Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Odejmij pokusę, a nikt nie będzie zbawiony

     Z całego serca swego szukam ciebie: nie daj mi zboczyć od twoich przykazań! (Psalm 119)

     Ten werset uświadamia nam, że nawet jeśli już wkładamy w szukanie Boga całe serce, nie możemy być nigdy pewni, że od Jego przykazań nie zboczymy. Że tego, czego dzisiaj z całego serca pragniemy, jutro nam się nie odechce. Że na drodze Bożej wytrwamy.

     Ojcowie monastyczni uczą, że pokusy trzeba się spodziewać aż do ostatniego tchnienia i nic nas przed nią nie zabezpiecza: i to nie tylko przed pokusą, ale nawet przed ulegnięciem pokusie. Wieloletnie ćwiczenie się w cnotach daje nam, jak uczy św. Benedykt, pewną łatwość w ich pełnieniu; ale to nie przeszkadza, że jeśli zasiądziemy na laurach i damy sobie urlop od czujności, możemy upaść w sposób bardzo bolesny i głupi. Cuda i objawienia także nie dają pewności: Ojcowie rejestrują niejeden taki wypadek, że ktoś zaczął od czynienia cudów, a skończył w błocie.

     Pan Jezus wyraźnie powiedział, co czeka sługę Bożego, który zamiast czuwać (jak mu nakazano), zaczął dbać o swoje wygody. Nie możemy więc mówić, że nas nie uprzedzono. Tak Ewangelia, jak i piętnaście wieków doświadczenia monastycznego, potwierdzają treść tego wersetu i nakazują nam czuwanie i pilnowanie się zawsze i aż do końca. A także pokorną modlitwę o to, żeby Bóg nas na swoją drogę nawrócił, a jeśli już na niej jesteśmy, to żeby nas na niej zachował. Nie daj mi zboczyć... bo mogę; w każdej chwili; aż za łatwo.

     Okazji do zboczenia z drogi nigdy nam nie zabraknie. Tym jednak nie należy się specjalnie martwić, bo przecież nikt nam nie każe z tych okazji korzystać. Możemy, owszem, i o tym należy pamiętać; ale nie musimy. Bóg nie po to dopuszcza takie okazje, żeby patrzeć, jak wpadamy w pułapkę, albo żeby z nas robić tragicznych bohaterów, co to "aż tyle" potrafią dla Niego przecierpieć; ale żeby wspólnie z nami cieszyć się wspólnym, swoim i naszym zwycięstwem. Ojcowie tak dobrze to rozumieli, że mawiali: "Odejmij pokusę, a nikt nie będzie zbawiony". Pokusa była dla nich radosną okazją do wybrania Boga jeszcze raz, a tym samym - drogą do zbawienia.

     Dlatego też każda pokusa może nam wyjść na dobre, nawet taka, której ulegliśmy. Zwyciężona poddaje nas Bogu jeszcze bardziej; zwycięska uczy nas pokory, a więc znowu rzuca nas w ramiona Boże z jeszcze usilniejszą prośbą: Nie daj mi więcej zboczyć od Twoich przykazań! Czujność, której się od nas wymaga, nie jest czuwaniem w mroźną noc w budce wartowniczej, kiedy zęby szczękają, myśl jest pełna zazdrości wobec śpiących smacznie kolegów, a nogi tylko dlatego nie niosą same do domu, że żołnierz boi się kary od kaprala.

     Po nas się oczekuje czujności takiej jak czujność kobiety, która przygotowuje dom na powrót męża; jak czujność dziecka, które za nic w świecie nie chciałoby zasnąć, kiedy ojciec opowiada o sobie; jak czujność muzyka, wpatrzonego w ręce dyrygenta, żeby móc dać zlecony sobie wkład w melodię i niczym nie zmącić jej piękna. Inaczej mówiąc, ma to być czujność skoncentrowana nie na sobie, ale na Oczekiwanym i na obowiązkach, które mamy do spełnienia wobec Niego. Nie czujność strachu i napięcia, ale spokoju i wierności.

     Pokora nie pozwala nam zapomnieć o tym, że jesteśmy słabi i zawsze zdolni do upadku; ale też ta sama pokora nie pozwala nam skoncentrować się na sobie choćby po to, żeby liczyć własne grzechy przeszłe albo drżeć przed przyszłymi. Bóg jest od nas ważniejszy i godniejszy uwagi. A przy tym jest także od nas mocniejszy, więc kiedy Go z całego serca szukamy, nie da nam zboczyć od swoich przykazań.


Małgorzata Borkowska OSB
Petronela, czyli uwagi monastyczne o psalmie 119 (część 1)
Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

NowościLitania do Najświętszego Serca Pana JezusaLitania do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Kult Najświętszego Serca Pana JezusaKult Najświętszego Serca Pana Jezusa

Serce Jezusa...Serce Jezusa...

Więcej mieć czy bardziej byćWięcej mieć czy bardziej być

Czym jest pielgrzymka?Czym jest pielgrzymka?

Najbardziej popularne

Litania do Najświętszej Maryi PannyLitania do Najświętszej Maryi Panny

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej