Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Wspaniały plan, dobre zamiary

     "Bóg kocha ciebie i ma dla twojego życia wspaniały plan". Tak często powtarzamy pierwsze prawo duchowego życia, a zarazem pierwsze prawo ewangelizacji. Tak często je powtarzamy, że zamazał się w naszej świadomości jego głęboki sens; zwłaszcza drugiej części zdania. Warto wejść jeszcze raz w te treści, aby wybrzmiały one w naszych sercach.

     Co znaczą słowa: "Bóg ma wobec mnie wspaniały plan?"

     Czasem mylimy słowo plan ze słowem program, kojarząc je na przykład z programem studiów albo programem komputerowym. W takim pojmowaniu wszystko w naszym życiu z góry jest ustalone, a zadaniem człowieka jest dokładne rozpoznanie myśli Bożej i punkt po punkcie, chwila po chwili realizowanie tej myśli. Odnosimy wrażenie jakby rola naszej wolności sprowadzała się wyłącznie do zaakceptowania Bożego programu.

     Zdanie "Bóg ma wspaniały plan" można naświetlić innymi zdaniami: "Bóg ma wobec ciebie dobre zamiary", "piękne powołanie"; "Bóg pragnie twego szczęścia".

     Ośrodkiem tego planu jest zaproszenie do zbawienia w Jezusie Chrystusie. "Tak Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy kto w niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne" (J 3,16).

     Jedynym więc motywem Bożego planu jest MIŁOŚĆ BOŻA. Ojciec zrobił to dla nas; nie dla siebie.

     Co jest tym Bożym planem, Bożym zamysłem, Bożym zamiarem wobec mnie?

     Pierwszy element Bożego planu. Bóg z miłości DAŁ SYNA. Dał Syna ludzkości, każdemu człowiekowi. Musimy powiedzieć więcej: dał Syna mnie; ze wszystkimi konsekwencjami tej miłości. To znaczy, że Syn staje się moją własnością, jest darem Ojca dla mnie, ja mogę Nim dysponować. Sformułowanie takie wydaje się szokujące, ale zrozumiemy je w tym właśnie sensie, gdy zauważamy w Ewangelii oddanie Jezusa wobec konkretnych ludzi, nawet tych, dla których stał się igraszką, aż do śmierci.

     Drugi element Bożego planu. Z czym przychodzi Syn? "aby każdy miał życie wieczne". To zaproszenie do życia wiecznego tak samo dotyczy nie tylko ludzkości, ale konkretnej osoby, mnie. To ja mam życie wieczne, czyli życie samego Boga, więź z Nim, przyjaźń z Chrystusem, zbawienie.

     To jest podstawowy wspaniały plan Boży, dobry zamiar, moje pierwsze powołanie.

     Trzeci element Bożego planu. Z dotychczasowymi łączą się wszystkie inne dary nadprzyrodzone potrzebne do realizacji tego powołania. Skoro Bóg dał aż tyle, aż Syna, aż życie wieczne, to na pewno nie odmówi darów potrzebnych na drodze do życia wiecznego, np. łask aktualnych, natchnień, darów Ducha Świętego.

     Czwarty element to szczegółowy plan Boży dla mnie, czyli droga realizacji tego wszystkiego o czym mówiliśmy dotąd. Bóg wpisuje to wszystko w moje możliwości, także te naturalne, w uzdolnienia, upodobania, okoliczności życia, tworząc w ten sposób plan dla konkretnej osoby. Wtedy każda chwila staje się dla człowieka wezwaniem do twórczego działania, inspiracją do tworzenia "mojej drogi", a nie tylko wypełnienia programu.

     Naszą odpowiedzią na tak pojmowany plan Boży będzie postawa zaufania Bogu; On przecież pragnie twojego szczęścia, ma wobec ciebie dobre zamiary.

ks. Zbigniew Sujkowski


   

Wasze komentarze:
 Marek: 12.06.2018, 12:28
 To dla mnie wspaniale wyjaśnienie. Dziękuję 😊
 Kasia: 02.06.2017, 14:15
 Kocham Cię Boże ponad wszystko.
 zuska: 04.03.2015, 20:29
 brednie
(1)


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej