Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Chciałbym odnaleźć swoje powołanie

     "Chciałbym odnaleźć swoje powołanie - kapłaństwo, małżeństwo lub życie samotne. Na razie «jeszcze się nie objawiło to, czym będziemy». Ale wierzę w to, że Jezus pomoże mi w tym. Muszę walczyć o to, aby być świętym. Szkoda czasu i życia zmarnować."

Mariusz     ...jak siebie samego...

     Zastanawiający jest ten równoważnik, który Pan Jezus postawił dla miłości bliźniego. W zdaniu ujawnia się mądrość Boga, najlepszego znawcy tajników psychiki człowieka.

     Najprzód trzeba przyjąć siebie, aby zaakceptować drugiego, i trzeba zrozumieć siebie, aby rozumieć innych. Pierwszym etapem na drodze, którą podejmuję, aby poznać Boga, zbliżyć się do Niego, iść według Jego woli, jest poznanie samego siebie. Bóg stworzył nas z miłości, wyposażył nas w bogactwo przymiotów ducha i ciała, które z człowieka czynią najdoskonalsze stworzenie, odblask przymiotów Bożych, ich obraz i podobieństwo. Chociaż dramat nieposłuszeństwa opisany w Księdze Rodzaju wiele z tych przymiotów okaleczył, jednak nie zniweczył ich zupełnie. Człowiek jest nadal rozumny, więc ma możność poznania prawdy, nadal wolny, więc może wybrać między dobrem a złem, ma świat przeżyć psychicznych, dzięki którym może dążyć do zaspokojenia potrzeb wyższych niż elementarne - potrzeby twórczości, piękna, poczucia sensu, dążenia do szczęścia, szukania Absolutu. Każdy człowiek nosi to bogactwo w swoim jedynym, niepowtarzalnym wydaniu, posiada cechy charakteru, umysłu, ciała, uzdolnienia, skłonności, uczuciowość - wszystko w zestawie unikalnym. Nie ma drugiego takiego samego człowieka.

     To wszystko zostało dane, aby jak te dziesięć talentów ewangelicznych, zostało rozwinięte, pomnożone, a nie zmarnowane przez zakopanie w ziemię. Na tym polega pierwsza, podstawowa nasza zgodność z Wolą Boga: wykorzystać to, co Bóg nam dał, aby to rozwijać, doskonalić, i w ten sposób dochodzić do dojrzałości ludzkiej i chrześcijańskiej. Święci to ci, którzy całe bogactwo swej osobności wprzęgli bez reszty w służbę wielkich dzieł Bożych. Czeka nas więc wysiłek, ale jakże twórczy i ciekawy, poznania siebie. Jak każda czynność natury duchowej, wymaga to odpowiednich warunków zewnętrznych. Najlepiej wykorzystać czas rekolekcji albo kilku dni wakacji, aby w skupieniu zastanowić się nad samym sobą, poobserwować swoje postawy w różnych okolicznościach, zrewidować poglądy, przypomnieć swoje wzloty i upadki, przyczyny konfliktów i niepowodzeń. Wszystko przemyśleć rzeczowo, ale spokojnie. Nie chodzi tu o oskarżanie siebie i budzenie poczucia winy. Masz sobie zdać sprawę, jaki jesteś, jasno określić swoje plusy i minusy, cnoty i wady. I to wszystko zaakceptować, jako prawdę o sobie. I z tą prawdą stanąć przed Bogiem. I tę prawdę Mu ofiarować, prosząc, by pomógł ją kształtować w myśl Jego zamiarów zbawczych. I to jest pierwszy, konieczny krok na drodze rozwoju naszego człowieczeństwa, naszej drogi ku Bogu jako ostatecznemu celowi.

     Tylko poznając i akceptując siebie możemy stać się zdolni do rozpoznania naszego powołania życiowego, do dokonania trafnych wyborów w dalszym kształceniu się, rodzaju pracy, zaanga-żowaniach. Poznanie siebie to proces, który wymaga refleksji często ponawianej, najlepiej codziennej, dokonywanej na modlitwie lub w rachunku sumienia, to sprawdzanie siebie w różnych okolicznościach, to konfrontowanie swych zachowań z dekalogiem, z nauką Jezusa zawartą w ewangeliach. Ta konfrontacja ukaże całą godność człowieka, dziecka kochającego Ojca, ucznia i przyjaciela Jezusa, istotę, którą Duch Boży stale pragnie obdarzać i prowadzić.

     Niech w tym procesie nie zabraknie chwil, gdy sami, w pustym kościele, uklękniemy przed Panem, który został z nami po wszystkie dni i Jemu otworzymy drzwi naszego jestestwa, powiemy prosto, jak ubogie są nasze możliwości, a jak wielkie pragnienia, jak Go potrzebujemy na każdym kroku, jeśli mamy iść do przodu. A po wyjściu z kościoła cierpliwie, stanowczo zacząć dalszą pracę nad sobą.

Red.


Publikacja za zgodą redakcji

1-2/1999   

Wasze komentarze:
 Tomek: 15.01.2016, 13:09
 Jestem nikim. Nic nie znaczącym śmieciem. Przeklinam samego siebie.
 Ir: 14.06.2014, 00:26
 Ojej, ale mi ten tekst pomógł! Dziękuję Autorowi!
 michał: 31.01.2014, 21:14
 Bóg na kocha i prowadzi przez życie i to on wskazuje nam naszą drogę przez życie i powinnyśmy się do niego nieustannie uciekać bo on już w moim życiu sprawił że odnalazłem swój sens życia i bardzo pragnę by pomagać ludziom biednym i myślę że to właśnie Bóg oczekuje o demnie właśnie tego
 ZAPROSZENIE NA REKOLEKCJE KAMI: 19.06.2013, 10:33
 KTOŚ …GDZIEŚ …CZEKA NA CIEBIE …!!! 1-5 lipca 2013 - KAMILIAŃSKIE REKOLEKCJE POWOŁANIOWE - dla chłopców od 17 roku życia i mężczyzn zainteresowanych życiem zakonnym w służbie cierpiącym i potrzebującym, organizowane przez Zakon Kamilianów w Taciszowie koło Gliwic (klasztor nowicjacki Zakonu Kamilianów) Prowadzący: o. Mariusz Kwiatkowski MI, tel. kom. 662 142 415, mail: oscampowol@interia.pl, internet: http://www.kamilianie.eu/index.php?k=8&p=2
 janusz: 06.08.2012, 22:22
 a ja juz nie wiem co jest m oim powolaniem..czym wiecej sie zastanawiam.tym wiecej nie wiem..
 Zakon Św. Kamila: 01.02.2010, 09:56
 Jeżeli jesteś człowiekiem poszukującym swojej drogi życiowej, jeżeli zetknąłeś się z ludzkim cierpieniem, jeżeli jest w tobie pragnienie służby tym którzy potrzebują pomocy, jeżeli wierzysz, że w chorym bliźnim czeka na Ciebie Chrystus i chciałbyś się Jemu oddać na służbę to duszpasterstwo powołaniowe OO. Kamilianów jest do Twojej dyspozycji. Duszpasterz powołaniowy zaprasza młodzież męską, której bliska jest troska o ludzi chorych, cierpiących, uzależnionych na Rekolekcje Powołaniowe: 5 - 10 lipca 2010 r. - Hutki k./Olkusza, powołaniowe dni skupienia wśród chorych Są to rekolekcje w jednym z naszych domów opieki. Oprócz czasu na modlitwę i refleksji nad powołaniem i życiem Zakonu, okazja do nieustannego przebywania z ludźmi cierpiącymi i poznania naszego charyzmatu w praktyce, a także czas na indywidualne rozmowy i spotkania z pracującymi tam zakonnikami. W planach również wizyta w sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej. Chętnych do uczestnictwa w Powołaniowych Dniach Skupienia prosimy o zgłaszanie się u Referenta Powołaniowego na poniższy adres: Adres: Referent Powołaniowy OO. Kamilianów Buraków ul. Poniatowskiego 14 05-092 Łomianki email: oscampowol@interia.pl kom. 0506 872 883
 Powołanie ???: 31.10.2009, 18:41
 Powołanie czesto oczyszcza sie po bolesnych przezyciach i doswiadczeniu wlasnej niemocy. PAN JEDNAK JEST BOGIEM MOCNYM I PRZEKONUJE ZE Z NIM WSZYSKO JEST MOZLIWE !!! SLUZYC MU TO CZYNIC TO CO SIE JEMU PODOBA... I TROSZCZYC SIE O TYCH NAJMNIEJSZYCH I POTRZEBUJACYCH Z KTORYMI ON SIE UTOZSAMIA ... Pragne zaprosic na strony mowiace o Sw.Kamilu, patronie chorych i cierpiacych i o Zakonie Kamilianow, ktory wierny przeslaniu swego Zalozyciela troszczy sie o cierpiacych na ciele i na duszy. Zobacz: www.kamilianie.eu
 karola: 31.05.2009, 00:33
 Pięknie napisane - szkoda, że to całe piękne gadanie nijak się ma do rzeczywistości. Co by się nie działo to i tak jesteśmy pozostawieni sami sobie bo przeciez mamy wolną wolę.
 seb: 21.03.2009, 23:22
 Zapraszam na mojego bloga: (powoli się tworzy) :) http://badz-dla-pana.blog.onet.pl/
 proch: 20.02.2009, 23:01
  Pewnie nie jako jedyna czuję owe zagubienie... dotyczące powołania zakonnego... zaczęłam odczuwać, że coraz bardziej powszechniejsze stają się właśnie takie zapytania o to czy mam powołanie zakonne czy nie... muszę przyznać, że drażni mnie to, a jednak jestem na tej stronie i piszę jak wielu z Was drogie Pomocnice powiedzcie mi czy ja nie popełniam błędu pisząć tutaj zamiast udać się do Kościoła do kapłana?! czy nie jest tak, że robimy coś by zwrócić na siebie uwagę, czy nie jest tak też w moim przypadku? ja już praktycznie od kilku miesięcy nie funkcjonuję tak jak wcześniej mam wrażenie że powinnam iść do zakonu! Ale to nie jest tak, że czuję to w modlitwie kiedy jestem w Kościele... słyszę to właśnie przeglądając strony, widząc księży i siostry zakonne... czuje jakiś magnez ale pozostaje też obawa może to jakieś niezrównoważenie psychiczne... najlepsze jest to ze gdy juz wydaje mi się ze odnalazlam ziemskiego pomocnika to poznajac go zaczynam patrzec jakie to on ma wady, podzielilam sie kaplanowi tym pragnieniem od tej pory nie moge skupic się na Mszy św. mam wrazenie ze patrzy na mnie tak jak by nie dowierzał albo patrzył na autentyczność... tych słów... co zrobic by nie manipulowac swoimi myslami i nie wykorzystywać tej możliwości do usprawiedliwienia swoich zachowań... paradoksalne to i trudne
 Hania do Bartka: 07.01.2009, 19:24
 Wiesz myslę ze trzeba troche wiecej czasu i modlitwy... Jezeli nie zostawisz Boga bez modlitwy on też o Tobie nie zapomni...Pozdrawiam :)
 Bartek: 02.01.2009, 13:08
 Mam problem. Mam 16 lat i potrzebuje pomocy. Ogólnie ja już sam nie wiem, bo swego czasu myslalem mocno o seminarium teraz to sie zmniejszylo ale nadal trwa a na dodatek pojawila sie pewna dziewczyna w moim wieku.... Ratunku!
 wiatr : 02.09.2008, 22:27
  Cisza ..... Tabernakulum ... na OSOBĘ Jezusa Wskazuje ... , Którą Ojciec i Duch Św. Miłuje ... . Ciało kolana zgięło , a duszę mistyczne zjednoczenie " pochłonęło " ! W Tym Boskim Trwaniu ... duszy wygadaniu ... Chrystus Miłością ...ku Sobie coraz bardziej pociągał , grzechów " żądał" , aby człowieczemu sercu ulżyło ...i już tak smutno nie było ..., bo Pan Radość , Światło do duszy chce wlać jak przyniesiony do domu piękny kwiat !
 Anna: 02.09.2008, 19:36
 tak właśnie aby odkryć swoje powołanie trzeba odkryć siebie,odkryc własne wnętrze...z wiarą nadzieją i miłością.
 Calineczka: 02.09.2008, 15:50
 Duchu Święty, daj mi Siebie! Wlej Miłości Twojej Strumień… W puste stągwie mego serca, Które z siebie nic nie umie! W twórczym dziele daj mi udział! W Bożym planie uczestniczenie…Niech swe miejsce już odnajdę w ukochanym Twym Kościele! Duchu święty, pragnę Ciebie! Twej Miłości i Mądrości... Bo to Twoje Miłowanie, Najpiękniejsze jest Kochanie! A Mądrości Słowa Święte są dla "wielkich" niepojęte! Amen.
 Atena: 01.09.2008, 20:11
 Piękne słowa, warte podjęcia w swoim życiu. Ja również pragnę zaakceptować drugiego...i trzeba zrozumieć siebie,aby rozumieć innych razem z Bożą wolą:))Drogą pełnej miłości...
(1)


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej