Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Znaczenie postu

     Przeczytałem ostatnio przykazania kościelne w nowej wersji. Bo myślę tak sobie, że jak są zmienione, to należy te nowe poznać i zastosować. Przeczytałem czwarte i dowiedziałem się, że jest post, ale słyszałem, że nie zawsze obowiązuje. Ze można zamienić post na dobry uczynek, jak w Niemczech. Ogólnie to przykazanie jest niekonkretne. Wszyscy dookoła tego postu w piątki nie zachowują, jedzą mięso, kebaby i hot-dogi. Czy mógłby Ksiądz napisać, co mnie obowiązuje, a co nie?

     Czwarte przykazanie kościelne w nowej formule poucza, że w dni pokuty wyznaczone przez Kościół wierni są zobowiązani powstrzymać się od spożywania mięsa i zachować post.

     Post ma wielkie znaczenie duchowe. Pan Jezus powiedział, że pewien rodzaj złych duchów można wyrzucić tylko modlitwą i postem (Mk 9, 29). Niemniej post w różnych regionach świata i w różnych kulturach miewa różne odcienie. Przepis o poście brzmi niekonkretnie, gdyż episkopaty poszczególnych krajów mają prawo dookreślać warunki postu. Chodzi o uszanowanie obyczajów lokalnych kościołów.

     Katolików mieszkających w Polsce obowiązuje post jakościowy, czyli powstrzymanie się od jedzenia pokarmów mięsnych we wszystkie piątki w roku, o ile nie przypada tego dnia jakaś uroczystość i w Wigilię Narodzenia Pańskiego, o ile nie wypada w niedzielę. W dwa dni w roku obowiązuje obok postu jakościowego post ilościowy. Ma to miejsce w Środę Popielcową i w Wielki Piątek. Ilościowy post polega na jednym posiłku dziennie do syta. Możemy się najeść jeden raz. Wolno przyjąć trochę pokarmu w innych porach dnia, ale tak, aby w dalszym ciągu'odczuwać głód. Chodzi o temperowanie zachcianek, przytarcie nosa swojej zmysłowości.

     Post jakościowy obowiązuje tych, którzy ukończyli 14. rok życia, natomiast do zachowania postu ilościowego zobowiązani są wszyscy wierni, którzy ukończyli 18. rok życia, a nie rozpoczęli 60. roku. Oczywiście dobrowolnie można pościć przed 14. i po 60. roku życia.

     Zasada dyspensy, o której wspomniał Pan w liście, dotyczy postu w piątki. Nie należy się zwalniać z postu w Popielec i Wielki Piątek. Zwolnienie, czyli dyspensa od postu piątkowego, dotyczy osób, które stołują się w zakładach żywienia zbiorowego i nie mają możliwości wyboru potraw bezmięsnych. W różnych okolicznościach losowych można też o dyspensę poprosić proboszcza danego miejsca. W sytuacji, kiedy korzystamy z dyspens, dobrze jest brak postu zastąpić modlitwą albo jałmużną. Chodzi o to, aby jedno dobro - post - zostało zastąpione drugim dobrem, a nie było pominięte.


ks. Marek Kruszewski


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 9 sierpnia 2009


   

Wasze komentarze:
 Dorota: 25.02.2020, 12:32
 Polecam nie jeść zwierząt w ogóle aby nie krzywdzić naszych braci mniejszych. Współczesne metody hodowli zwierząt co nazywane jest produkcją mięsa by już totalnie uprzedmiotowienia zwierzęta, skala zadawanego im, w imię prawa i obyczajów, cierpienia uwłaczają człowieczeństwu. Niejedzenie zwierząt może prowadzić nas tylko ku dobru i rozwiąże wiele problemów współczesnego świata. Nie jem zwierząt od momentu gdy byłam świadkiem wywozu koni na rzeź do Włoch. Zwożone przez chłopów i pseudo-hodowców ładowano na tiry przewoźników. Oczu i cierpienia tych zwierząt nie zapomnę nigdy w życiu. Wstydziłam się, że jestem człowiekiem. Jak można zadawać takie cierpienie czującym i słabszym od nas istotom. W imię przyjemności zjedzenia stęka lub kotleta ? Bądźmy ludźmi, szanujmy inne istoty i dajmy im prawo do bezpiecznego życia obok nas.
(1)


Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej