Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Zwolnienie od kosztów sądowych

     Jestem osobą starszą, na rencie. Chcę wnieść do sądu wniosek o nabycie nieruchomości w drodze zasiedzenia. Wiem, że opłaty sądowe są wysokie. Moje dochody to ok. 800 zł miesięcznie i nie jestem w stanie dokonać opłaty sądowej, od której zależy podjęcie sprawy przez sąd. Co mogę zrobić w tej sytuacji?

     Zwolnienia od kosztów sądowych w sprawach cywilnych może domagać się osoba fizyczna, która złoży stosowne oświadczenie, iż nie jest w stanie ich ponieść ze względu na koszty utrzymania siebie i swojej rodziny. To, czy środki na utrzymanie są wystarczające, czy nie, orzeka sąd.

     Oświadczenie składa się razem z wnioskiem w sprawie na piśmie lub ustnie do protokołu w sądzie, w którym sprawa ma się toczyć. Jako dokumenty potwierdzające sytuację materialną należy dołączyć wszelkie informacje o stanie majątkowym wnioskodawcy, tj. o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania.

     Oświadczenie sporządza się według określonego wzoru. Druk można pobrać w sądzie.

     Złożenie wniosku o zwolnienie z kosztów sądowych spowoduje, że obowiązek uiszczenia należnej opłaty zostanie odsunięty w czasie. Sąd ma obowiązek przed rozpatrzeniem sprawy w pierwszej kolejności rozpatrzyć wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych.

     Sąd może przychylić się do wniosku i zwolnić stronę w całości lub w części z opłat sądowych. W przypadku odmowy nie można ponownie domagać się tego samego zwolnienia, powołując się na okoliczności, które stanowiły uzasadnienie wniosku.


B. Z.


Tekst pochodzi z Tygodnika Katolickiego
Niedziela, 46/2009


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej