Testy Psychotesty Zagadki Rebusy Cienie Pomoc Duchowa Zabawy Złudzenia Psychologia Quizy Triki

Podział tortu

Paweł i Gaweł mają podzielić się trójkątnym tortem. Gaweł zastrzegł sobie, że on odetnie prostolinijnym cięciem swoją część, a Paweł zgodził się na to pod warunkiem, że on wyznaczy przedtem punkt P, przez który musi przejść Gawłowe cięcie. Ponieważ tort ma jednakową grubość w każdym miejscu i jest także jednorodny co do smaku, więc zadanie sprowadza się do geometrii płaskiej. Pytanie brzmi: jak ma Paweł wyznaczyć punkt P, żeby najlepiej obronić się przed łakomstwem Gawła? Drugie pytanie: jak wielka nadwyżka przypadnie Gawłowi, jeżeli Paweł rozwiąże pierwsze zadanie trafnie, a Gaweł potem odetnie sobie możliwie największą część tortu?

Gdyby kształt tortu zależał od Pawła, to mógłby on wybrać figurę mającą środek (a więc koło, kwadrat, elipsę itd.) i umieścić P w tym środku. Tym sposobem przywilej Gawła straciłby znaczenie.

Pytanie: Jaki kształt tortu jest (przy zachowaniu warunków podziału wypowiedzianych na początku) najlepszy dla Gawła i jaką największą nadwyżkę może sobie zapewnić Gaweł przez trafny wybór kształtu?


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa