Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Modlitwa psalmami

     Obok modlitwy "Ojcze nasz" Psalmy stanowią największą część skarbu modlitwy Kościoła. Rozbrzmiewa w nich nieprzemijający hymn ku czci Boga.

     150 Psalmów znajduje się w Starym Testamencie. Są starożytnym zbiorem pieśni i modlitw, powstałych na przestrzeni ponad tysiąca lat, którymi jeszcze dzisiaj modli się wspólnota Kościoła - w czasie tzw. liturgii godzin. Psalmy należą do najpiękniejszych tekstów literatury światowej i poruszają również współczesnych odbiorców dzięki swej duchowej sile.

     Psalmy... jedna pieśń złożona jakby ze 150 zwrotek, śpiewana od tysięcy lat przez wszystkich szukających i odnajdujących Boga. Pieśń łącząca nas, wierzących, ludzi Starego i Nowego Testamentu, ludzi wszystkich epok od czasów Dawida. Łącząca wszystkie strefy czasowe Ziemi, oplatająca w rytmie liturgii godzin całą planetę Wcielenia...

     Psalmy to wielka droga w głąb modlitwy. Ofiarował nam ją Duch Święty poprzedzając czas, gdy Jezus odpowiedział na prośbę uczniów: "Panie, naucz nas modlić się!", ucząc ich słów "Ojcze nasz". Modlitwy te są niezwykłe, bo stanowią jedną całość: uzupełniają się i tłumaczą nawzajem. Są niezastąpione, bo sam Bóg uczy nas w nich, jak zwracać się do Niego, w jakiej postawie przed Nim stawać, a także jak przeżywać własne troski, radości, nadzieje, obawy, decyzje - przed Nim i z Nim!

     Nie ma ludzkiej sprawy czy doświadczenia, którego odbicia nie można byłoby odnaleźć w Psalmach. Z tego powodu bywały one inspiracją literacką, muzyczną i malarską, także dla niewierzących. Nawet w tych momentach, gdy głos więźnie w gardle z nadmiaru radości lub z bezmiaru bólu, Psalmy pozwalają znaleźć słowa modlitwy, które wyrażą przeżycia serca. A jeśli sam nie znajdziesz właściwego tekstu w biblijnej Księdze Modlitw, to wypowie go za ciebie ktoś inny: przecież w tajemnicy Wspólnoty Kościoła wszyscy duchowni i konsekrowani, a także wielu, wielu świeckich, każdego dnia kilka razy modli się Psalmami w liturgii godzin zanosząc przed oblicze najlepszego Ojca przeżycia, prośby, błagania i dziękczynienia nie tylko swoje własne, ale wszystkich braci w wierze.

     Życie wiarą nie polega jednak tylko na tym, żeby się dobrze i do końca wypowiedzieć przed Bogiem - prawda? Psalmy też nie zatrzymują się na tym poziomie. W tej modlitwie dialogu jest druga Osoba. Psalmy pozwalają odkryć tajemnice działania Boga w sytuacji, którą przeżywamy! Dają wskazówki, gdzie szukać Jego śladów, jak odczytywać Jego myśl, w czym odnaleźć Jego odpowiedź na pytania rodzące się w sercu... Słowa Psalmów nie pozostawią Cię bezradnego ani pustego, lecz poprowadzą do poznania Boga "z bliska" i w konkretach. Jeśli dasz się poprowadzić - pozwolą zacieśnić więź z Nim.

     Święci natomiast świadczą, że jest jeszcze głębszy sens Psalmów: można w nich usłyszeć modlitwę Jezusa! On modlił się Psalmami jak wszyscy w Jego narodzie - ale w Jego ustach te słowa nabierają zupełnie innego wymiaru. Niejeden z tych tekstów pozwala spojrzeć "od środka" na doświadczenia Jezusa w czasie Męki i na Jego więź z Ojcem. Św. Franciszek z Asyżu, łącząc wybrane wersety z Psalmów w jedną przejmującą modlitwę, stworzył "Officium Passionis" -Oficjum o Męce Pańskiej. Wiesz, jak Psalm może wyrażać Ewangelię?

     "O, wy wszyscy, którzy przechodzicie drogą
     zwróćcie uwagę i zobaczcie - czy jest boleść jako boleść moja?
     Przebili moje ręce i nogi, policzyć mogę wszystkie moje kości (...)
     I w proch śmierci mnie strącili, i ponad miarę powiększyli ból ran moich".
     A potem:
     "Zasnąłem i powstałem! (...)
     Ojcze Święty, ująłeś moją prawą rękę
     i według Twej woli mnie wyprowadziłeś - i przyjąłeś mnie z chwałą...".


s. Rita od Chrystusa Sługi
Tekst pochodzi z pisma
Ruchu Światło-Życie "Wieczernik" nr 186   

Wasze komentarze:
 Zofia M.: 29.11.2018, 13:23
 Najukochańszy mój Boże miej w opiece moją mamę,daj jej zdrowie i siły w chorobie,błagam cię z całego serca mojego.
 amira: 29.11.2015, 02:33
 bog odpowiada na wszystkie twoje i moje modlitwy nawet mow psalmach zawarte jest zycie kazdego z nasdlitwe mysls mowa i uczynkiem zwracamy sie do Boga
 sabina 28 l.: 25.08.2013, 16:30
 BOZE CHRON MOJA MAME EWE 52L. ODLACZ JA OD WSZYSTKICH BEZ ZNACZENIA PRZYSIEG ,DAJ JEJ DLUGIE ZYCIE PRZY MNIE .. I POZWÓL SIE CIESZYC ZYCIEM WIECZNYM PRZY TOBIE .. DZIEKUJE ZA MODLITWE
(1)


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej