Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Po pierwsze życie

Z abp. Henrykiem Hoserem, ordynariuszem diecezji warszawsko-praskiej i przewodniczącym Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych, rozmawia Radek Molenda

Tuż przed Bożym Narodzeniem, 12 grudnia, Kongregacja Nauki Wiary skierowała do wiernych nową instrukcję "Dignitas personae". Jakie są jej punkty ciężkości i na co zwraca uwagę?

Instrukcja w pełni potwierdza to wszystko, o czym Kościół mówi! już we wcześniejszych swoich dokumentach. Poprzednia instrukcja "Donum vitae" o szacunku dla rodzącego się życia ludzkiego i o godności jego przekazywania ma dziś już dwadzieścia jeden lat. Nie była więc w stanie odpowiedzieć na wiele nowych problemów bioetycz-nych, które pojawiły się w ostatnich latach. "Dignitas personae" te właśnie problemy podejmuje.

Instrukcja po pierwsze przypomina nam etyczne i deontologiczne (etyka dostosowana do środowiska zawodowego) zasady, którymi powinniśmy się kierować. Po drugie - poddaje ocenie dokonywaną w laboratoriach prokreację pozaustrojową, czyli in vitro, która właściwie jest zootechniką, a nie techniką medycyny aplikowanej człowiekowi. Po trzecie - podejmuje problem ochrony ludzkiego genomu, dziedzictwa genowego człowieka oraz różnych, możliwych manipulacji genetycznych w stosunku do embrionów i gamet.

Mimowolnie uczestnicząc w toczącej się obecnie dyskusji o in vitro, mamy jako katolicy powinność uzupełniania - poprzez np. lekturę "Dignitas personae" - swojej wiedzy w tej dziedzinie?

Oczywiście. Katolik jest skazany na ciągły rozwój - aż do Królestwa niebieskiego. Stąd do czytania instrukcji zachęcam czytelników tygodnika "Idziemy" oraz tych wszystkich, którzy mają dostęp do Internetu. Na stronach www można z łatwością znaleźć wszystkie dokumenty Kościoła. Nie trzeba nawet chodzić do księgarni i wydawać pieniędzy na ich kupno.

Już w trakcie konferencji prezentującej instrukcję podnosiły się głosy, że to jedynie zbiór zakazów. Tymczasem można odnieść wrażenie, że Kościół, podejmując tematykę in vitro, coraz mocniej podkreśla jednoczesne istnienie pozytywnej, dającej "życie" alternatywy. Wskazuje m.in. na możliwość adopcji.

Kościół zawsze był i jest nastawiony na dużo bardziej skuteczne, dużo bardziej ludzkie i dużo mniej niebezpieczne niż in vitro rozwiązania alternatywne. A więc na zapobieganie niepłodności, leczenie niepłodności, a gdy te dwa etapy zawiodą - wówczas adopcję dzieci, które czekają na kochających rodziców. Kościół zawsze szedł w tym kierunku, pamiętając, że Jezus przyszedł po to, byśmy mieli życie i byśmy je mieli w obfitości. Instrukcja, choć w mniejszym stopniu zawiera ten aspekt, całkowicie ten kierunek potwierdza.

Mówił Ksiądz Arcybiskup o in vitro jako nie tyle medycynie, co zootechnice. Jak ocenić pomysł jej refundacji?

Trzeba wiedzieć, że to procedura bardzo kosztowna, wynosząca obecnie w krajach Europy Zachodniej dla jednego zapłodnienia od kilku do kilkunastu tysięcy euro. Kobiety, które - jako dawczynie - są źródłem komórek jajowych, to często młode, hiperstymulowane hormonami dziewczyny. Otrzymują za to od 600 do 800 euro. To, można powiedzieć, zupełnie nowa forma niewolnictwa i bardzo okrutnej eksploatacji człowieka.

Refundowanie oznacza zaangażowanie bardzo dużych funduszy w technikę, która - moim zdaniem - jest letalna tzn. wprowadza śmiercionośne elementy, programowanie uśmiercania embrionów. Jednocześnie jest teratogenna (powodująca wady rozwojowe), ponieważ proces selekcji genetycznej dokonywany w laboratorium jest bez porównania mniej doskonały niż proces selekcji genetycznej, który naturalnie dokonuje się w organizmie matki. Tam jest cała procedura selekcyjna nie embrionów, tylko gamet, zwłaszcza męskich, po to, by dziecko było zdrowe i genetycznie poprawnie skonstruowane.

Dokumenty Kościoła

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 25 stycznia 2009

Pomoc dla niepłodnych małżeństw
(Duszpasterstwo Małżeństw Pragnących Potomstwa)

Na Msze Święte w intencji potomstwa zapraszamy w każdą drugą niedzielę miesiąca do kościoła NMP Matki Miłosierdzia w Warszawie przy ulicy Świętego Bonifacego 9 do Kaplicy bł. Jerzego Matulewicza.

Najbliższa Msza Święta 11 września 2022 2021 r. godz. 16

Nasza wspólnota:
ks. Tomasz Nowaczek MIC - duszpasterz wspólnoty
oraz grupa małżeństw...

strona: www.pragniemypotomstwa.pl
e-mail: pragniemypotomstwa@gmail.com

Jak nie zwiariować podczas starań o dziecko Jak nie zwiariować podczas starań o dziecko
Katarzyna Jarosz
Napisałam to wszystko, by wam powiedzieć, że nie jesteście same w tym, co przeżywacie i że to, co przechodzicie jest normalne. Ja was rozumiem. Bo po prostu jestem jedną z was... » zobacz więcej

Czekając na dziecko Czekając na dziecko
Katarzyna Jarosz
Katarzyna Jarosz jest mężatką od 2004 r. Wraz z mężem, Tomaszem, prowadzi portal katolicki www.adonai.pl; od 2008 r. współtworzy warszawskie Duszpasterstwo Niepłodnych Małżeństw. Od 1,5 roku jest matką adopcyjną Michałka... » zobacz więcej

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

św. Bernadetta Soubirousśw. Bernadetta Soubirous

Modlitwa św. Bernadetty SoubirousModlitwa św. Bernadetty Soubirous

Testament Bernadety SoubirouTestament Bernadety Soubirou

Ciało nie tknięte rozkładem śmierciCiało nie tknięte rozkładem śmierci

św. Benedykt Józef Labreśw. Benedykt Józef Labre

Bergen i StavangerBergen i Stavanger

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

[ Powrót ]
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej