Testy Psychotesty Zagadki Rebusy Cienie Pomoc Duchowa Zabawy Złudzenia Psychologia Quizy Triki

Jak sprawić, by korek od butelki utrzymywał się prosto na wodzie?

     Kiedy wrzucimy do wody korek od butelki, natychmiast się przewróci i odpłynie w bok. Każdy może przeprowadzić takie doświadczenie i zobaczy, że korek fiknie koziołka, gdy tylko wypuścimy go z rąk. Mimo prób nie zechce pływać prosto. Ty potrafisz jednak zapanować nad siłami natury, a przynajmniej oznajmiasz to wszem i wobec. Kto nie wierzy, może się przekonać.

     Przygotuj siedem całych korków jednakowej wielkości, ustaw je na stole tak, by utworzyły "bukiet", czyli jeden korek w środku, a pozostałe wokół niego. (Możesz pocierać dłonie i wypowiadać magiczne zaklęcia. Nic ma to wprawdzie nic do rzeczy, ale robi wrażenie). Obejmij korkową wiązankę obydwiema rękami, ściśnij ją i zanurz w wodzie. (Przedtem postaw na stole miskę lub pojemnik z wodą). Mocno ściśnij ręką korki i trzymaj je około minuty pod wodą, robiąc przy tym tajemnicze miny. Następnie powoli wypuść korki. Okazuje się, że korkowy bukiet trzyma się razem i nie przewraca się na wodzie.

     Dlaczego? Otóż korki trzymają się razem właśnie z powodu ściskania i zanurzania. W ten sposób z wolnej przestrzeni między nimi zostaje wypchnięte powietrze. A ponieważ powierzchnia korków nasiąknięta jest wodą, przez pewien czas po wynurzeniu nie mogą zassać powietrza do środka. Kiedy ucisk dłoni zmaleje, ciśnienie zewnętrzne działające na korki nie natrafi na opór ciśnienia wewnętrznego. Oto przyczyna, dlaczego "bukiecik" korków trzyma się razem.


NL

   Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć

Poprzedni[ Powrót ]Następny
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa