Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Wiosna na talerzu


     Gwiazdy jednego sezonu. Pojawiają się na krótko: rzodkiewki, zielone ogórki, młoda kapusta czy botwinka. Pierwsza oznaka nadchodzącej wiosny. Zajmują chodniki i wąskie alejki bazarów. Do wieczora znikają kolejne dostawy, niczym produkt pierwszej potrzeby. - Pani kochana! Ile nie wezmę, to wszystko schodzi, schorowana jestem, ale to jest - jak to mówią - sezon ogórkowy! - mówi pani Teresa, sprzedająca nowalijki. - Biorę je od takiego pana, który ma swoją szklarnię i sprzedaję. A to przy Różycu, a to na Wiatracznej. Zarobek taki sobie, ale od grosza do grosza...

     - Mimo, że z utęsknieniem czekamy na pierwszą rzodkiewkę, trzeba jednak pamiętać, żeby nie przesadzić z tymi "młodymi witaminkami" - twierdzi Jan Nowicki, prowadzący własną uprawę warzyw. - Nowalijki nie rosną przecież na zmarzniętej jeszcze ziemi. Uprawiane są w szklarniach, przy mniejszym dostępie światła, "wspomagane" różnymi nawozami, w których często znajdują się metale ciężkie.

     Trzeba też pamiętać żeby nie trzymać warzyw w torebkach foliowych. W ten sposób może dojść do przekształcenia azotanów w znacznie bardziej szkodliwe azotyny.

     - Znam rolnika, który produkuje "warzywa jak z obrazka", ale je o tej porze tylko mrożonki, bo sam najlepiej wie, co dokłada do takich nowalijek. A jak się wie, to traci się w ogóle ochotę na warzywa - dodaje Jan Nowicki.

     Nie można się jednak zrażać, prawdziwe warzywa znajdziemy już niedługo na osiedlowych bazarkach, a na razie możemy sami założyć swój własny ogródek na parapecie! Niektóre młode warzywa jak szczypiorek, rzeżuchę , natkę pietruszki czy dymkę możemy przecież wyhodować w doniczkach. Będzie ładnie i zdrowo!

     Składniki:

     2 paczki ryżu (po 100 g) pęczek lub 2 rzodkiewki pęczek koperku pęczek szczypiorku 2 ogórki zielone trochę majonezu opcjonalnie szynka konserwowa (5 plastrów)

     Przygotowanie:
     Ryż ugotować i ostudzić. Rzodkiewki i obrane ogórki utrzeć w mikserze na średnich oczkach lub pokroić w kostkę. Dodać do ryżu razem z puszczonymi sokami. Następnie dołożyć posiekaną zieleninę. Na końcu dużą tyżkę majonezu, sól i pieprz do smaku. Można też dodać szynkę pokrojoną w paseczki. Catość dobrze wymieszać i odstawić na 2-3 godziny do lodówki, żeby się przegryzło.


Marta Troszczyńska


Tekst pochodzi z Tygodnika

21 marca 2010


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej