Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Siostry Franciszkanki Służebnice Krzyża

     Siostry z Lasek i z Piwnej

     Nie ma chyba w Polsce innego zgromadzenia zakonnego, które budziłoby tyle ciepłych uczuć i szacunku, co franciszkanki służebnice Krzyża. Nawet dla niewierzących albo pogniewanyc na Kościół "siostry z Lasek" to osoby zupełnie wyjątkowe.

     Jak krótko napisać o zgromadzeniu, które właśnie przeżywa 90. rocznicę założenia i którego tak wiele członkiń zasługuje na osobne artykuły i książki? Wystarczy wspomnieć tylko m. Elżbietę Różę Czacką, której proces beatyfikacyjny zbliża się ku końcowi, s. Teresę Landy - przedwojenną absolwentkę Sorbony, publicystkę i tłumaczkę, czy s. Joannę Lossow, animatorkę ruchu ekumenicznego w Polsce. A co powiedzieć o kapelanach Lasek - przede wszystkim słudze Bożym ks. Władysławie Korniłowiczu oraz ks. Tadeuszu Fedorowiczu i o świeckich współpracownikach na czele z Antonim Marylskim? Oni są święci, choć na orzeczenie Kościoła w tej sprawie trzeba jeszcze poczekać.

     A wszystko zaczynało się tak zwyczajnie, od nieszczęśliwego upadku z konia hrabianki Czackiej. Wypadek bardzo pogorszył jej i tak słaby wzrok. Rodzina chciała szukać ratunku w Paryżu, ale panna Róża najpierw poszła do jednego z warszawskich okulistów z pytaniem, czy warto tam jechać. Odpowiedź lekarza zmieniła całe jej życie: "Panno hrabianko, już nie warto. Niech panna hrabianka pomyśli o polskich niewidomych" - usłyszała. Po tej wizycie Róża zamknęła się na domowych rekolekcjach, a potem pojechała zagranicę uczyć się pracy z niewidomymi. Po powrocie założyła Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi (1910 r.) i rozpoczęła dzieło tworzenia placówki szko-leniowo-wychowawczej dla dzieci i młodzieży niewidomej, najpierw w Warszawie, a potem w podwarszawskich Laskach. W 1918 r. powołała zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. W ten sposób zrodziło się Dzieło Lasek, które dla uczczenia Trójcy Przenajświętszej nazwano "Triuno", gdyż łączy ono trzy elementy tworzące fundament Dzieła: niewidomych, siostry zakonne i współpracowników świeckich. Matka Czacka chciała mieć ideowy personel do pracy z niewidomymi, jednak w przypadku zgromadzenia zakonnego na pierwszym miejscu stawiała Boże powołanie: "Kandydatka do zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża powinna wstępować do Zgromadzenia jedynie z miłości ku Panu Jezusowi i tylko wówczas ma prawdziwe powołanie, jeżeli jedynie Pana Jezusa szukać będzie" - pisała w zakonnym Dyrektorium.

     Niewidomi na ciele mieli też modlić się za niewidomych na duszy - ludzi zagubionych i poszukujących, którzy zaczęli przyjeżdżać do Lasek, przyciągani obecnością zarówno Czackiej, jak i ks. Władysława Korniłowicza, ojca duchowego Dzieła. Szybko powstał tu promieniujący na cały kraj ośrodek myśli chrześcijańskiej i niezwykle silne centrum duchowości. Jeszcze na długo przed II Soborem Watykańskim środowisko to żyło duchem soborowej odnowy. A przecież z ludzkiej perspektywy wydawało się, że nic nie powinno się udać: ociemniała kobieta zakłada zgromadzenie zakonne; ksiądz, który jej pomaga umiera w sile wieku na raka mózgu; jego następca ks. Aleksander Fedorowicz także jest słabego zdrowia i też umiera na raka.

     Po II wojnie światowej mimo panującego ustroju "Dzieło" rozwija się. Arcybiskup Stefan Wyszyński, Prymas Polski, związany w okresie wojny z dwoma domami franciszkanek - w Laskach i Żułowie na Lubelszczyźnie - powierza w 1949 r. ich opiece dawną świątynię augustianów przy ul. Piwnej w Warszawie. Po krótkim okresie perturbacji z władzami siostry na stałe obejmują kościół św. Marcina wraz z przyległym klasztorem. To miejsce szybko staje się drugim symbolem "Dzieła" i fenomenem na mapie duchowej Warszawy. Jest też Domem Generalnym zgromadzenia. Obecnie obowiązki rektora kościoła św. Marcina pełni ks. dr Andrzej Gałka. Siostry franciszkanki służebnice Krzyża pracują w sześciu ośrodkach w Polsce oraz w założonych domach w Indiach, Rwandzie, RPA, Włoszech i na Ukrainie.

Alicja Wysocka


Tekst pochodzi z Tygodnika
Warszawsko-Praskiego "Idziemy"

30 listopada 2008


   

Wasze komentarze:
 ewa: 05.09.2017, 14:15
 Prosze o modlitwę za Annę
 Anna: 04.06.2017, 11:40
 Bardzo proszę o modlitwę w intencji Krzysztofa o pomyślne rozwiązanie jego bardzo trudnych problemów osobistych. By Pan Jezus nie pozwolił go więcej skrzywdzić oraz o ufność i nadzieję serca w Bożą Opatrzność i mądrość serca w podejmowaniu decyzji.
 Joanna: 07.12.2016, 16:03
 Matko bardzo dziekuje za wszystko. Prosze w intencji Marka i mnie o umocnienie realcji i milosc oraz piekno,dobro i zeby nikogo nie skrzywdzic,ale odnalezc swoje szczescie. Dziekuje za wszystko.
 darek: 12.10.2015, 15:50
 mam na imie darek prosze o uzdrowienie mnie z obsesji, lęków i depresji
 Joanna: 28.07.2015, 07:53
 Blagam w intencji Marka i naszej relacji o wyjatkowosc Dziekuje
 Asia: 28.05.2015, 11:14
 Bardzo prosze w intencji naszych przyjaciol A,L,P o umocnienie relacjioraz zeby nasza przyjazn przetrwala Dziekuje
 Joanna: 12.03.2015, 10:23
 Blagam z calego serca o umocnienie relacji Marka i mojej Dziekuje
 Joanna: 17.01.2015, 14:52
 Prosze w intencji Marka o milosc,piekno i wyjatkowosc Dziekuje
 Joanna: 17.01.2015, 10:17
 Blagam zeby Mark ujrzal moja wyjatkowosc i pekno Dziekuje
 Stanisława: 08.12.2014, 22:07
 Proszę o modlitwę o nawrócenie miłosierdzie Boże dary Ducha św. dla Lidzi .
 Stanisława: 08.12.2014, 22:06
 Proszę o modlitwę o nawrócenie miłosierdzie Boże dary Ducha św. dla Lidzi .
 Gosia: 21.11.2014, 13:44
 Proszę o modlitwę za bardzo dobre wyniki usg wątroby u Marii i całkowite wyleczenie. Bóg zapłać
 Mariola: 17.06.2014, 02:04
 Gorąco i z pokorą w sercu proszę o modlitwę abym uprosiła łaskę otrzymania pracy jako nauczyciel w katolickiej szkole podstawowej, a także aby moja 7-letnia córka Faustynka miała możliwość rozpoczęcia nauki w szkole katolickiej. Boże pobłogosław nasze Rodzinne dni.
 Gosc: 07.06.2014, 07:54
 Dziekuje za wszystko co mam,za rodzine,przyjaciol,dobra prace,dom,zdrowie i milosc. Prosze,zebym byla dobrym czlowiekiem,ktory promieniuje na drugich radoscia i pieknem. Prosze w intencji kazdego xzlowieka na ziemi,rodzicow,rodzenstwo,bliskich,wrogow,wspolpracownikow oraz w intencji osoby,ktora jest blisko w moim sercu,zebym potrafila isc dobra droga ku dobremu nikogo nie raniac.
 X: 12.05.2014, 15:28
 Dziekuje za pomoc i wszystko co dostaje kazdego dnia. Blagam o wysluchanie moich wewnetrznych potrzeb.
 Joanna: 25.04.2014, 11:15
 Prosze zebym nauczyla sie ze spokojem przyjmowac rzeczywistosc. Prosze zebym kroczyls dobra sciezka i nigdy nikogo nie zranila.
 Asia: 17.04.2014, 10:00
 Prosze w intencji Marka
 Joanna: 11.04.2014, 12:54
 Prosze o wyzbycie sie wewnetrznej i niekonczacej sie tesknoty za osoba,z ktora nie jest mi dane byc w chwili obecnej. Prosze w intencji tej osoby,zeby byla szczesliwa i nasza relacja sie umacniala z kazdym dniem.
 Joanna: 21.03.2014, 14:43
 Prosze o radosc i pokoj serca,zeby mi towarzyszyly przez caly czas i nie opuszczaly mnie. Prosze w intencji Marka,zeby sprawy byly rozwiazane z wola Pana. Dziekuje za obfitosc.
 edi: 29.07.2012, 21:19
 Proszę o modlitwę za to żeby Bóg zdjął ze mnie cierpienie psychiczne, które czuję prawie każdego dnia i wykańcza mnie ono. Krzywdzę przy tym dużo osób dookoła. Juz dłużej nie dam rady. Albo niech zabierze mnie z tego świata. Bardzo proszę o modlitwę.
(1) [2]


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej