Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Słowa Psalmu 14

     Lektura Księgi Psalmów w Piśmie św. jest swoistą szkołą wiary, albowiem jej treść jest przekazem tych wszystkich uczuć i emocji, jakie towarzyszą człowiekowi, który podejmuje wyzwanie odnalezienia Boga pośród wydarzeń swego życia.

     Psalm 14 na tle innych psalmów wydaje się charakterystyczny z tego względu, iż jego autor przelał na papier portret człowieka, który żyje bez Boga. Poszczególne wersy psalmu zawierają odnośniki (w Biblii Jerozolimskiej) do innych fragmentów Pisma Św., co umożliwia w pełni odczytać zamysł autora oraz wszystkie emocje i uczucia, jakie chciał przekazać. Już w pierwszym wersie autor mówi, iż tylko człowiek występny może powiedzieć, że nie ma Boga, ponieważ zaślepiony pychą, nie dopuszcza nawet myśli, iż ktoś poza nim może sprawować kontrolę nad tym, co się w jego życiu wydarza (zob. Ps 10,4). Jego oczy zbyt mu schlebiają, by znaleźć swoją winę i ją znienawidzić (zob. Ps 36,2-3).

     Słowa Psalmu 14 wypełniły się w życiu Chrystusa, który świadom bycia posłanym przez Ojca, mówił do swoich słuchaczy: "Czemu to widzisz drzazgę w oku swego brata, a nie dostrzegasz belki we własnym oku". Kiedy przyprowadzono do Niego jawnogrzesznicę, zwrócił się do zgorszonych słowami: "Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci w nią kamieniem".

     Prorok Sofoniasz dokłada do charakterystyki człowieka bez Boga jeszcze jedną cechę: "Wówczas tak będzie: z pochodniami przeszukam Jeruzalem i ukarzę mężów zamarłych nad wybornym winem, którzy mówią w swych sercach: nie uczyni Pan dobrze i źle nie uczyni" (So 1,12). Bóg jednak jest tym, który przenika ludzkie myśli i serca, a o Jego przenikliwości autor Psalmu 11 pisze: "Jego wzrok bada synów ludzkich". Autor Psalmu 5 zauważył z kolei, iż człowiek zamknięty na Boga to ten, który z lęku przed bliźnim i konsekwencjami jakiejkolwiek relacji wobec niego, żyje w zupełnym oderwaniu od rzeczywistości: "Bo w ustach ich nie ma szczerości, ich serce knuje zasadzki, ich gardło jest grobem otwartym, a język mówi pochlebstwa. Ukarz ich Boże, niech staną się ofiarą ich własnych knowań" (Ps 5,10-11).


ks. Dariusz Mażewski MIC

Pismo Stowarzyszenie Pomocników Mariańskich
Z Niepokalaną - jesień 2011   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej