Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Boży dar

Popularna piosenka francuska śpiewana 24 czerwca wzywa zakochanych do gromadzenia się wieczorem przy ogniskach, których płomienie przypominają, że ten wielki Święty miał za zadanie głosić nadejście Jezusa, który jest prawdziwym Światłem świata. My zaś starajmy się dzisiaj wziąć udział w radości Zachariasza i Elżbiety, radości z narodzin upragnionego dziecka. Było ono ofiarowane im przez Boga i obdarzone wyjątkowym powołaniem.

Ewangelia spisana przez św. Łukasza mówi krótko: sprawiedliwi małżonkowie Elżbieta i Zachariasz "nie mieli dziecka, ponieważ Elżbieta była niepłodna; oboje zaś byli już posunięci w latach" (Łk 1, 7). W tym zdaniu wypowiedziane jest wielkie cierpienie tych dwojga. Bo dla prawowiernych Żydów dziecko było błogosławieństwem Bożym. Małżeństwa żyły w nadziei, że z nich narodzi się Mesjasz - Zbawiciel.

Zachariasz i Elżbieta znali z dziejów Izraela przykłady małżeństw długo niepłodnych, a za zrządzeniem Boga obdarzonych w starości potomstwem, które w dziejach Narodu wybranego odegrało nieprzeciętną rolę. Przykładem jest np. historia Abrahama i Sary (rodzice Izaaka) oraz Elkany i Anny (rodzice proroka Samuela). Elżbieta, żona Zachariasza, doskonale rozumiała smutek Anny: "Anno, czemu płaczesz? - pytał Elkana - Dlaczego nie jesz? Czemu się twoje serce smuci? Czyż ja nie znaczę dla ciebie więcej niż dziesięciu synów?" (1 Sm 1, 8). Anna żarliwie modliła się do Boga: "Jeśli łaskawie wejrzysz na poniżenie służebnicy twojej i wspomnisz na mnie, i nie zapomnisz służebnicy twojej, i dasz mi potomka płci męskiej, wtedy oddam go Panu na wszystkie dni jego życia" (1 Sm 1, 11). Najwyższy wysłuchał jej próśb. Poczęła syna, którego Bóg powołał na proroka.

Zapewne niezliczone razy kierowali do Boga taką lub podobną modlitwę Zachariasz i Elżbieta, lecz Bóg podobnie jak w wypadku Abrahama, długo milczał. On działa bowiem w czasie, który sam wybiera. I tak upływały miesiące i lata aż do pewnego dnia, w którym Zachariasz pełnił służbę kapłańską w świątyni. Wtedy ukazał mu się anioł Pański, który rzekł do niego: "Nie bój się Zachariaszu; twoja prośba została wysłuchana: twoja żona Elżbieta urodzi ci syna, któremu nadasz imię Jan. Będzie radość i wesele, i wielu cieszyć się będzie z jego narodzenia" (Łk 1, 13-14). W zapowiedzianym czasie Elżbieta poznała radość trzymania w ramionach własnego dziecka i okazywania go krewnym i przyjaciołom.

Jan Chrzciciel jest dzieckiem ofiarowanym rodzicom przez Boga. Stał się dla nich (i nie tylko!) prezentem Najwyższego.

Dzisiejsza uroczystość stawia pytania, które nas dotyczą: przede wszystkim czy potrafimy patrzeć na dziecko jako na Boży dar? Czy umiemy Bogu za nie dziękować? Czy dziecko jest dla nas źródłem radości? Czy też jego poczęcie jest przyczyną smutku, ponieważ utrudnia bądź wprost uniemożliwia realizację życiowych ambicji rodziców?

"Dzieci są uśmiechem nieba posyłanym na ziemię. Są radością rodziny i społeczności. Są rozkoszą Kościoła" (Jan Paweł II).

Dzień narodzenia św. Jana Chrzciciela zaprasza m.in. do rewizji stosunku do dziecka.

Andrzej Ogniewski

Pomoc dla niepłodnych małżeństw
(Duszpasterstwo Małżeństw Pragnących Potomstwa)

Na Msze Święte w intencji potomstwa zapraszamy w każdą drugą niedzielę miesiąca do kościoła NMP Matki Miłosierdzia w Warszawie przy ulicy Świętego Bonifacego 9 do Kaplicy bł. Jerzego Matulewicza.

Najbliższa Msza Święta 11 września 2022 2021 r. godz. 16

Nasza wspólnota:
ks. Tomasz Nowaczek MIC - duszpasterz wspólnoty
oraz grupa małżeństw...

strona: www.pragniemypotomstwa.pl
e-mail: pragniemypotomstwa@gmail.com

Jak nie zwiariować podczas starań o dziecko Jak nie zwiariować podczas starań o dziecko
Katarzyna Jarosz
Napisałam to wszystko, by wam powiedzieć, że nie jesteście same w tym, co przeżywacie i że to, co przechodzicie jest normalne. Ja was rozumiem. Bo po prostu jestem jedną z was... » zobacz więcej

Czekając na dziecko Czekając na dziecko
Katarzyna Jarosz
Katarzyna Jarosz jest mężatką od 2004 r. Wraz z mężem, Tomaszem, prowadzi portal katolicki www.adonai.pl; od 2008 r. współtworzy warszawskie Duszpasterstwo Niepłodnych Małżeństw. Od 1,5 roku jest matką adopcyjną Michałka... » zobacz więcej

Wasze komentarze:
 Dorota : 27.10.2023, 10:31
 Proszę przez wstawiennictwo Św. Elżbiety i Św. Zachariasza o dar potomstwa dla Doroty i Dariusza, jeśli taka jest wola Dobrego Boga. Proszę o siłę i ufność w Boże Miłosierdzie dla par starających się o potomstwo. Bóg zapłać
 Hanna: 13.11.2022, 15:26
 Prosze o dar potomstwa dla Nas ,jęśli taka jest wola Boża .Bóg zapłać za modlitwę Hanna i Sebastian
 Hanna: 10.11.2022, 16:30
 Św.Elżbieto proszę wstaw się za nami ,abyśmy mogli zostać rodzicami .Jezu Ty się tym zajmij. Amen
 Katarzyna: 25.02.2019, 20:28
 Bezskutecznie staramy się o dzieciątko. Wierzę, że w końcu Bóg wysłucha naszych modlitw i próśb. Proszę o modlitwę za nas.
 Hanka: 17.04.2018, 16:27
 Zmagań się z edometrioza, z wysoką prolaktyna i tarczyca, mój partner ma słabe nasienie w godzinie czasu są już martwe. Bardzo proszę o modlitwe o Boży dar dla nas żebyśmy mogli wspólnie wychowywać nasz cud... O którym marzymy
 A.: 02.04.2017, 13:12
 Jezu Miłosierny nie opuszczaj mnie w potrzebie, ulecz niepłodność i pozwól cieszyć się zdrowym potomstwem.
 ANIA F. z męzem: 12.01.2014, 09:12
 Sw.Dominiku prosimy cię :wyproś dla nas tak długo wyczekaną łaskę macierzyństwa.prosimy o dar tak piękny jakim jest dziecko .Proszę o modlitwę.Bóg zapłać.Amen
 tobiaszzzz: 22.09.2013, 12:01
 jak jest bezpłodny to ma lipę niepłodność to co innego kto tu pisze ....
 Justyna: 30.12.2011, 16:53
 dzisiaj się dowiedzieliśmy że mój mąż jest bezpłodny, tak bardzo pragniemy dziecka, lekarze nie dają szans, co dalej robić, ? czekamy na cud.


 Joanna: 15.07.2009, 09:10
 Mam endometriozę a mąż słabe nasienie - szanse na dziecko minimalne. Tyle nam powiedzieli lekarze. Ale ja ufam Bogu i wierzę, że na przekór wszystkiemu obdarzy nas dzieckiem.:) Dam znać jak to się stanie.
 Kasia: 11.09.2008, 13:53
 Ja wiem,że mój chłopak jest bezpłodny, ale wierzę, że to się zmieni.Bardzo się kochamy,wzajemnie wspieramy.Wiara czyni cuda, ale nie wtedy kiedy tego oczekujemy. Wszystko ma swój czas i swoje miejsce...
 M: 09.06.2008, 08:09
 Mój chłopak dowiedział się że jest bezpłodny. Przez ten czas załamał się, ale ja nie przestałam wierzyć że będzie nam dane zostać rodzicami i chociaż nachodziły mnie myśli: "a co jeśli naprawdę nie będziemy ich mieć?" nie przestawałam wierzyć i modliłam się kilka razy dziennie. Na cud nie musiałam długo czekać, bo jedynie dwa tygodnie. Okazało się że to zwykła pomyłka w badaniach. Każdy uznałby to za przypadek jednak ja wiem że Bóg wystawił nas na ciężką próbę ale nie pozwolił długo cierpieć. Wiem że każde dziecko będzie cudem który Bóg nam podarował i codziennie dziękuję za ten nasz cud i pewnie dziękować będę do końca życia:)
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Bernadetta Soubirousśw. Bernadetta Soubirous

Modlitwa św. Bernadetty SoubirousModlitwa św. Bernadetty Soubirous

Testament Bernadety SoubirouTestament Bernadety Soubirou

Ciało nie tknięte rozkładem śmierciCiało nie tknięte rozkładem śmierci

św. Benedykt Józef Labreśw. Benedykt Józef Labre

Bergen i StavangerBergen i Stavanger

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

[ Powrót ]
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej