Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Zaradźmy niepłodności

     Rozmowa z prof. Bogdanem Chazanem, ginekologiem położnikiem, wieloletnim konsultantem krajowym w dziedzinie położnictwa i ginekologii, członkiem komisji problemowych Regionalnego Biura Europy Światowej Organizacji Zdrowia i Rady Europy

     Panie Profesorze, coraz częściej słyszymy o epidemii niepłodności. Czy rzeczywiście jest to problem na dużą skalę?

     - Niepłodność jest to stan, kiedy w małżeństwie po roku regularnego współżycia płciowego, przy niestosowaniu żadnych metod ani środków ograniczających płodność nie dochodzi do poczęcia dziecka. Stan ten dotyczy około 10-20 proc. małżeństw. U części par, których płodność jest tylko zmniejszona, dochodzi do poczęcia dziecka po upływie czasu dłuższego niż rok.

     Prawdopodobnie częstość niepłodności się zwiększa. Przyczyniają się do tego coraz wcześniejsze podejmowanie współżycia, zmiany partnerów i związane z tym choroby przenoszone drogą płciową. Także palenie papierosów, alkohol, narkotyki sprzyjają zaburzeniom płodności. Wszystkie te czynniki są szczególnie niebezpieczne u osób w młodym wieku. Możliwe, że obecnie niepłodność jest częściej wykrywana, częściej korzysta się z pomocy lekarskiej, wykonuje badania, większa jest potrzeba wiedzy na temat stanu własnego zdrowia. Badania o częstości niepłodności utrudnia niekiedy ambiwalentny stosunek do własnej płodności, stosowanie metod zmniejszających płodność.

     Jakie są współcześnie najczęstsze przyczyny niepłodności?

     - Przyczyny mogą być zarówno po stronie męża, jak i żony. Do najczęstszych przyczyn po stronie kobiety należą zaburzenia owulacji, niedrożność jajowodów (najczęściej pozapalna), przyczyny immunologiczne. Niepłodność męska może być następstwem stanów zapalnych, chorób immunologicznych, genetycznych, niekorzystnych wpływów środowiskowych.

     Istnieją przypadki, kiedy medycyna nie znajduje tych przyczyn niepłodności, a para nie może mieć dziecka. Czy wówczas możemy mówić o niepłodności?

     - Medycyna zna uwarunkowania, przyczyny niepłodności. Trudniej jest ustalić przyczynę w przypadku konkretnej pary, mogą występować niezależnie od siebie dwie przyczyny niepłodności, co nie zwalnia lekarza z obowiązku wykrywania innych. Ale jest to również niepłodność.

     Kiedy należy podjąć decyzję o leczeniu?

     - Aby podjąć leczenie, trzeba najpierw postarać się wykryć przyczynę lub przyczyny. Nie jest to łatwe i czasem się nie udaje. Po roku niezachodzenia w ciążę trzeba się zająć tym problemem.

     W jaki sposób powinna przebiegać prawidłowa diagnoza niepłodności?

     - Rozpoznawanie przyczyn niepłodności powinno być prowadzone według schematu znanemu każdemu lekarzowi. Niektóre, początkowe badania można wykonać w poradni dla kobiet i szpitalu rejonowym, i od tego trzeba zacząć. Bardziej skomplikowane procedury wykonuje się w wyspecjalizowanych ośrodkach. Idealnie byłoby wykonać wszystkie potrzebne badania w jednym ośrodku: badanie nasienia mężczyzny, badania hormonalne i immunologiczne, ocenę drożności jajowodów, skorzystać z pomocy psychologicznej i prawnej. W tym samym miejscu powinny być dostępne metody lecznicze. Jednak takich ośrodków w Polsce jest niewiele. Pacjentki niepotrzebnie tracą czas, postępowanie przebiega według różnych koncepcji. Są też sytuacje, kiedy pary zbyt mocno przywiązane do jednego lekarza, poddają się niekończącym się, kosztownym badaniom, diagnozom, z których nic nie wynika. Brakuje czasem racjonalnego podejścia ze strony opieki medycznej. Należałoby opracować i wdrożyć program prewencji płodności i jej leczenia.

     Istnieją ośrodki, czasem z szyldem klinik leczenia niepłodności, gdzie wykonuje się zapłodnienie pozaustrojowe...

     - Przy pomocy procedur "wspomaganego rozrodu" nie wspomaga się zwykle, wbrew nazwie, naturalnych mechanizmów odpowiedzialnych za płodność, ale je wyłącza, obchodzi, uruchamiając procesy nieobecne w organizmie kobiety w naturalnych warunkach, a samo zapłodnienie odbywa się w szklanym naczyniu (stąd nazwa "in vitro"). Okazuje się, że rozwój dzieci poczętych w ten sposób częściej przebiega nieprawidłowo.

     Na co uczulić małżeństwa, by opieka nad nimi w przypadku niepłodności była jak najbardziej właściwa?

     - Trzeba poszukać lekarzy, do których można mieć zaufanie, którzy podchodzą w sposób odpowiedzialny do swojego zawodu, nie przekraczają swoich kompetencji, nie biorą się za coś, czego nie potrafią. Przykładem takiej nieodpowiedzialności jest sytuacja, kiedy kobieta w małym szpitalu poddawana jest operacji plastycznej jajowodów. Taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. Trzeba powiedzieć, że większość lekarzy podchodzi do swojego zawodu w sposób właściwy. W przypadkach leczenia niepłodności zachowanie odpowiednich standardów etycznych jest szczególnie potrzebne.

     Bardzo dziękuję za rozmowę.


Małgorzata Jędrzejczyk


Tekst pochodzi gazety

Dodatek "W Rodzinie"

Pomoc dla niepłodnych małżeństw
(Duszpasterstwo Małżeństw Pragnących Potomstwa)

     Na Msze Święte w intencji potomstwa zapraszamy w każdą drugą niedzielę miesiąca do kościoła NMP Matki Miłosierdzia w Warszawie przy ulicy Świętego Bonifacego 9 do Kaplicy bł. Jerzego Matulewicza.

     Najbliższa Msza Święta 10 lutego 2019 r. godz. 16

     Nasza wspólnota:
     ks. Tomasz Nowaczek MIC - duszpasterz wspólnoty
     oraz grupa małżeństw...

     strona: www.pragniemypotomstwa.pl
     e-mail: pragniemypotomstwa@gmail.com


Jak nie zwiariować podczas starań o dziecko Jak nie zwiariować podczas starań o dziecko
Katarzyna Jarosz
Napisałam to wszystko, by wam powiedzieć, że nie jesteście same w tym, co przeżywacie i że to, co przechodzicie jest normalne. Ja was rozumiem. Bo po prostu jestem jedną z was... » zobacz więcej


Czekając na dziecko Czekając na dziecko
Katarzyna Jarosz
Katarzyna Jarosz jest mężatką od 2004 r. Wraz z mężem, Tomaszem, prowadzi portal katolicki www.adonai.pl; od 2008 r. współtworzy warszawskie Duszpasterstwo Niepłodnych Małżeństw. Od 1,5 roku jest matką adopcyjną Michałka... » zobacz więcej

Wasze komentarze:
 edyta: 03.10.2013, 13:44
 My się staramy już 7 lat, odmawiałam modlitwę pompejańską, lika nowenn, tajemnice szczęścia, obydwoje modlimy się o dziecko, nie mamy przeciwskazań medycznych do poczęcia, regularnie jeździmy do lekarza naprotechnologa i ogolnie jest ok, a dziecka nadal nie ma, dlaczego? :(
 Iza i Mariusz : 23.08.2010, 17:05
 Błagam Cię MATECZKO BOŻA O TO abyśmy mieli dzieciątko już czekamy na nie 6 lat .ZMIŁUJ SIĘ NAD NAMI .prosimy o dar macierzyństwa .
 Piotrek i Kasia: 05.02.2010, 21:08
 Witamy wszystkich Chcemy się podzielić dobrą nowiną. Po pierwsze o to nie traćcie nadziej, chociaż wiemy że to tak łatwo nam napisać, módlcie Się i proście Pana Boga o dar macieżyństwa. Staraliśmy się o dziecko przez ponad rok od ślubu, cały czas modliliśmy się o dar macieżyństwa i przyjęcia woli Bożej jeśli miało by być inaczej, ale wciąż plany Pana Boga były inne niż nasze. Zaczęliśmy odprawiać pięć pierwszych piątków miesiąca w intencji poczęcia naszego dziecka, jadąc do Gietrzwałdu do Mateczki Bożej. Tam Odmawialiśmy różaniec i drogę krzyżową oraz korzystaliśmy z sakramentu spowiedzi , Prosząc Mateczkę Bożą o cud. Ku naszemu zaskoczeniu, Po pięciu miesiącach moja żona zaszła w ciążę, jest teraz w 8 miesiącu i modlimy się teraz o szczęśliwe rozwiązanie. Ogromnie Się Radujemy , że nasze modlitwy przed obrazem Mateczki Bożej Gietrzwałdzkiej zostały wysłuchane. Pozdrawiamy i Nie traćcie nadziej, módlcie się i proście Panią Gietrzwałdzką o dar macierzyństwa .
(1)


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej