Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Rozpoznać najlepszy czas

Tym razem chciałabym podać konkretne wskazówki dotyczące wyboru najwłaściwszego czasu dla podjęcia współżycia przez małżonków mających kłopoty z płodnością.

Popatrzmy na zamieszczoną kartę. Gdyby to była karta małżonków mających trudności z poczęciem dziecka, to do współżycia po raz pierwszy w tym cyklu powinno dojść w jedenastym dniu. Pojawił się wtedy rozciągliwy śluz.

Rozpoznać najlepszy czas

Dlaczego wtedy?

Ponieważ śluz podobny do surowego białka jaja kurzego lub odczucie mokrości wskazuje, iż są duże szansę na to, że pocznie się dziecko.

Następny raz do zbliżenia mogłoby dojść w dniu 13. Dzień wstrzemięźliwości zalecany jest w celu nagromadzenia się optymalnej liczby dojrzałych plemników.

U niektórych kobiet obserwuje się charakterystyczne obniżenie się temperatury bezpośrednio przed jej wzrostem. Na tej karcie widzimy je w czternastym dniu cyklu. Jeśli któraś z Pań zauważa taki spadek, proszę pamiętać, że współżycie rano, w dniu takiego spadku temperatury może być bardzo bliskie owulacji.

Plemniki o normalnej żywotności mogą czekać kilka dni na komórkę jajową. Kiedy jednak są słabsze lub w drogach rodnych kobiety jest mało śluzu, trzeba dużej troskliwości, by płodność zmaksymalizować.

Inne dni wysokiej płodności

Wzrost temperatury może występować już po kilku godzinach od jajeczkowania, dlatego poranne zbliżenie, po, stwierdzeniu wzrostu temperatury może przynieść oczekiwany owoc.

W przypadku właścicielki tej karty byłoby to współżycie w 15 dniu cyklu.

Podsumujmy więc:

Małżeństwo dążące do poczęcia dziecka najpierw przez trzy cykle powinno dokładnie notować wszystkie objawy płodności. Konieczna jest obserwacja długości okresu występowania śluzu oraz wzrostu temperatury i zmian szyjki macicy. Dni dla podjęcia współżycia w czwartym cyklu powinny być zaplanowane wcześniej, w oparciu o zaobserwowany w czasie pierwszych trzech cykli okres największej płodności. Współżycie powinno być tak rozłożone, by mogła się nagromadzić jak największa ilość dojrzałego nasienia (powstrzymanie się od zbliżeń przez przynajmniej pięć dni przed podjęciem próby, wskazane jest, aby mężczyzna nie nosił obcisłej bielizny) oraz by odbyło się ono możliwie najbliżej dnia owulacji. Badania opublikowane w grudniu 1995 roku w amerykańskim czasopiśmie medycznym New England Journal of Medicine wykazały bowiem, że najczęściej do poczęcia dochodzi w wyniku współżycia mającego miejsce w dzień owulacji (39,6% poczęć), dzień przed owulacją (25,6% poczęć) oraz dwa dni przed owulacją (11,2%). Codzienne współżycie podnosi prawdopodobieństwo poczęcia do 37% (przy współżyciu co drugi dzień wskaźnik ten wynosi 33%). Zbliżenie może zatem odbyć się pod koniec trwania objawu śluzu płodnego, gdy jest on najbardziej rozciągliwy i obfity lub gdy jest najmocniejsze odczucie mokrości; czasami (według badań hormonalnych) dniem jajeczkowania jest pierwszy dzień wysychania śluzu po dniu szczytu, a niekiedy owulację sygnalizuje jednodniowy spadek temperatury, poprzedzony kilkudniową obecnością śluzu płodnego, dlatego współżycie rano w takim dniu spadku temperatury może być bliskie owulacji. Również pierwsza podwyższona poranna temperatura (po dniach ze śluzem i dniach z temperaturą niższą) może wystąpić w kilkugodzinnym odstępie od jajeczkowania - współżycie rano w tym dniu może być również bliskie owulacji. Badania wykazały też, że dzień owulacji przeważnie wypada w bardzo bliskim sąsiedztwie dnia szczytu śluzu. Warto także nauczyć się obserwacji zmian w szyjce macicy - jej uniesienie się, miękkość i otwarcie są bardzo wiarygodnymi sygnałami zbliżającej się owulacji.

Aspekt psychiczny

Małżonkowie szukający pomocy bywają często onieśmieleni i zdenerwowani. Mąż może sądzić, że poddaje się w wątpliwość jego męskość, żona zaś uważa, że pod znakiem zapytania stoi jej kobiecość, w wyobraźni badania stają się wyolbrzymione i groźne.

Gdy małżonkowie potrafią uzbroić się w cierpliwość, często dochodzi niespodziewanie do poczęcia. Wielką rolę bowiem odgrywają tu czynniki psychologiczne.

Pisze pewna pani: "Usiłującprzez sześć lat bez powodzenia zajść w ciążę, postanowiliśmy wraz z mężem zaadoptować dziecko. Sześć miesięcy po podjęciu decyzji zaszłam w ciążę. Można z tego wyciągnąć tylko jeden wniosek - nasz niepokój związany z tą sprawą zakłócał normalny przebieg zjawisk."

Zmęczenie przyczynia się niekiedy do problemów związanych z niepłodnością. Skuteczną kuracją może więc okazać się odpoczynek. Nadmierne napięcie lub wyczerpanie nerwowe spowodowane przepracowaniem przyczyniają się do spadku płodności zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

Kiedy problem niepłodności staje się nadrzędną sprawą w życiu dwojga ludzi, żona często zaczyna mieć poczucie, że traktuje się ją jak wytwórcę, przedmiot, który ma pełnić określoną funkcję, a nie jak kobietę, którą darzy się bezinteresownym uczuciem. Popełnia się błąd, sądząc, że wszystko dobrze się ułoży, kiedy na świat przyjdzie dziecko. Jeżeli bez względu na okoliczności małżonkowie są dla siebie ludźmi najbliższymi i najważniejszymi w życiu, może nagle i nieoczekiwanie dojść do poczęcia, tak jakby dziecko tylko czekało na ten moment.

"Zaczęło się naprawdę między nami źle dziać. Mój mąż i ja przeszliśmy wiele badań. Prowadziłam przez osiem miesięcy kartę obserwacji i nikt nie znajdował u nas żadnych nieprawidłowości... W końcu powiedziano mi, żebym przestała prowadzić obserwacje i zajęła się naszym wspólnym życiem - by ta to najlepsza rada, jakiej mi udzielono. Przestałam pracować, zapisałam się na lekcje gotowania, zaczęłam nam obojgu dogadzać i wtedy właśnie stało się. Jest dziecko. Uspokoiłam się wewnętrznie, nasze życie intymne zmieniło się - nabrało naturalności, przestało być zadanym ćwiczeniem. "

Ustalenie daty porodu

Z zapisanym wykresem temperatury nie potrzeba przeprowadzać testu ciążowego. Z 99% pewnością można stwierdzić obecność dziecka w łonie matki po 21 dniach utrzymującej się wyższej temperatury. Proponujemy dokładniejszą metodę obliczania terminu porodu niż ta, którąstosująlekarze, a mianowicie: od pierwszego dnia wzrostu temperatury odejmujemy 7 dni i dodajemy 9 miesięcy - otrzymujemy przybliżony termin porodu.

A jeśli się nie uda?

Jeśli po 12 miesiącach stosowania się do powyższych wskazówek nie osiągniecie poczęcia, zwróćcie się do dobrego specjalisty, który uwzględni również Wasze przekonania etyczne.

Aleksandra Struś

Pomoc dla niepłodnych małżeństw
(Duszpasterstwo Małżeństw Pragnących Potomstwa)

Na Msze Święte w intencji potomstwa zapraszamy w każdą drugą niedzielę miesiąca do kościoła NMP Matki Miłosierdzia w Warszawie przy ulicy Świętego Bonifacego 9 do Kaplicy bł. Jerzego Matulewicza.

Najbliższa Msza Święta 11 września 2022 2021 r. godz. 16

Nasza wspólnota:
ks. Tomasz Nowaczek MIC - duszpasterz wspólnoty
oraz grupa małżeństw...

strona: www.pragniemypotomstwa.pl
e-mail: pragniemypotomstwa@gmail.com

Jak nie zwiariować podczas starań o dziecko Jak nie zwiariować podczas starań o dziecko
Katarzyna Jarosz
Napisałam to wszystko, by wam powiedzieć, że nie jesteście same w tym, co przeżywacie i że to, co przechodzicie jest normalne. Ja was rozumiem. Bo po prostu jestem jedną z was... » zobacz więcej

Czekając na dziecko Czekając na dziecko
Katarzyna Jarosz
Katarzyna Jarosz jest mężatką od 2004 r. Wraz z mężem, Tomaszem, prowadzi portal katolicki www.adonai.pl; od 2008 r. współtworzy warszawskie Duszpasterstwo Niepłodnych Małżeństw. Od 1,5 roku jest matką adopcyjną Michałka... » zobacz więcej

Wasze komentarze:
 ja: 08.07.2022, 17:24
 o cud dla mnie
 dagusiam: 20.06.2012, 13:04
 Witam, czy jest tu ktoś kto pomoże mi zinterpretować mój wykres??? Tak jak w artykule, na podstawie 3 wykresów określić kiedy i czy mam owulacje itp.Proszę o pomoc, bo już ponad 3 lata nam się nie udaje...:(
 ilona: 28.03.2012, 18:34
 Szkoda że nie można powiększyć tego wykresu.
 M: 18.01.2012, 14:13
 Do Inki - może mialaś stan zapalny w organizmie lub owulację później, niż Ci się wydawało. Zdrowy organizm nie będzie miał podwyższonej temperatury dłużej niż 14-15 dni po owulacji - staram się o dziecko od roku i tylko raz miałam podwyższoną temperaturę dłużej... Jeden jedyny raz, gdy zaszlam w ciążę, ale niestety poroniłam po kilku tygodniach. Teraz, zawsze jak kupię test, wiem, że wystaczry poczekać jeden dzień, a temperatura pewnie spadnie. No i spada, i w ciąży nie jestem, a wydaję pieniądze na testy z niecierpliwości...
 Inka : 11.01.2011, 01:59
  Z zapisanym wykresem temperatury nie potrzeba przeprowadzać testu ciążowego. Z 99% pewnością można stwierdzić obecność dziecka w łonie matki po 21 dniach utrzymującej się wyższej temperatury. To chyba największe brednie jakie czytałam... I to w XXI w... Tak się składa, że sama ostatnio przekonałam się jako można mieć podniesioną temperaturę (cały miesiąc) a w ciąży nie być! Radziłabym aby takie artykuły pisali ludzie, którzy się na tym znają, a nie stworzyciele mitów. Jak można twierdzić, że na 99% taki symptom zwiastuje ciążę i nie trzeba robić testu? To nieodpowiedzialne. Nie radzę czerpać wiedzy z tego artykułu.
 ewa: 30.12.2007, 18:40
  ....no podaje się , dodam "kropkę do tego arykułu , ponieważ gdzieś we mnie siedzi" . Bóg Ojciec - Miłość objawiona w Jezusie , jest Źródłem ludzkiej Miłosci - tej Szczególnej jaka istnieje między mężczyzną i niewiastą . Bóg PRAGNIE ich Zjednoczenia Duchowego i dopełniena Go poprzez Zjednoczenie Cielesne , które będąc piękne same w sobie przynosi miłującym się ludziom radość , poczucie bliskości i wyłączności . Jest CUDEM ludzkiego Życia....ale o który należy się nieustannie Troszczyć...pielęgnować jak o bezcenny Skarb . BÓG ZMĘCZYŁ SIĘ CZłowiekiem....jego ingerencją w sferę intymnną porzez używanie różnych środków farmakologicznych...tych złych... . BÓG TĘSKNI do czystej ludzkiej Miłosci w każdej Jej sferze...i bardzo w tej intymnej . Bóg Pragnie Odpocząć w ludzkiej Miłości , aby znów mógł powiedzieć , że wszystko co Stworzył było Bardzo Dobre . Dużą Rolę odgrywa TU MĘŻCZYZNA ze swą delikatnością , czułością ale i wiedzą , dzięki temu moze skutecznie wspierać niewiastę i Tworzyć z nią PEŁNIĘ Zjednoczenia , która może dać przedsmak raju , stanu łaski ale nie NIEBA , ponieważ Śmierć nie została jeszcze pokonana , dlatego bedą nadal im towarzyszyli cierpienia ... . Oby było jak Najwięcej Par w Których BÓG Będzie MÓGŁ ODPOCZĄĆ... ! Pozdrawiam.. .
 m: 28.12.2007, 01:14
 czy istnieje szansa powiększenia tej tabelki?
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Bernadetta Soubirousśw. Bernadetta Soubirous

Modlitwa św. Bernadetty SoubirousModlitwa św. Bernadetty Soubirous

Testament Bernadety SoubirouTestament Bernadety Soubirou

Ciało nie tknięte rozkładem śmierciCiało nie tknięte rozkładem śmierci

św. Benedykt Józef Labreśw. Benedykt Józef Labre

Bergen i StavangerBergen i Stavanger

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

[ Powrót ]
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej