Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Wiosna na talerzu


     Gwiazdy jednego sezonu. Pojawiają się na krótko: rzodkiewki, zielone ogórki, młoda kapusta czy botwinka. Pierwsza oznaka nadchodzącej wiosny. Zajmują chodniki i wąskie alejki bazarów. Do wieczora znikają kolejne dostawy, niczym produkt pierwszej potrzeby. - Pani kochana! Ile nie wezmę, to wszystko schodzi, schorowana jestem, ale to jest - jak to mówią - sezon ogórkowy! - mówi pani Teresa, sprzedająca nowalijki. - Biorę je od takiego pana, który ma swoją szklarnię i sprzedaję. A to przy Różycu, a to na Wiatracznej. Zarobek taki sobie, ale od grosza do grosza...

     - Mimo, że z utęsknieniem czekamy na pierwszą rzodkiewkę, trzeba jednak pamiętać, żeby nie przesadzić z tymi "młodymi witaminkami" - twierdzi Jan Nowicki, prowadzący własną uprawę warzyw. - Nowalijki nie rosną przecież na zmarzniętej jeszcze ziemi. Uprawiane są w szklarniach, przy mniejszym dostępie światła, "wspomagane" różnymi nawozami, w których często znajdują się metale ciężkie.

     Trzeba też pamiętać żeby nie trzymać warzyw w torebkach foliowych. W ten sposób może dojść do przekształcenia azotanów w znacznie bardziej szkodliwe azotyny.

     - Znam rolnika, który produkuje "warzywa jak z obrazka", ale je o tej porze tylko mrożonki, bo sam najlepiej wie, co dokłada do takich nowalijek. A jak się wie, to traci się w ogóle ochotę na warzywa - dodaje Jan Nowicki.

     Nie można się jednak zrażać, prawdziwe warzywa znajdziemy już niedługo na osiedlowych bazarkach, a na razie możemy sami założyć swój własny ogródek na parapecie! Niektóre młode warzywa jak szczypiorek, rzeżuchę , natkę pietruszki czy dymkę możemy przecież wyhodować w doniczkach. Będzie ładnie i zdrowo!

     Składniki:

     2 paczki ryżu (po 100 g) pęczek lub 2 rzodkiewki pęczek koperku pęczek szczypiorku 2 ogórki zielone trochę majonezu opcjonalnie szynka konserwowa (5 plastrów)

     Przygotowanie:
     Ryż ugotować i ostudzić. Rzodkiewki i obrane ogórki utrzeć w mikserze na średnich oczkach lub pokroić w kostkę. Dodać do ryżu razem z puszczonymi sokami. Następnie dołożyć posiekaną zieleninę. Na końcu dużą tyżkę majonezu, sól i pieprz do smaku. Można też dodać szynkę pokrojoną w paseczki. Catość dobrze wymieszać i odstawić na 2-3 godziny do lodówki, żeby się przegryzło.


Marta Troszczyńska


Tekst pochodzi z Tygodnika

21 marca 2010


   

Sychar. Ile jest warta Twoja obrączka? Sychar. Ile jest warta Twoja obrączka?
Anna Jedna
Niniejsza książka to pomoc dla tych, którzy chcą zachować wierność małżeńską, niezależnie od okoliczności i ludzkiej słabości. To także znakomity podręcznik Bożej mądrości i Bożej miłości dla tych, którzy przygotowują się do zawarcia sakramentalnego małżeństwa... » zobacz więcej


Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej