Humor Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Pobierz Spowiedź Opowiadania Perełki
Modlitwa i praca

     Zanim dotkniemy III Przykazania "Pamiętaj, abyś dzień święty święci!" /Wj 20,8-11; Pwt 5,12-15/, popatrzmy na współczesne napięcie pomiędzy modlitwą i pracą. Te dwie wartości nie są sprzeczne, ale wzajemnie potrzebne. Równolegle rozwijane wprowadzają człowieka w świat nadprzyrodzony. Sam Jezus łączy! intensywną aktywność zewnętrzną z modlitwą. W samotności i ciszy trwał wiele godzin, potwierdzając jedność z Ojcem /Łk 6,12/.

     Jakie znaczenie mają te postawy, gdy wielu chrześcijan popiera zatrudnienie i pracę wbrew woli Bożej, obok Dekalogu, kosztem sumienia, za cenę osłabienia praktyk i zerwania jedności z Bogiem? Jak długo bez systematycznej modlitwy, publicznego wyznania wiary, wspólnoty i liturgii można zachować żywą tożsamość? Jeżeli zabraknie tego duchowego wymiaru, to praca staje się codzienną walką o wpływ na podział zysku, udręką ciągłego niezadowolenia, zazdrością temu, kto ma więcej. Modlitwa leczy emocje i daje zdrowy dystans do świata. Uczy głębszego sensu pracy i nowego smaku życia. Inna rzecz, że często praca jest rozdarta między pracoholizmem a lenistwem: "dużo wśród nas takich: ogromne łakomstwo na wielkie czyny i bardzo mało jakiejkolwiek roboty" /S. Żeromski/.

     Wielu szuka, nawet modli się o znalezienie lepszej pracy. Ale czy uzyskana praca rozgrzesza wszystko? Chrześcijanin tak boi się o chleb powszedni, że przestał lękać się o własne zbawienie i lekceważy Chleb Eucharystyczny. Dominujący styl życia przekonuje wielu, że bez Dnia Świętego i Chleba Eucharystycznego można się obyć. Grzech zaczyna być oswojony. Człowiek myśli i pracuje bez wytchnienia, sądząc, że "swe zbawienie w ręku ma", bo "troszczy się i niepokoi o wiele". Tymczasem trzeba tylko jednego natchnienia, bo "bez tego Tchnienia wśród stworzenia jeno cierń i nędze".

     Zadaniem jest złączenie pracy z modlitwą; następnie modlitwy z Eucharystią, aby uświęcić pracę. Problemem jest nie tylko brak pracy lub większej płacy. Nie mniej utrata jej ewangelicznej motywacji i celu wiecznego: "piękno na to jest, by zachwycało do pracy - praca, by się zmartwychwstało!" /C.K. Norwid/. Czym różni się motywacja pracy chrześcijanina - "bardziej być" - od motywacji niewierzącego? Bo jeżeli chodzi tylko o wynagrodzenie - "więcej mieć" - czyż i poganie tak nie czynią? /Mt 5,20.46-47/.

     Jeżeli zdrowie i płaca wyczerpują wszystkie pragnienia chrześcijanina, tym pilniej potrzeba III Przykazania Dekalogu, które — tydzień za tygodniem - uświadamia upływ życia po to, aby człowiek przestał być niewolnikiem ciała lub płacy.


ks. Jan Sawicki


Tekst pochodzi z Tygodnika

26 kwietnia 2009


   


Pamięć i tożsamość Pamięć i tożsamość
Jan Paweł II
Tematem książki jest człowiek zanurzony w historii, stający wobec zła XX wieku i szukający swej tożsamości w spotkaniu z Bogiem. Papież zastanawia się nad takimi pojęciami jak "naród", "ojczyzna", "Europa", zwracając uwagę m.in. na te elementy polskiego dziedzictwa, które mają wymiar uniwersalny... » zobacz więcej

Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]
O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej