Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Umorzone odsetki a obowiązek podatkowy

     Na mocy porozumienia z bankiem, ten umorzył mi część odsetek umownych i karnych. Warunkiem tejże ulgi była jednorazowa spłata kredytu. Czy w związku z tym umorzone odsetki podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

     Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z pewnymi wyjątkami wymienionymi w art. 21, 52, 52a, i 52c ww. ustawy. W myśl art. 11 ust. 1 cytowanej ustawy przychodami są m.in. otrzymane lub pozostawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy, za przychody z innych źródeł uważa się także inne przychody niewymienione wprost w tymże artykule. O przychodzie podatkowym z innych źródeł mówimy w każdym przypadku, kiedy u podatnika występują realne korzyści majątkowe. Natomiast art. 69 ust. 1 ustawy Prawo Bankowe mówi, na czym polega umowa kredytu i jakie są warunki jego spłaty. Sama umowa kredytowa nie pociąga za sobą żadnego obowiązku podatkowego, ale w przypadku umorzenia kredytu lub jego części powstaje przysporzenie majątkowe po stronie kredytobiorcy, a tym samym obowiązek podatkowy. Tak też jest w przypadku umorzenia przez bank odsetek skapitalizowanych, tj. tych, które po skapitalizowaniu stają się kwotą długu jak i odsetek wymagalnych, czyli tych, których w myśl postanowień umowy kredytowej termin płatności upłynął. Inaczej sprawa się ma w przypadku odsetek karnych. Jeśli umowa kredytowa jednoznacznie określa zasady naliczania podwyższonych odsetek od nieterminowych spłat kredytu i wiąże nimi strony umowy - umorzenie takich odsetek powoduje powstanie przychodu do opodatkowania. Jeśli zaś umowa daje wierzycielowi jednostronne prawo, z którego może skorzystać lub nie przy naliczaniu odsetek - wówczas odstąpienie wierzyciela od naliczania nie powoduje po stronie kredytobiorcy przysporzenia majątkowego, a tym samym obowiązku podatkowego. Bank w sytuacji umorzenia odsetek, o których mowa wyżej, ma obowiązek wystawić deklarację PIT-8C, na której przedstawia wysokość umorzonych odsetek stanowiących przychód po stronie kredytobiorcy, które następnie należy wykazać w zeznaniu rocznym składanym w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.


B. Z.


Tekst pochodzi z Tygodnika Katolickiego
Niedziela, 46/2008


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.



Autor

Treść

Nowości

Rzymskie bazyliki większeRzymskie bazyliki większe

Opoka naszego duchaOpoka naszego ducha

Na spotkanie Boga i człowiekaNa spotkanie Boga i człowieka

Papieskie pierwsze sobotyPapieskie pierwsze soboty

Czujemy, to co mówi Jej SerceCzujemy, to co mówi Jej Serce

Najbardziej popularne

Litania do Najświętszej Maryi PannyLitania do Najświętszej Maryi Panny

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej