Testy Psychotesty Zagadki Rebusy Cienie Pomoc Duchowa Zabawy Złudzenia Psychologia Quizy Triki

Jak wywabić dżdżownice z ziemi?

     Czy to nie dziwne, że znacznie więcej ptaków szuka dżdżownic akurat na poboczach dróg niż na pobliskiej łące? Złożyło się na to wiele skomplikowanych przyczyn. Dżdżownice, jak wiadomo, wychodzą na powierzchnię podczas deszczu, kiedy woda zalewa wydrążone przez nie kanaliki i zabiera im powietrze do oddychania. Dżdżownice czują deszcz, jeszcze zanim wsiąknie on w grunt. Już mikro wstrząsy wywołane uderzeniami kropli deszczu wywabiają je z norek.

     Ziemia drży także pod kołami przejeżdżających samochodów. Dżdżownice interpretują to jako zapowiedź deszczu i wypełzają na powierzchnię. Gromadzą się bardzo licznie na poboczach drogi i stanowią smaczny kąsek dla ptaków. Oto wyjaśnienie, dlaczego tak wiele ptaków kręci się w pobliżu dróg. (Jest jeszcze inny powód — ciemny asfalt lepiej pochłania promienie słoneczne niż jasne otoczenie i dlatego jest cieplejszy. I to przyciąga wiele pełzających owadów na szosę).

     Ponieważ dżdżownice są wrażliwe na wstrząsy, można je z łatwością wywabić, nawet kiedy jest sucho. W tym celu wystarczy drewniany patyk wetknąć ukosem w ziemię, a następnie delikatnie uderzac palcami w patyk. Wstrząsy rozchodzą się za pośrednictwem patyka w ziemi. Dżdżownice „sądzą", że zaczął padać deszcz. Zobaczysz, że wkróty wokół ciebie zaroi się od nich.


NL

   Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć

Poprzedni[ Powrót ]Następny
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa