Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Grzegorz Pasierb

"Gdy przyjdę, o Panie, przed oblicze Twe
Ja - syn marnotrawny - w słabości, wśród łez
Ty ręce otworzysz, uśmiechniesz się i
Do domu dzieciństwa pokażesz mi drzwi..."Grzegorz Pasierb urodził się 14 czerwca 1964 r. w Tyczynie, jako trzecie dziecko Marii i Józefa Pasierbów. Ochrzczony został w kościele parafialnym w Malawie k. Rzeszowa, gdzie mieszkali rodzice. Tam też uczęszczał do szkoły podstawowej. Maturą w 1983 r. ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Ks. St. Konarskiego w Rzeszowie, a uzyskując w 1988 r. magisterium - Wydział Filologii Polskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

W czasie studiów był aktywnym członkiem lubelskiej wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym "Effatha". Po powrocie do Rzeszowa pracował jako nauczyciel języka polskiego w miejscowym Liceum Ekonomicznym. Był także członkiem redakcji solidarnościowego tygodnika poświęconego sprawom społecznym, kulturalnym i religijnym pt. "San". Jako jego korespondent relacjonował m.in. pierwsze w Europie Wschodniej spotkanie młodych Taizé we Wrocławiu w 1989 r., roku - jak pisał - "pękających murów i otwieranych spektakularnie granic, roku nadziei i wolności". W Malawie, gdzie mieszkał prowadził wspólnotę modlitewną. Był pasjonatem szachów. Co roku w Rzeszowie odbywa się turniej szachowy poświęcony jego pamięci. Był poetą. Pierwsze wiersze zaczął pisać w wieku piętnastu lat i kontynuował tę twórczość - choć za życia nie publikowaną - aż do końca swoich dni.

Dnia 8 lutego 1991 r. wyruszył w swoją ostatnią podróż. Następnego dnia zginął w wypadku samochodowym pod Dreznem. Pochowany został na cmentarzu w Malawie. Pośmiertnie, staraniem Rodziców, wydano zbiór jego wierszy, opowiadań i listów pt. "...pozdrawiam Was jakby z drugiej strony" (Rzeszów 1995).

Wiersze pochodzą z tomów:

Grzegorz Pasierb,
...pozdrawiam Was jakby z drugiej strony,
Rzeszów 1995.

Grzegorz Pasierb,
Zostawić ślad swój...,
red. B. Gaweł, Kraków 1992. [maszynopis]PS. Osoby znające śp. Grzegorza, a zwłaszcza przechowujące w pamięci wspomnienia ze spotkań z nim lub inne "pamiątki" są proszone o kontakt z ks. Grzegorzem Krupą:
e-mail: gkrupa@libero.it


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej