z was... » zobacz więcej


Czekając na dziecko Czekając na dziecko
Katarzyna Jarosz
Katarzyna Jarosz jest mężatką od 2004 r. Wraz z mężem, Tomaszem, prowadzi portal katolicki www.adonai.pl; od 2008 r. współtworzy warszawskie Duszpasterstwo Niepłodnych Małżeństw. Od 1,5 roku jest matką adopcyjną Michałka... » zobacz więcej

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej