Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Razem z Dawidem

     Wielką pomocą w codziennej modlitwie są psalmy (grec. psalmos, tac. psalmus -pieśń). Nazwa oznacza poetycki utwór religijny. W starożytności zazwyczaj śpiewano je z towarzyszeniem harfy, cytry, liry, fletu.

     Zbiór psalmów zawarty w księdze Pisma Świętego obejmuje 150 tekstów. W istocie jest żydowską księgą liturgiczną. Psalmy stopniowo scalono w ten zbiór, składający się z pięciu części (1-41. 42-72, 73-89, 90-106,107-150). Każda kończy się doksologią, czyli uroczystym uwielbieniem Boga.

     Skomplikowana jest literacka historia psalmów. Formalnie autorem 73 z nich jest król Dawid (około 1040-970 przed Chrystusem). Ten wybitny władca Izraela był także wrażliwym poetą i muzykiem (por. 1 Sm 16, 17-23; 18, 10; 2 Sm 1, 17-27; 1Km 25, 1-8). Pozostałe psalmy są dziełem innych autorów z różnych środowisk i okresów. Wiele powstało w okresie niewoli babilońskiej (587-539 przed Chrystusem). Catość była gotowa około II wieku przed Chrystusem.

     Psalmy wciąż uczą modlitwy. Ale aby je zrozumieć i wykorzystać w praktyce, trzeba uwzględniać ich rodzaj literacki, który wyraża intencję natchnionego autora. Wyróżniamy hymny pochwalne i dziękczynne, błagania, lamentacje, refleksje filozoficzne, teksty prorockie, pieśni królewskie lub pielgrzymie etc. Psalmy to jakby otwarte okno pokazujące życie religijne Izraela. Rozbrzmiewały co tydzień w dzień szabatu w synagogach w Ziemi Świętej i na obczyźnie. A zwłaszcza w świątyni w Jerozolimie. Są "arcydziełem modlitwy w Starym Testamencie". Mamy do dyspozycji akty adoracji Boga, wierności, dziękczynienia, żalu i skruchy.

     Psalmy są wspomnieniem zbawczych dzieł Boga w historii Izraela, czyli wypełnionych już obietnic. Ale także opisują osobiste stany ducha i trudności w wierze przeżywane przez autorów. Wyrażają pełną skalę ludzkich emocji i doświadczeń: od ciężkiego przygnębienia do głośnej radości. Charakteryzują się uniwersalnością, stąd łatwo utożsamiamy się z autorem tekstu. Ukazują tęsknotę za Bogiem. Potwierdzają Jego obecność i miłość. Zachęcają do zaufania Jego woli. Finalnym celem jest zawsze uwielbienie Boga.

     Katechizm podkreśla, że psalmy znał i odmawiał sam Jezus. Co ważniejsze, On spełnił ich nadzieję na przyjście Mesjasza (KKK 2585-2597). Bezpośredni, historyczny kontekst nie oddaje bowiem pełnego znaczenia psalmów. Niektóre "poza zwykłym sensem wyrazów mają znaczenie odnoszące się do przyszłości." I choć nie używają tytułu Mesjasza, to Jego profil jest tam obecny. "Natchnieni psalmiści dobierają słowa i obrazy, które miały potem nabrać znaczenia, jakiego się nawet nie domyślali". Dlatego psalmy powinny być cennym i stałym sposobem modlitwy chrześcijan.


ks. Jan Sawicki


Tekst pochodzi z Tygodnika

22 maja 2011   

Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny
Św. Ludwik Maria Grignion de Montfort
Lektura traktatu jest cennym duchowym doświadczeniem. Im częściej po niego sięgamy, tym bardziej przemienia on nasze serca. Osnowę dzieła stanowi dewiza św. Ludwika Marii de Montfort: "Wszystko dla Jezusa przez Maryję"... » zobacz więcej


Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej