Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Pierwszy dzień tygodnia

     List apostolski Jana Pawła II "Dies domini", o świętowaniu niedzieli, winien zwrócić naszą uwagę na pewne symptomy kryzysu, który dotyka także polskiego katolicyzmu. Coraz częściej, bowiem spotyka się zwyczaj niedzielnej pracy bądź rodzinnych zakupów w hipermarketach, co jest oznaką, że polskie społeczeństwo zatraca poczucie czasu świętego - czasu przeznaczonego dla Boga. Nie trudno o tego typu postawę, gdy wiara staje się tylko pewnym kanonem zachowania, a nie osobistym sposobem życia.

     Niedziela ma być dniem dla Boga. Wokół Niego mają "krążyć" nasze działania. Nie chodzi tu o jakiś skostniały kult, ale o żywą relację, jaką ma każde dziecko do swego kochającego Ojca. Niedziela musi różnić się od innych dni tygodnia. Powinien to być czas refleksji nad miejscem Boga w moim życiu, nad moim miejscem w świecie i rolą, jaką mam w planach Stwórcy do spełnienia. Oprócz Mszy świętej, która powinna być punktem kulminacyjnym niedzielnego rozkładu dnia, warto sięgnąć po Pismo Święte, by jeszcze raz "przetrawić" treści z Liturgii Słowa bieżącego dnia. Nie pogardzajmy także dobrą książką czy prasą katolicką. Niedziela to czas "ładowania akumulatorów" naszej duszy na najbliższy tydzień, kiedy znowu wpadniemy w wir zajęć i obowiązków.

     Niedziela - pierwszy dzień tygodnia (por. Mk 16,2), gdy kobiety zastały pusty grób. Dzień radości ze zmartwychwstania Chrystusa, a zarazem dzień uświadomienia sobie, już nie wiadomo po raz który, że On żyje! Jezus żyje i chce wejść w życie każdego z nas. Oznacza to, że chce On, byśmy dopuścili Go do naszych decyzji, planów, pracy, wypoczynku. Chce wejść w nasze relacje małżeńskie, wychowanie dzieci i dotknąć tych wszystkich spraw swoją uzdrawiającą dłonią.

     Drugim ważnym aspektem tego dnia jest wypoczynek. Jak dla ducha wytchnieniem jest życiodajny strumień Bożej łaski w oazie ciszy i zadumy, tak dla ciała odpoczynkiem jest zmiana codziennych zajęć na te, które pozwalają wypocząć fizycznie i psychicznie (trudno sekretarce, która cały tydzień siedzi przed monitorem komputera odmówić "odreagowania" na działce przy kopaniu grządek dla własnej satysfakcji).

     We współczesnym świecie, gdy wszyscy, nawet dzieci, gdzieś biegną, trudno znaleźć czas na wspólny rodzinny obiad. Niech właśnie niedziela będzie czasem pro-rodzinnym, cementującym wzajemne relacje na wspólnym spacerze w parku czy wizycie w ogrodzie zoologicznym.

     Otrzymaliśmy dobro w postaci dnia spoczynku (por. Rdz 2,3). Niech ten czas nie stanie się kolejną okazją do wykrzywienia tego, co otrzymujemy od Boga.

Iwona Krzykała


   

Wasze komentarze:
 jasiu,który krzyknął: 07.11.2011, 16:52
 Niedziela,poniedziałek,wtorek,środa,czwartek,piątek i SOBOTA Sobotajest dniem wolnym
 mirek: 20.11.2009, 21:50
 Piszecie że niedziela jest pierwszym dniem tygodnia potwierdzając to ew. marka 16,2 i bardzo słusznie -Zgoda. natomiast podany biblijny werset z ks. rodzaju 2,3 mówi nam o innym dniu odpoczynku postanowionym przez samego Boga i nie jest to wcale niedziela. SPRAWDŻCIE! (Pozdrawiam i zachęcam do osobistego studium biblii.)
 jula : 02.01.2009, 15:41
 cześć
 Krulik: 30.12.2008, 22:14
 Marzę o swojej rodzinie
(1)


Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej