Testy Psychotesty Zagadki Rebusy Cienie Pomoc Duchowa Zabawy Złudzenia Psychologia Quizy Triki

Jak ścisnąć butelkę?

     Najpierw opiszę Wam dość łatwą w wykonaniu, ale trudną do powtórzenia sztukę. Oto chłopiec mormalnie zbudowany, ale wcale nie wyglądający na siłacza, powiada, że tak ściśnie butelkę, iż będzie widać wychodzące z niej powietrze. Oczywiście nikt nie wierzy, więc nasz demonstrator bierze butelkę po winie i wylot przykrywa monetą zwilżoną wodą.

     - Teraz - powiada - powietrze jest zamknięte w butelce. Ale kiedy ją ścisnę - mówi dalej - sprężę powietrze, a ono uniesie monetę i wyjdzie na zewnątrz. Podniesienie się monety - kontynuuje - będzie dowodem, że z butelki uchodzi powietrze. Po czym stawia butelkę na stole przed sobą, zaciera ręce, siada, obejmuje butelkę oburącz, ściska z wysiłkiem... i wyraźnie widać, jak moneta lekko podskakuje, wypuszczając z butelki nadmiar powietrza. Nikt nie potrafi tego powtórzyć.

     Wyjaśnienie:

     Oczywiście, wcale tu nie chodzi o ściskanie butelki, zresztą chcąc uzyskać taki efekt, jaki pokazał sztukmistrz (podskakiwanie monety), trzeba by działać tak wielkimi siłami, że butelka wcześniej uległaby zniszczeniu, kalecząc niefortunnego siłacza (dlatego przestrzegam przed bezmyślnymi próbami powtórzenia tej sztuki), Istota polega na wykorzystaniu zjawiska rozszerzalności cieplnej gazu. Oto w wyniku energicznego tarcia dłoni o siebie temperatura skóry dłoni wyraźnie wzrasta (sztukmistrz powinien udawać, że dłonie rozciera nie po to, by je ogrzać, ale po to, by przygotować je do wielkiego wysiłku). I z chwilą gdy gorącymi dłońmi obejmiemy butelkę (nie należy uprzednio butelki brać do rąk, bo się. trochę ogrzeje; im zimniejsza będzie butelko, tym oczywiście lepiej), po prostu będziemy ją ogrzewać, a więc też - zawarte w niej powietrze (w tym czasie trzeba udawać wielki wysiłek fizyczny). Ogrzewalne powietrze będzie się sprężać, ożyli wzrastać będzie jego ciśnienie. Wreszcie wzrośnie na tyle, że uniesie monetę. Wtedy oczywiście część powietrza wyjdzie z butelki, ciśnienie w butelce zmniejszy się i moneta opadnie. Z chwilą więc gdy moneta podskoczy, należy pokaz zakończyć (ewentualnie z głośnym stęknięciem, oznaczającym ulgę z powodu końca zimagań z butelką).

     I jeszcze cztery pytania:

     1. Dlaczego z butelki trzeba zdjąć papierową nalepkę?
     2. Dlaczego nikt nie potrafi powtórzyć próby?
     3. Dlaczego nie wolno robić następnego pokazu zaraz po poprzednim?
     4. Dlaczego wylot przykrywa się zwilżoną monetą?

     Odpowiedzi na pytania:

     1. Papier, jest dobrym izolatorem ciepła.

     2. Bo powietrze w butelce jest już trochę ogrzane (dlatego po zakończeniu ściskania butelki dobrze jest potrzymać ją jeszcze trochę w dłoniach, by ci, którzy chcą powtórzyć doświadczenie, dostali do rąk butelkę jeszcze ciepłą).

     3. Bo trzeba poczekać, aż butelka znowu będzie chłodna.

     4. Aby moneta szczelniej przylegała do szkła. Efekt sztuki będzie wówczas lepszy.


Wasz Mag

   Wasze komentarze:
 Dawid : 18.10.2008, 22:48
 tak hukło że aż moneta mi oko wybiła...
 MOkRa: 18.09.2008, 23:49
 same dzieciaki tu pisza... pelno bledow, az zal patrzec
 LoOoL: 26.08.2008, 18:06
 Muszę sprubować :);)
 ax: 16.08.2008, 11:57
 wyszło :) Super sztuczka
 nata: 29.07.2008, 13:19
 ja prubowałam i się udało a potem zrobiła tę sztuczke z dwoma monetami i terz się udoło xD xD xD
 lenciiiaaa: 09.07.2008, 17:52
 Mi wyszło ale po tem każdemu też wychodziło a butelka była zimna ;(
 ulaaaa...: 03.07.2008, 20:40
 suuper..mi wyszlo..tylko bardzo krotko to trwalo...tylko sie poruszyla
[1] (2)


Autor

Tresć

Poprzedni[ Powrót ]Następny
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa